on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Závislost na mlíčku u ročního chlapečka

Dotaz: Dobrý den paní Mrázková,
již po několikáté se na Vás obracím s prosbou o radu.
Mám ročního chlapečka, kterého kojím 8x za 24 hodin. Zpočátku jsem o kojení velice bojovala (rodila jsem císařským řezem, takže mléko bylo pozdě a syn se žloutenkou se dlouho učil bumbat, pak jsem měla od třetího do šestého měsíce věku syna rozpraskané a rozkousané bradavky) a jsem ráda, že jsme to vyhráli, ale nyní se z kojení stává noční můra.
Od šestého do osmého měsíce jsme syna naučili spinkat podle knihy Každé dítě se umí naučit spát, kterou jsem získala od Vás. Spinkal docela pěkně ve svém pokojíčku, v noci se budil 2x na kojení. Pak přišla šestá nemoc a zuby a vše se pokazilo. Nyní již 4 měsíce zkoušíme znovu postupovat podle knihy, podle všemožných rad, ale bezúspěšně.
Jiříček nechce pít nic jiného než mléko - mám doma všechny možné lahvičky, násosky... Nic nechce. Naučili jsme ho napít se ze skleničky nebo brčkem, jenže on jednak většinou skleničku odstrkuje, jen co se s ní priblížím, anebo se napije, podívá se na mě a vše, co dostal do pusinky, vyplivne nebo vyprskne. Když řeknu, že do něj natlačíme 0,5 deci denně, tak je to moc. Chce jen mléko, dokáže se už vztekat a rozčilovat a začne mě kousat a odtahovat výstřih od trička.
Ze strachu, aby nebyl dehydrovaný, tak ho nakojím, během dne 4x.
Večer ho uložíme do postýlky o půl osmé, umí sám usnout a spinká. Jenže klidně za hodinu je vzhůru a fňuká. Tak za ním chodí manžel a do půlnoci ho jakžtak spacifikuje. Jenže mezi jedenáctou a půlnocí syn stojí v postýlce, ukazuje ručičkou ke dveřím a vříská (máme o něj až strach!). To už na manžela vůbec nereaguje a manžel mi ho donese na kojení. Bohužel už jsme tak vyčerpaní, ho necháme u sebe ve velké posteli, abychom se aspoň trochu vyspali. On je pak nejdéle každé 2 hodiny vzhůru a pláče, dokud nedostane prso. Takže v noci další 4 kojení. O té půlnoci pije hodně, hltá, pak už používá prso jako dudlík (normální dudlík od narození odmítá).
Pevné stravy moc nesní, v podstatě ho do jídla nutíme a snažíme se do něj něco dostat. Ráno chléb, ke svačině jogurt, k obědu zeleninu s masem (to nechce vůbec), na svačinu ovoce a večer kaši nebo brambory. Ale sní toho fakt strašně málo. Vypadá dobře, všichni si ho naopak dobírají, jak má baculaté tváře a jak je dobře živený, váží 10 kg.
Já vím, že jsme někde udělali chybu, ale nevím, jak z toho ven. Jsem vyčerpaná, hubená, dokonce se mi začly dělat ekzémy na rukou, nevím, jestli mi chybí nějaké vitamíny... Nezlobte se, že Vás zahlcuji tolika slovy, ale vždy jste mi moc pomohla a podpořila, tak doufám ve Vaši radu i tentokrát.
Prosím napište mi, kolik Vám mám poslat peněz. Děkuji.
S pozdravem
Petra

Odpověď: Dobrý večer přeji,

je to s dětma trápení...doporučovala bych, abyste si stanovila priority, potom se můžete lépe rozhodnout. Dle toho, co píšete, tak již jste dosáhla hranice, kdy kojení již není přínosem pro obě strany. Váš chlapeček je na kojení zjevně závislý a ani to není dobře. Zaostávají ostatní příkrmy, chybí jiné tekutiny a pro synka i pro Vás klidné noci.
Je to taková situace zralá na odstav dítěte. A to buď zcela nebo jen noční kojení. Pokud se rozhodnete tímto způsobem, tak je potřeba se na to dobře psychicky připravit a vědět, že prostě prso nedáte ani na nic. Jakmile totiž povolíte, podlehnete, tak o to intenzivněji se bude dítě příště prsa dožadovat.
Samozřejmě, že zde jsou i možnosti poloviční - nechat některá kojení apod., ale jak to zvládnete ukorigovat? Když bude dítě vědět, že prso nebude, tak pak bude nuceno i lépe jíst a pít. To se nebojte, děti většinou hlady umřít nechtějí. :-)
Dle toho, co píšete, tak Vás kojení Vašeho synka stojí už i zdraví a o tomhle to skutečně být nemá. Akt odstavení je u ročního závisláčka složitý, protože ještě není zralý natolik, aby se mu to dalo nějak vysvětlit. :-) Moc cest tedy není a asi nejschůdnější je Vaše zmizení na 2-3 dny.
Existuje i řada dalších možností, mezikroků apod. Například v noci se pořádně vyspat, tzn. spát s dítětem v posteli nebo hned postýlku jeho vedle Vaší postele, ať minimalizujete noční vstávání a přecházení po pokoji. U toho denního kojení ale zcela jistě buďte tvrdší. Víte-li, že Vám není příjemné, když jste chodící bar pro svého synka a že nechcete, aby se on sám obsluhoval, jak se mu to hodí, tak mu to neumožněte. Vezměte si takové oblečení, do kterého se syn prostě nedostanete a rázně to korigujte. Opravdu dejte prso jen 2-3x za den. Z tohoto počtu se pak již dá odstavovat postupně lépe. Noční kojení je jiná kapitola a tam opravdu moc možností není. V takových případech jako je ten Váš - buď zcela odstavit v noci nebo naopak nechat zcela volný průběh. Snaha omezit to jen na někdy bude doprovázena hurónským řevem. :-)
Jak to cítíte Vy? Nezapomeňte, že každé rozhodnutí bude to nejlepší, které můžete udělat. Myslete vždy více na sebe než na dítě, protože dítě bez spokojené a ZDRAVÉ (psychicky i fyzicky) mámy také šťastné nebude. A podle toho stanovte své priority. Hodně štěstí, držte se!


Nechtějte po mne, prosím, abych si počítala, kolik by měl stát tento dotaz. To se totiž nedá nějak objektivně spočítat - počtem řádků? Téma dotazu? Nebo jak? :-) Samozřejmě, že by mělo jít hlavně o čas, který strávím čtením a odpovídáním na Váš dotaz. Ale když ani to nevím....může to být půlhodinka, dvacet minut, ale i hodina, protože můžete mít i poddotaz. Proto tohle nechávám na mamkách. :-) Prostě od 30,- (to je jasné, že bude za mnohem kratší dotaz :-) Díky za pochopení.

Odpověď: Děkuji Vám za Vaši odpověď.
Já jsem z toho všeho zmatená. Já bych ho chtěla kojit, mám ráda ten pocit, kdy bumbá a je u mě šťastný, ale na druhou stranu jsem fyzicky na dně. Asi to napíšu hloupě, ale kamarádky se stejně starými dětmi kojí většinou 1-2x denně a to ráno a večer. Myslela jsem si, že to k tomu taky dopracujeme. Já bych mu to mlíčko chtěla dávat, moc svého syna miluji a chci pro něj to nejlepší. Jenom bych se potřebovala zoufale vyspat a myslím, že on taky... Ještě jednou Vám děkuji.
Petra
PS: svůj stupidní dotaz dle platby jsem Vám vysvětlovala v mailu, promiňte.


Odpověď: Petro, chápu Vás. Člověk přemýšlí, jak to udělat s co nejmenšími "ztrátami". Ale někdy nejde mít všechno. Doporučila bych zcela odstavit v noci a přes den to ukočírovat na ty 2-3 kojení - abyste byla Vy ten činitel, kdo rozhodne, že se může dítě nakojit. Dítě si snadno zvykne na to, že se může sápat bez omezení pod Vaše tričko. :-)
Zapojte tatínka, babičky a prostě na noc jděte spát jinam. Za pár nocí to bude OK. Asi se moc nevyspíte, bude Vás to trápit, ale Váš syn potřebuje silnou a zdravou mámu, ne vyčerpanou trosku. Takže to děláte nejen pro své dobro, ale i pro dobro synka. Když byste ale zůstala na noc doma, tak to pro Vás bude psychicky natolik náročné, že hrozí nebezpečí, že podlehnete a prso nabídnete. A pojedete znova...
Normálně jsem rozhodně pro to, aby dítě bylo kojeno i v noci v tomto věku dle svých požadavků, ale ne za každou cenu. Rozhodně ne za cenu podlomeného zdraví matky. Tak se držte a písněte, jak to s Váma vypadá!

Autor
-
ID otázky: 32027

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit