on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítající příkrmy 6 měs.kojenec

Dobrý den,mám 6měs chlapečka, který odmítá příkrmy a kojení už ho taky moc nebaví.Na poslední kontrole u doktorky cca 5,5měs, kdy byla podána 3. dávka očkování,byl váh. přírůstek 395g za 4 týdny a to pouze z kojení. Syn se budíval v noci po 2-3 hodinách. Doktorka doporučila příkrmy, odstříkané mléko, po kojení 30-50 mechanicky odstříkávám, dávat jako dokrm.Syn odmítá dudlík, v noci po probuzení přikládám k prsu. Nyní se budí v noci, co hodinu, takže je vzhůru asi 8-10x za noc. I přes den většinou nespí déle než 45 min.Není možné mu odstříkané mléko dávat z láhve, nechce ji.Ani stříkačkou nejsem moc úspěšná, jídlo odmítá a plive ven.Začala jsem dávat v poledne zeleninu a po asi 4 dnech odpoledne banán či jiný ovocný příkrm.Třetí den 2 příkrmů syn vyzvracel večerní kojení a pak odmítal vše. Doufala jsem, že se spraví, ale nyní se jen na 2-3 min přisaje k prsu, lžičkou sotva 3 malé lžičky. Snažila jsem se kojit, co nejčastěji, ale u prsa velmi rychle usíná, ani je kolikrát nestihnu vystřídat.Když už se mi podaří do syna něco dostat, tak rychle vrací do plenky, stolice je někdy řidší,většinou kašovitá,žlutá příp. zbarvená po příkrmech.Nemám váhu na zvážení, kolik vypije či kolik váží, ale řekla bych, že rozhodně nepřibíráme naopak se obávám, že hubne.Jinak je syn většinou klidný,hravý,společenský a hodně živý.Obrací se z bříška na záda a nožky se mu celý den nezastaví.V jídle je to pořád horší,nechce vůbec kaše, příkrmy odmítá odstříkané mléko nechce, u prsu je vždy jen na usnutí. Začínám být zoufalá. Dala bych mu i UM, kdyby bylo jak.Obávám se, že už mu mat.mléko nestačí respektive odmítá si jej z prsu vypít a ani odstříkané nechce.Děkuji za odpověď.

Autor
Martina Janíková
Odmítání příkrmů
13. 11. 2013 11:13:29
ID otázky: 32210

Odpověd:

Hezký večer přeji, tohle jsou opravdu hodně těžké dotazy. Ono se nedá moc poradit, protože vlastně není co. Fakticky - Váš syn prospívá, přírůstek 100 g v průměru za týden v poslední době je pro tento věk v pořádku. Psychomotoricky je vývoj taky v pořádku, na stoličce také nic závadného nevidím. Bolavé zoubky synka určitě mohou trápit a i s tím se  může pojit časté kojení, velká potřeba být neustále u Vás (abyste mu pomohla usnout/zbavit se bolesti) a taky krátké kojení. Příčina ale může být i v obyčejnější a tou může být třeba zvědavost dítěte, které nemá na kojení ani jídlo čas. V noci bych spala s dítětem, ať můžete šetřit síly. Kojení únavné není, ale to běhání za dítětem být může. Buďte ráda, že máte čím chlapečka uspat, kdybyste nekojila, tak byste musela najít nějakou jinou cestu (jistě zdlouhavější, hlasitější...)

Každopádně ve Vaší situaci je radou velká trpělivost. Bez ní není možné ničeho dosáhnout. Nemá smysl nic nutit dítěti násilím, to povede jedině k ještě většímu odmítání. Váš syn má 6 měsíců, to je teprve období, kdy na jídlo začíná být připraven, dejte mu proto čas. Ten první půlrok při  zavádění příkrmů by fakt měl být seznamovací, žádné nucení a stresy, základem je vybudovat kladný vztah k jídlu. Nenechte se vystresovat a vytočit, protože pak se to přenáší na dítě. Stačí i jen myšlenkový nátlak, že má dítě něco udělat a už to z Vás vycítí. Dávejte mu spíše příležitost ochutnávat Vaše jídlo, rýpat se ve Vašem talíři atd. Řada dětí se nechce nechat krmit kašovitou stravou, ale ochotně přijímají kouskovité příkrmy přímo z talíře.

To stejné platí pro kojení - nenutit, jen nabízet. Střídat prsa při kojení několikrát (u takto starého dítěte jsem měnila prsa i co 10 sekund. :-) Pomožte mu získat více mléka tím, budete prs tisknout a držet ve chvíli, když sací aktivita ze strany dítěte bude polevovat. Tím mu pomůžete získat více mléka v průběhu kojení. Když se ale uklidníte a budete v pohodě, tak tím výrazně zvýšíte tok mléka (stresem ho blokujete) a hned bude veseleji. U Vás vidím opravdu hlavní příčinu ve Vaší psychice, zkuste opravdu zachovat klid. Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 11. 2013 01:18:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit