on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

8 měsíční plně kojené dítě neprospívá a nechce příkrmy

Dobrý den, paní Mrázková, moje dcerka má 8 a půl měsíce a je doposud plně kojena, protože naprosto odmítá cokoliv k jídlu. Pokud to dostanu do její pusinky, odmítá to polknout. Připadá mi, že ještě není vůbec připravená přijímat jinou stravu než MM. Zkoušíme to už 3. měsíc. 2x jsme si dali pauzu cca 14 dní, ale žádný efekt. Odmítá i láhev, neumí si z ní nic vysát, takže zkoušení UM a kaše je také neúspěšné. Je to moje druhé dítě, přičemž to první jedlo taky mizerně, takže mám v zásobě plno různých fint a všeho možného, jak do dítěte něco dostat, ale na ni nezabírá vůbec nic, protože to jednoduše nechce spolknout. Zatím to řeším tak, že jí dávám všechno možné do ruky (kousky povařené mrkve, brambory, brokolice..., kousky ovoce, kůrku chleba, kukuř.křupky), ať si zvyká alespoň na tu chuť a konzistenci. Tajně doufám ve zlepšení, až ji budu moci posadit do židličky a na stoleček jí dát všechno možné, že si s tím vyhraje a zároveň ochutná. V čem bych ale chtěla poradit je následující. Ve svém věku váží 6,7 kg (měří 69 cm). Narodila se donošená, bez komplikací, 2840g a 47 cm. V prvních dvou měsících života přibírala perfektně, ale pak se to postupně zhoršovalo. Kojím ji kdykoliv si řekne, v noci i 4x, 5x. Nechápu, proč minim.do toho 6. měsíce nepřibírala jako ostatní děti? Mohu mít něco s mlékem? Celkově je velmi neklidná, nevrlá, ukřičená, uplakaná, vzhůru vydrží maximálně 2 hodiny. Pak spí kolem půl hod až hod a půl. Nejeví moc zájem o hračky, nové podněty, vyloudit z ní smích je fuška. Trávicí trakt má prošetřen a v pořádku. Psychomotorika je normální. Jak dlouho jí může stačit výhradně jen mléko, vždyť jí musí chybět různé látky? Jsem z ní hodně zoufalá, protože je stále nespokojená - před spaním i po spaní bez rozdílu, navíc nejí, neprospívá. Připadá mi, že ji stále jen uklidňuji a uspávám, a to že ji stále nosím, protože jinak řve jak tur ani nezmiňuji. Děkuji moc za odpověď.

Autor
Vanda
Odmítání příkrmů
07. 10. 2013 23:53:55
ID otázky: 32119

Odpověd:

Přeji hezký večer,

mrzí mne, že máte s miminkem takové trápení...:-( Některé děti jsou na péči opravdu mimořádně náročné a pořád je něco trápí. Píšete, že Vaše dcerka neprospívá. Já to ale z jednoho konečného čísla nemohu poznat...zkuste, prosím, doplnit přesnější údaje (lze přímo pod již položený dotaz, při kliknutí na online poradnu pak kliknout na "moje otázky" a po zadání emailu můžete pod svůj původní dotaz doplnit další info). Opravdu je to pro mne velmi důležitý údaj, abych věděla, jaké to přibírání na váze opravdu je či není špatné. Prospívání dítěte nelze posuzovat pouze řečí čísel na váze, ale podstatný je hlavně psychomotorický vývoj dítěte. A ten je dle Vás v pořádku. To, že se dítě nesměje, respektive je těžké dcerku rozesmát nic neznamená. Moje neteřinka se taky  nerada směje (dá spoustu práce ji rozesmát) a taky je drobnější. Přesto se vyvíjí jinak výborně. To, že dcerka nejeví až tak zájem o hračky či nové podněty s výživou souviset nebude (to by vyloženě musel být na tom zle a to není, jinak by se zastavil psychomotorický vývoj), prostě každý jsme nějaký a Vaše dcerka je takováto.

S příkrmy si nedělejte hlavu. Měla jsem v péči stovky maminek, jejichž děti byly plně kojeny až do roka i déle. Nemá totiž smysl dítě do čehokoliv nutit - to vždy povede ke zcela opačnému efektu. Dítě ucítí tlak, který na něj budete vyvíjet a prostě se ještě více zablokuje. Úkolem zavádění příkrmů je především vybudování pozitivního vztahu k jídlu a postupné seznamování. Proto je výborné dávat dcerce ty kousky. Jen ať si ochutnává dle libosti z Vašeho talíře a co jí kde nabídnete. Existuje řada dětí, které nikdy nepřijmou kašovité příkrmy. A ostatně i v minulosti (v té dávnější) se s příkrmy začínalo tak, že děti ochutnávaly předžvýkanou potravu z úst matky, kousky z talíře rodičů apod. Takže jděte touto cestou a opravdu nenutit. Dcerka na to dojde, nebojte se. Vím, že je to moc těžké pro Vás, ale myslete na to, jak byste se cítila v kůži dcerky, kdybyste kolem sebe stále pociťovala dusno ohledně jídla.

Kojení stačí, obsahuje vše, co je pro dítě potřeba, MM je perfektně svým složením přizpůsobeno potřebám právě Vaší dcerky. Pokud dítě hůře prospívá, tak je v podstatě vždy potíž v množství vypitého mléka. Ne v tvorbě, ale spíše v efektivitě sání. U 8 měsíčního dítěte se už těžko bude měnit technika kojení, ta je už silně zafixovaná. Ale je to typický projev prospívání - první dva měsíce, kdy mléko teče samo, snadno a v nadměrném množství (vliv poporodních hormonů) děti prospívají dobře a pak se to začne horšit. Kojte dle potřeby, vždy z obou prsou, snažte se i v tomto věku o kontakt bříško na břicho, ať je dcerka co nejblíže a má bradičku hluboko v prsu zabořenou. Bradička je hlavní pákou, která mléko vytlačuje z prsu ven, proto je její funkce velice důležitá. A také její správná polohy. Můžete dcerce pomoci získat více mléka tzv. kompresí prsu, kdy prs plošně stisknete (ne jen palcem, aby nedošlo k pohmoždění, ale opravdu celou plochou ruky) a držíte. Tím potlačíte mléko směrem k dítěti a to začne intenzivněji sát. Když přestane, tak i Vy povolíte stisk, aby mléko zase nateklo dolů. Dítě začne znova sát a když přestane, tak znova stisknete. A tak pořád dokola. :-)

Zvýšit laktaci můžete i bylinkami (pískavice řecké seno, benedikt lékařský).

To, že dítě stále nosíte je správné, je to zcela přirozená potřeba dítěte. Jsme tzv. pasivními nošenci a tak naše mláďata chtějí být nošena na matkách, se stálým přísunem mléka. Tak se cítí děti nejlépe.

Vůbec si nic nevyčítejte a nenechejte se vyvést řečmi okolí. Máte v sobě silný mateřský cit a ten Vám napovídá zcela správně, co máte dělat a že hlavně máte naslouchat svému dítěti. Ono ví nejlépe, co potřebuje. Tak hlavu vzhůru!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 10. 2013 01:51:23

Doplnění

Dobrý den, paní Mrázková, děkuji za odpověď. V dotazu jsem ještě psala, že malá vydrží maximálně 2 hod vzhůru, zdá se Vám to v tomto věku normální? A taky to, že po probuzení je normální tak 5 min a pak už jen řve nebo brečí. Doplňuji tu váhu: při narození 2840 g, v 6 dnech 2900 g, v 9 dnech 3000 g, v 6 týdnech 4320 g, ve 3 měs. 4900 g, ve 4 měs. 5190 g, v 5 měs. 5650, v 6 měs. 5900 g, v 7 měs. 6300 g a v 8 měs. 6600 g. Děkuji a přeji hezký den.

Autor
Vanda
Odmítání příkrmů
08. 10. 2013 09:01:56
ID otázky: 32120

Odpověd:

Hezký večer, koukám se na to prospívání. Mezi 6.-8. měsícem je to zcela ok, děti po 6. měsíci přibývají mezi 200-500 g za měsíc. Takže prospívání je nyní zcela ok. Jediný větší problém vidím mezi 3.-4. měsícem, ale jinak žádná katastrofa v tomto směru. Buďte v klidu. Samozřejmě, že, že není v pořádku malá bdělá aktivita dítěte a neustálá nespokojenost. S prospíváním to ale nesouvisí, tam je to opravdu v pořádku ty poslední 2 měsíce určitě. Může jít o nějaký zdravotní problém, s tím Vám ale nepomůžu. Může jít také o povahový rys dítěte pouze....tohle je už nad rámec mých kompetencí, bohužel. Moc Vám přeji, aby dcerka z tohoto plačtivého období vyrostla a mohla jste si jí užívat....Držte se!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 10. 2013 21:51:07

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit