on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Váha + nástup do práce

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy. První je ohledně přírustku na váze naší holčičky. Chtěla bych vědět jak to vidíte. Paní doktorce se zdá, že je to takové limitní poslední dva měsíce. Porod spontánní 27.10.2014, 49 cm, 2975 g. Při přepuštění o něco méně. 8.11.2013 3040g, 22.11. 3430g, 12.12. 3970g/54cm, 14.1.2014 4490g/57cm,14.2. 5000g/59cm. Plně kojíme, i když přes den s tím trochu bojujeme. Kojíme věčšinou (snažíme se ale kojit dle toho jak si řekne) kolem 7/8, 10/10.30, 12.30/13, 15/15:30, 17/30/18, pak usne bez problémů, v noci kojení poslední dva dny o půlnoci, 3:00 a 6:00. Předtím 1:30 a 4/5:00. Včera jsem koukala na stránky mamila.sk a zjistila jsem, že ta naše technika saní asi není úplně ideální i když jsem si myslela, že to děláme dobře. Kojit bychom chtěli plně ještě dva měsíce, když dceri bude 6 měsíců. A teď druhý dotaz. Když bude dceři 6 měsíců, budu se vracet do práce, 2 dny v týdnu budu pracovat v kanceláři a dva dny doma. Teď pracuju asi 30 hodin z domova. Nejsem si ale jistá jak zvládnout kojení když budu v kanceláři. Můžete poradit co bude nejlepší? Kancelář máme asi půlhodiny od domova a ty dva dny tam budu 8 hodin denně. Nechci ji drasticky odstavit a přejít na UM ale bojím se, že to bude vyčerpávající nejen pro mně ale i pro manžela, který by mi ji musel nosit do práce. Je možné odstříkavat a dávat jí MM z hrníčku? Děkuji.

Autor
Silvia
ID otázky: 32356

Odpověd:

Dobrý večer přeji, to prospívání je pomalejší, to je pravda, ale není to zase žádná katastrofa. Půl kila za měsíc je opravdu taková hranice. Dcerka je drobnější již od porodu, tak si tuto tendenci drží. Mimochodem ty přírůstky byly menší již od začátku, takže ta efektivita sání již od začátku nebyla optimální. Pokuste se upravit techniku kojení, upravit polohu dcerky tak, aby by se Vás co nejintenzivněji dotýkala (velice vhodné je kojení v kontaktu kůže na kůži), aby měla velkou čast prsu v pusince a bradičku měla pořádně zabořenou v prsu. Kojte přes den ještě častěji, nezapomeňte prostřídat obě prsa i několikrát. V noci kojte alespoň tak, jako dosud. Chce to trošku zabojovat, ale nevidím důvod ani pro dokrm UM ani pro nějakou paniku. Pokud by přírůstek byl alespoň takový jako dosud, tak ani není nutné za měsíc začínat s příkrmy. Ale zase si nedávejte vyloženě cíl, že 6 měsíců plného kojení je absolutní nutnost. Pokud vydržíte plně kojit ještě měsíc, bude to super, po 5. měsíci je již v pohodě možné začít s příkrmy. A to jistě zvládnete. :-)

A k Vašemu druhému dotazu. Nejlepší pro laktaci i pro Vaše dítě je rozhodně přímo kojení. Ze zákona na to máte právo. A než bude mít dcerka 2-3 příkrmy, které pomohou překlenout dobu, kdy budete v práci, tak je opravdu jednodušší, aby manžel dcerku vozil. Není to na dlouho, první měsíc by bylo vhodné kojení 2x během té pracovní doby, další měsíc až dva pak třeba 1x. Po 8.-9. měsíci to již manžel s malou zvládnout jen s příkrmy + tekutinami (pro UM nevidím vůbec důvod), případně nějakým MM v hrníčku (dle Zákoníku práce máte na 2 kojící přestávky nárok a můžete je využít i na odstříkávání mléka). Opravdu bych to neviděla jako vyčerpávající nějak extra. Měsíc, vlastně tedy celkem 8x zavést dítě 2x tam a zpět, to není zase taková hrůza. 1x bych to pak neviděla vůbec jako problém.

Ale je to jen jedna možnost. Další možnost je to kombinovat s odtříkaným mlékem (třeba v hrníčku), případně plně krmit odstříkaným mlékem. Ve Vaší situaci je pak možné i krmit dítě pomocí příkrmů. Když začnete v 5 měsících, tak v 6 měsících už je možné podávat třeba 2 příkrmy, může to být i řidší mléčná kaše, která bude nejblíže mléku. Záleží na Vás, jak se domluvíte....já si nechala při studiu VŠ i třeba při pobytu v nemocnici dítě vozit na kojení. To období, kdy je to potřeba je opravdu hodně krátké, čas letí velice rychle.

Samozřejmostí je důkladné nakojení před odchodem z domu a pak po návratu časté kojení, v noci také kojení. Je spousta pracujících žen, které kojí své děti i dlouhodobě, zvládat se to dá. Kdybych měla ještě jedno dítě, také bych to tak nějak dělala. :-) Tak ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 03. 2014 02:41:57

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit