on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

8mi týdenní dítě nechce jíst

Dobrý den, syn starý 8 týdnů odmítá jídlo. Narodil se v 41+1tt s 4,13kg a 52cm. Pil krásně, nikdy nedostal láhev, a dudlík nechtěl. Před 4 týdny měl 4,77kg, před 2 týdny 5,06. To začal stávkovat u kojení, vztekal se, ale když se uklidnil, konec se vždy přisál a pil. V pátek 3.1. začal pokašlávat, ale přes víkend se kašel zlepšil, s jídlem to bylo horší. V pondělí už ale za celý den vypil asi jen 150ml. V úterý vážil 4,95kg, zkoušeli jsme dokrm jak odstříkaným MM, tak UM, malý je ale nepřijímá. Zkoušeli jsme stříkačkou přes prst, ale nenasaje ani prst, zkoušeli jsme Calmu od Medely i obyčejnou lahev, nic ale nechtěl a vytlačoval to jazykem. Ve středu nám dětská lékařka předepsala antibiotika, že má v krčku čepy a nález v moči, horečky neměl, dehydrovaný nebyl . (Starší děti měly před Vánoci angínu).To už začal byt letargický a spavý. Mléko jsem do něj dostala jen násilím, stříkačkou do pusinky, něco polkne, něco vytlačí. Teď je docela v klidu, usmívá se a když je vzhůru vypadá jako spokojené miminko. Prso si vezme, ale vysaje jen 20ml a pak už jen dudlá a usne. Nabízím co 2 hodiny. Dokrmujeme ho stále s řevem stříkačkou(bez prstu). Sám by si nic nevzal. Když mu dám prso nebo prst do pusinky, většinou jej nenasaje, jen jakoby kouše, nebo se začne usmívat, případně dávit. Přes prst ze stříkačky, nebo Calmu si vzal jen 5x za celý týden. Lahvičku se snaží dostat z jazýčku, také jsme jich zkoušeli víc druhů. Denně vypije asi jen 300ml, z toho polovina je násilím. Tento pátek na kontrole už byla moč i krk lepší. Nevypadá to, že by měl nějaké bolesti v krku. Já se snažím odstříkávat odsávačkou, ale moc se nedaří, co dvě až tři hodiny dohromady kolem 40ml. Jedná se o bojkot kojení, který ještě přejde? Nebo je problém spíš někde jinde? Může se sací reflex u takhle malého dítěte ztratit? Můžu tímto odsáváním zvýšit množství mléka? Děkuji

Autor
Radana
ID otázky: 32289

Odpověd:

Dobrý večer přeji, musím přiznat, že se mi Vaše situace vůbec nelíbí a v této fázi by měla být řešena hlavně s dětským lékařem. Pokud dítě pije takto málo, tak opravdu hrozí dehydratace. Pokud by to bylo nutné, tak určitě by dítě potřebovalo zavodnit....opravdu si tohle pohlídat (suché plenky, tmavě žlutá moč, suché rty, žádné sliny, propadlá fontanela atd.).

Co se týče bojkotu kojení, tak ano, v podstatě kdykoliv, když dítě odmítá kojení se dá říci, že se jedná o bojkot. Ty příčiny u Vás budou asi dvě - dlouhodoběji se vyvíjející záležitost - typicky po 6.-8. týdnu už dítěti mléko tak neteče (do té doby byla výrazná podpora poporodních hormonů) a pokud dítě neumí dobře, efektivně sát, tak pak saje hůře a hůře, mléko teče pomaleji a pomaleji a laktace začne klesat. Tím se uzavírá začarovaný kruh a může nastat (a často taky nastává) bojkot kojení. U Vás se pak přidala i druhotná příčina - synkova nemoc.

V této situaci je potřeba bojovat na více frontách. Hlavně zajistit dostatečnou hydrataci dítěte.  Vidím, že jste zkoušela leccos....ještě doporučím cévku u prsu nebo po prstu, kádinku a lžičku. Vyzkoušet je opravdu nutné vše, není možné, aby dítě vypilo tak málo mléka. Co se týče samotného bojkotu kojení, tak je důležitý intenzivní kontakt kůže na kůži s Vámi.Prostě nechávejte synka jen v plence co nejvíce na sobě a snažte se být v maximální pohodě. Tím bude mít syn dost příležitostí být u prsu. Hlavně ho k prsu nenuťte, to by vedlo k opačnému efektu, akce vyvolává protiakci.

Pro udržení laktace v těchto situacích je nutné odsávání v pravidelných intervalech. Některým ženám to jde hůře, jiným lépe, ale je to jediná stimulace laktace, které můžete dosáhnout, když dítě nesaje. Pokud zachováte klid, tak bojkot kojení sám přejde. Děti tohoto věku o sací reflex nepřijdou, žádné strachy.

Hlavně hlavu vzhůru! Pokud je syn v pořádku, tak bojkot kojení bývá téměř ve všech případech jen krátkodobou záležitostí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 01. 2014 23:39:16

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit