on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zvracení po jídle podávaném lžičkou

Dotaz: Dobrý den. Chtěla bych vám poděkovat za tyto stránky (čerpám z nich od porodu) a také Vás poprosit o radu. Mám ročního syna, který ať dělám co dělám, odmítá jíst skoro cokoliv ze lžičky. Nevím, kde jsem udělala chybu, už jsem bezradná.
Po narození měl 3-měsíční koliku, po chvilce kojení začal brečet,už se nepřisál, kopal nožičkama a často se nakonec pozvracel. Na radu z porodnice jsem nakojila, jak to bylo možné a pak dokrmila odstříkaným mlékem. Postupně si bral z prsu méně a méně, především v noci a tak jsem koupila odsávačku a syn dostával odsáté mléko smíchané s Nutritonem v lahvičce. Mrzelo mě, že nekojím, ale jemu bylo lépe, hlavně nezvracel.
V 7. měsíci (jsem alergik) jsme začali dávat příkrmy. Zkoušeli jsme doma dělané, kupované, různé druhy, ale reakce byla stejná. Odvracel se, zavíral pusu, začal brečet. Když jsem do něj dostala pár lžiček, natahoval na zvracení a dost často se i pozvracel. V 8. měsíci měl 100% MM (1200ml), příkrmy odmítal a UM také. V 9. měsíci jsme zkoušeli nahrazovat MM za UM (spal méně, tak už nebyl čas tolik odsávat a mě se navíc tvořily praskliny na dvorcích). Příkrmy stále odmítal a tak začal dostávat v poledne polévku smíchanou s MM do lahvičky. Začal jíst alespoň pohankové křupky. V 10.m. už měl jen UM (1l) a v poledne 250 ml hustější polévky (už bez mléka). Příkrmy stále odmítal. V 11.m. měl ráno 270 ml UM, dopoledne křupky s čajem nebo UM, v poledne 250 ml polévky, odpoledne 190g přesnídávky se 60 ml UM a večer 250 ml UM nebo řidší kaši. Vše bohužel do lahvičky a tak je to dodnes. Kromě křupek a pár lžiček kaše musí být vše v lahvičce, jinak zvrací.
Omlouvám se za dlouhý popis. Poraďte mě prosím, jak mám naučit syna jíst ze lžičky. Také bych ráda věděla, jestli má v jídle, co dávám, dostatek vitamínů. V roce má přes 10 kg a v noci se na jídlo nebudí. Děkuju za odpověď. Renata

Odpověď: Renatko, dobrý večer, myslím, že se se situací perete dobře a dítě má v rámci možností vše, co potřebuje. Je jasné, že je prcek zvracecí a že dokonce dokáže zvracet tak nějak z vlastního podnětu. :-) Je také možné, že chlapečkovi prostě jen vadí v puse cokoliv kromě lahvičky. Zkusila bych různé lžičky - z různého materiálu, zkuste i dětské vidličky, zkuste především zapojit chlapečka, ať si sám vezme lžičku a seznamuje se s ní, ať se v jídle patlá a hraje si s ním. Nebojte se toho, je potřeba, aby syn zjistil, že v misce není nic, čím by se otrávil a že ani ty lžičky nejsou nic hrozného. Dejte mu možnost je poznat v různých situacích a uvidíte, že si je bude do té pusiny dávat i sám. Už je ve věku, kdy by měl v pohodě zvládat normální konzistenci jídla, kterou máte Vy, tzn. kousky, kousky, které je možné jíst ručkama. Toho taky využijte a nabízejte mu jídlo ze společného talíře - ať prostě baští s Váma. Když zvládá křupky, měl by postupně zvládnout i vše ostatní. Přeji hodně štěstí! A nebojte se, Vaší trpělivostí a klidem, to určitě půjde. Syn nestrádá, prospívá velmi dobře, takže obavy o jeho zdraví můžete opustit.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit