on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Snížení laktace a neklid u kojení u 6M dcery dokrmované UM

Dobrý den, i přes veškerou snahu se mi nepodařilo rozkojit. Už od porodu dceru dokrmuji UM cévkou po prsu, krmení jsme měli tak půl MM, půl UM, spíš víc UM. Malá má nyní v 6M 6,72 kg (porodní váha 3,13). Posledních asi 10 dní mám pocit, že se laktace ještě o něco snížila (nyní dokrmuji UM cca 450-500 ml, ale nejsem si jistá, jestli jí to opravdu stačí - podle váhy někdy nezjistím, kolik vypila, protože sebou hrozně hází). Chvíli tahá, pak se odtáhne, v lepším případě se směje, fouká mi na prso, v horším kouše prso, pláče. Kojím 6-7x za 24 hod, z toho v noci 1-2x. Prsa střídám někdy i 4x. Odsávám po každém kojení přes den (celkem za den odsaji jen cca 40-45ml), v noci jen kojím, nedokrmuji, neodsávám, nevážím. Začala jsem brát homeopatika a řecké seno, ale nevidím moc změnu. Při dokrmování se často stává, že vyplivne bradavku a saje jen z cévky. Zatím nepřikrmujeme. Chtěla bych laktaci udržet co nejdéle a po zavedení příkrmů vyřadit i UM, ale mám pocit, že kojení asi jde pomalu do kytek. Máte nějakou radu, co udělat, aby se laktace zvýšila nebo udržela na stejné úrovni? Má smysl stále odsávat? Mám něčím nahradit dokrmování cévkou? Moc děkuji.

Autor
Anna Almáši
Jak zrušit dokrm UM
03. 01. 2014 15:53:44
ID otázky: 32270

Odpověd:

Hezký den přeji, především Vám musím vyseknout opravdu upřímnou poklonu, protože jste skutečně úžasná žena! Musíte být velice silná žena, že už tak dlouho vydržíte takto neskutečně dřít na tom, aby Vaše dcerka získávala mateřské mléko. Opravdu - klobouk dolů!

Je škoda, že nepíšete, zda Vás někdo viděl a kontroloval techniku sání dcerky - tam bych viděla první možný problém - že dcerka Vám nepomáhá, protože to neumí a nedaří se jí efektivně z prsu sát. To je vždy základ úspěchu, aby dítě umělo sát efektivně. To, že odsajete s velkou dřinou jen pár desítek ml nemusí znamenat nic - některým ženám nejde odsávačkou získat nic a to i v případě, že jim dítě pije krásně a hodně. Dítě bych určitě nevážila - musíte být kvůli tomu v neustálém stresu a stejně to k ničemu nevede. Tedy vede - k tomu, že se mléko hůře spouští. Další možný problém je, že můžete mít fyziologický problém - např. úžší vývody a proto je opravdu obtížné pro dítě i pro Vás z prsu mléko získávat. Ale to je skutečně polemika, pokud jsem Vás neviděla, jak kojíte a jak se dítě chová, zda tam jsou pasáže, kdy saje dobře atd.

Dokrm cévkou u prsu je perfektní, vlastně ten nejlepší způsob, jak dítě dokrmit - jste snad první žena, která tak dlouho vydržela dokrmovat pomocí cévky a nesáhla po lahvi. Opravdu - znovu smekám!

Režim kojení - další možná příčina. 6-7x kojit je zoufale málo. Dítě, obzvlášť dítě, které z prsu nepije velké dávky, musí být kojeno častěji, mnohem více častěji. Jsou děti, které potřebují pít třeba každou hodinu a vypijí si třeba jen 40 či 50 ml a přesto prospívají pěkně. Každé dítě je opravdu jiné. Pozorujeme-li přírodní národy, tak není nic divného, že ženy mají děti u prsu i co 15 minut. Je to pro lidská mláďata přirozené, potřebují mít pokud možno neustálý přístup k mléku.

Jinak to chování dítěte, které popisujete, je známkou toho, že dcerka není spokojená s tokem mléka. Pomozte jí kompresí prsu získat mléka co nejvíce - stiskněte a držte prs ve chvílích, kdy už dcerka nebude sát efektivně - intenzivně polykat. A držte. Povolte ve chvíli, kdy zase sát přestane. Uvolníte stisk, mléko steče znova dolů a pak můžete znova stisknout. Takto několikrát a až pak nabídnout druhé prso či změnit polohu.

Pokud odstříkáte tak málo, tak bych prsa nemordovala. Už tak musíte být velmi unavená tím kolotočem. Určitě je ale načase začít s příkrmy a pomalu snižovat množství UM (zkoušela jste to vlastně někdy v průběhu toho půlročního dokrmování?).

Takže když to shrnu - zkontrolovat technikou kojení - podívejte se alespoń na www.mamila.sk  - jsou tam fotky i videa, jak má správné a efektivní sání vypadat. Začít s příkrmy a postupně snižovat množství UM v dokrmu. Přidat kojení - kojit mnohem častěji. Čím více příležitostí ke kojení, tím více mléka dcerka získá! Pomoci dítěti kompresí prsu získat více mléka. Odsávání bych zrušila - raději více odpočívejte, ať mléko co nejlépe teče. V noci spát s dítětem, je to pro dítě přirozené a pro laktaci to nejlepší. Děti v noci pijí lépe a intenzivněji a v noci je tvorba hormonu prolaktinu nejvyšší. V dokrmu cévkou zatím pokračujte, ale snižujte množství UM v každé dávce. Držím pěsti, velice si zasloužíte, abyste si kojení už jen užívala, ať nemusíte vzpomínat na první měsíce Vaší dcerky jako na nějakou otročinu...

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 01. 2014 03:30:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit