on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Plačící dítě u kojení

Dobrý den, paní Jiřinko, obracím se na Vás dotazem ohledně mé tří a půl měsíční dcerky. V poslední době cca 14 zpět je u kojení velmi neklidná a pláče, respektive se vzteká. Ranní i dopolední kojení probíhá klidně, prsa jsou nalitá po noční odluce mlékem, saje cca 20 min. Nicméně, odpoledne začíná kojení s pláčem. Z každého prsu saje cca 5 min, stále se pouští a pláče. Při poslední kontrole váží 5920 g a měří 58 cm, řekla bych, že prospívá hezky. Snažím se být v pohodě a věřím svému tělu, že mám dost mléka, ale dcerka se tváří při kojení nespokojeně. Můžete mi, prosím, poradit? Kůže na kůži moc aplikovat nemůžeme, dcerka má Pavlíkovy třmeny:-(, metoda komprese, trošku zabírá, ale opravdu jen trošku:-(

Odpověd:

Dobrý večer, u Vás bych viděla potíž jednoznačně s technikou sání dítěte a také asi režim nebude optimální. To vše způsobilo pokles laktace. Píšete odluka kojení v noci. Vy v noci nekojíte? Pokud ne, tak je to výrazný negativní zásah do tvorby mléka. Noční kojení je velice důležité pro dostatečnou tvorbu mléka, v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu. Pokud tedy v noci nekojíte nebo kojení omezujete (nalitá prsa ráno jsou pro mozek signálem, aby snižoval tvorbu mléka), tak to je první věc, kterou je potřeba změnit. Ideálně spát s dítětem v jedné posteli, aby se dítě samo a přirozeně mohlo hlásit o kojení a Vás to nemuselo stát další síly.

Jinak odpoledne a k večeru už jsou děti unavené a méně ochotné se snažit u prsu a obzvlášť, když si neví rady, jak to mléko ven efektivně dostat. A to je právě Váš případ. Dcerka se od začátku nenaučila efektivně sát a nyní se to projevuje její nespokojeností u prsu, protože mléko už neteče tak snadno a rychle jako ty první týdny po porodu. 3,5 měsíční dítě je už docela velké, má zafixovánu techniku sání a měnit se to bude docela obtížně. Nicméně určitě stojí za to to vyzkoušet - koukněte na www.mamila.sk a zkuste upravit, případně si pozvěte domů některou z kolegyň. Klíčové je, aby bradička dítěte bylo hluboko zabořená do prsu a dcerka sála z doširoka otevřenou pusinkou.

Co se týče režimu kojení, tak dítě by mělo být kojeno velmi často, nabízejte vždy obě prsa. Nepíšete, jak Vaše dcerka prospívá - pouze konečná váha mi nic neřekne, protože je rozdíl, jestli byla porodní váha 2,5 kg nebo třeba 4,5 kg. Kompresi prsu určitě nadále aplikujte, ale doporučuji i zvýšení laktace pomoc bylinek (pískavice řecké seno a benedikt lékařský 3x denně po 3 tobolkách od každého).

Snažte se zachovat při kojení co největší pohodu, aby mléko dcerce dobře teklo. Její chování u prsu je způsobeno právě tím, že dcerce to neteče tak, jak by si představovala a neví si rady, jak to mléko získat tak snadno jako dříve. Proto tím, že budete v psychické pohodě jí můžete výrazně pomoci.

Hlavu vzhůru, zhruba v 5 měsících věku můžete začít se zaváděním příkrmů, pokud by byla dcerka nadále neklidná a přírůstky byly menší. Klidně třeba kašičkou. Vlastně to máte na konci ledna, tak zkuste zabojovat, ať plné kojení uhájíte ještě nějaký ten pátek. Hlavně klid!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 12. 2013 23:37:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit