on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

přibližná doba kojení, noční odsávání

Dobrý den paní Jiřinko, mám 5-týdenní holčičku. Zajímalo by mě podle čeho poznám, že má malá po kojení dost nebo jestli ji mám nechat u prsu ještě nějakou dobu. Zezačátku jsem kojila průměrně 25-30 minut v kuse, teď malá vytuhne už kolem 20 minut, někdy i 15. Existuje tedy nějaký přibližný přehled, jak dlouhé (a časté) je kojení v jakém věku kojence? Nyní kojíme 7x-8x denně (každé 2-2,5 hodinky) - na pediatrii říkali, že to stačí. Malá přibývá na váze něco málo přes 200g týdně. Protože malá přes noc spí i 8-9 hodin v kuse, vstávám během této doby (2x), abych si odsála mléko - v této souvislosti by mě zajímalo, přibližně v jaké době mohu toto noční odsávání odbourat, aniž by se narušila laktace. A je možné, že z jednoho prsu odsaji jen kolem 20, max. 30 ml a z druhého přes 60 ml? Také by mě zajímalo, jak dlouhá pauza může být pro jedno prso mezi kojeními, aniž by se jakkoli narušila laktace? Je nutné střídat polohy při kojení? Pravidelně kojím "na fotbalistu" a zatím nemám žádné potíže. Mockrát děkuji

Autor
Blanka
ID otázky: 32215

Odpověd:

Hezký den přeji, v kojení nikdy nesmí být přesně nadiktovaný pořádek. Dítě je savec, tzn., že je pro něj přirozené být u prsu velmi často a to nejen z důvodu ukojení hladu a žízně, ale i z důvodu, že se chce uspat, uklidnit, zahnat bolístky, být prostě jen tak s mámou atd. To je pro dítě opravdu přirozené a je potřeba mu to dopřát. Takže skutečně kojte tak, jak si dítě žádá. Vždy z obou prsou - na to máme ta prsa dvě, navíc je to lepší stimulace pro tvorbu mléka a dítě získá více mléka. Kojení by mělo probíhat tak, že dítě kojíte z jednoho prsu, vystřídáte u něj případně různé polohy, pomáháte dítěti získat co nejvíce mléka pomocí komprese prsu (tisknutí prsu ve chvílích, kdy už dítě hůře saje a usíná). Pokud už žádná z těchto aktivit nepomáhá a dítě usíná, tak prsa vystřídat. To stejné z druhého prsu. Prsa vystřídat i několikrát. Pokud už dítě není možné přimět k aktivnímu sání a prostě usíná, tak je možné kojení pokládat za ukončené. Jak dlouho to může trvat? To je různé právě dle toho, co si dítě potřebuje u prsu zrovna vyřešit. :-) Takže to může být minuta, ale taky hodina. Dcerka Vám prospívá hezky, takže mléka vypije dostatečné množství a opravdu nemá význam jí do toho nějak zasahovat. Dítě může být kojeno klidně 5x do hodiny, zrovna tak jako 1x za 5 hodin a vše je to normální, pokud si to tak vyžádá samo dítě (ale musí mít možnost si vyžádat, tzn., že musí být ve Vaší těsné blízkosti, abyste mohla vnímat jeho signály zájmu o kojení).

V noci neodstříkávejte, ale přiložte dítě - opět, je to efektivnější, rychlejší, dítě získá více mléka a pro stimulaci laktace je to důležité - nejvíce hormonu prolaktinu se tvoří právě v noci, takže noční kojení je velmi důležité. Pokud dítě takto spí i v případě, že je s Vámi v posteli nebo velmi blízko Vás, tak je možné říci, že je to pro něj přirozené. Většinou je to ale spíše tak, že je dítě od matky příliš daleko a ta snadno přehlédne drobné signály zájmu o kojení (někdy si dítě jen olizuje rtíky, vrtí hlavičkou apod.) a dítě se naučí své potřeby zaspávat. A to opravdu není vhodné. Pokud není laktace v noci stimulována, tak může dojít k poklesu laktace. Dítě můžete k prsu přikládat spící, většina dětí se trošku probere a jsou schopni sát v polospánku.

To, že Vám z jednoho prsu jde odstříkat více mléka než z druhého je běžné, prsa jsou párovým orgánem, ale rozhodně ne symetrickým, je normální, že mléko z jednoho teče lépe než z druhého, že tvorba není rovnoměrná. Vůbec to neřešte, nehledejte potíže, zbytečně to ovlivňuje Vaší psychiku a to při kojení opravdu nemůžete potřebovat. Psychická pohoda je pro úspěch kojení základním předpokladem!

Střídání poloh je více než vhodné, je to prevence proti nerovnoměrnému vyprazdňování prsou, což může poté vést k retencím či zánětům. Podívejte se, jak by mělo vypadat správné přisávání a sání - na fotkách a videích na www.mamila.sk . Je to velmi snadné a při tom držení dítěte, které na fotkách najdete je velice jednoduché ty polohy měnit, tak se toho opravdu nebojte.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
18. 11. 2013 15:02:12

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit