on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zlobí se u jednoho prsa

Dobrý den, mám 7týdenního chlapečka. Přibírá ukázkově (porodní váha 4160g, váha na 6 týdnech 5780g). Trápí mě, že se zlobí u pravého prsa. Hodně se u pití z tohoto prsu zakuckává, napolyká se hodně vzduchu, přisaje se, hned se zase pouští, poté pláče. Pije z něj třeba jen 5 minut, po zvednutí na odříhnutí se kroutí, pláče. Po přiložení k druhému prsu se nechce přisát, odtahuje se a pláče, když se nakonec chytí, tak pije pěkně. Někdy se zlobí a pláče i po nakojení z tohoto prsu. Myslím si, že mléka mám dost (pokud mi z něj pije jen 5 minut, odstříkám pak i 110ml), hlad asi mít taky nebude. Zkoušela jsem ho po kojení dokrmit přes stříkačku, nepolykal, a plakal. Takže mi jde o to, proč se zlobí u pravého prsa a co s tím jde udělat. Neodsávám po každém kojení a nedokrmuji ho (to zkusím jen jednou za čas, když mám pocit, že se napil málo), přibírá...jen to kojení z pravého prsu je občas boj. Děkuji za zodpovězení dotazu.

Odpověd:

Dobrý den, no, určitě nedokrmujte a ani neodstříkávejte. Nic z toho není potřeba, Váš syn vypije mléka spoustu. :-) Takže nedělejte žádné zbytečné kroky, které nemusíte a budou Vás unavovat. Užívejte si raději dítěte a času s ním stráveného. To, že dítě pije z jednoho prsu hůře/nerado/má u něj problémy je celkem běžný jev. Prsa jsou sice párovým orgánem, nikoliv ale symetrickým. Takže prso může mít jinak tvarovanou bradavku, mléko z něj může téci hůře nebo naopak příliš. Dítěti také nemusí vyhovovat poloha při kojení z tohoto prsu. Může mít někde natažené svaly třeba na krčku nebo mít jinou bolístku, která mu znepříjemňuje sání z prsu. Zaměřila bych se tedy na tyto oblasti - ověřte, zda se dítěti leží opravdu pohodlně, vyzkoušejte různé polohy u daného prsa. Vhodná je adaptace polohy u toho levého prsa. Pokud ho držíte třeba v boční fotbalové poloze u levého prsa, tak dítě jen přesuňte dopředu a v podstatě v podobné poloze (bez velké manipulace s dítětem) pokračujte v kojení z pravého prsa. Pokud chlapečkovi mléko příliš stříká u tohoto prsa, tak zvolte zvýšenou polohu dítěte, aby se tak nezakuckával (a Vy se trochu zakloňte) a na prso položte naplocho dlaň - to také zbrzdí tok mléka. Tohle se bude samovolně zlepšovat, silný spouštěcí reflex se postupně ustálí.

Pokud se synkovi naopak nelíbí, že mléko nestříká tolik jako u levého prsu, tak mu pomozte kompresí prsu a prs v průběhu kojení tiskněte, jako byste mléko chtěla do pusinky nastříkat. Sama musíte zjistit, o co asi chlapečkovi jde. Ale jak jsem psala, tak je to běžný jev, že dítě nějakým způsobem upřednostňuje/má raději jedno prso.

Jinak ta délka kojení (5 minut) je v tomto věku zcela v pořádku. Opravdu si z toho nedělejte hlavu. A nezapomeňte využívat kontaktu (a kojení v kontaktu) kůže na kůži, protože to samo o sobě dítě uklidňuje.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 03. 2014 14:25:08

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit