on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Režim jídla po nástupu do práce

Dotaz: Dobrý den!
Moc bych Vás chtěla poprosit o radu a posouzení mé situace. Omlouvám se, jestli bude můj dotaz příliš dlouhý, ale chtěla bych Vám vše detailně popsat.
Tento týden bude mé dceři již šest měsíců (hrozně to utíká). Stále jenom kojím (+malý přídavek UM). Již skoro od narození, kdy byla dceruška hodně spavá a já měla málo mlíka, jsem musela přikrmovat UM. To nám vydrželo až doteď. Akorát od doby, kdy již vydržíme spát celou noc, tak já i tak vstávám a odstříkané mlíko (cca nejčastěji celkem kolem 150ml z obou prsů) používám na příkrm, takže se mi podařilo výrazně snížit množství UM za den.
Od září ale nastupuji do práce. Naštěstí jenom na poloviční úvazek. Na delší dobu se jim nepodařilo mě přemluvit. Problém je, že je v mé práci zvykem se střídat, kdy jeden den má člověk ranní službu (v mém případě od 7.30 do 12.30) a druhý den odpolední (od 12.30 do 17.30). Mně se podařilo, že aspoň ze začátku se služby nebudou měnit každý den ale vždy po týdnu. Takže budu mít vždy celý týden buď jenom ranní a nebo jenom odpolední. Dále jsem se domluvila, že nebudu chodit na čtyři hodiny každý den, ale abychom se stihli v práci všichni vystřídat, tak budu chodit na pět hodin a tudíž jenom na čtyři dny v týdnu.
A teď nevím, na jaký režim mám svoji holčičku zvyknout. Jak to mám vymyslet. Popíšu Vám náš režim dnes. Protože byla vždy hodně spavá, musela jsem ji budit k jídlu a to nám vydrželo dodnes. První jídlo je v 5 hodin ráno a potom v pravidelných tříhodinových intervalech až do 20 hodin do večera. Celkem šest kojení (5, 8, 11, 14, 17 a 20). K jídlu ji opravdu musím stále ještě ve většině případů budit, protože si potřebuje vždy aspoň na chvilku zdřímnout mezi jídly a většinou usne až ke konci intervalu. Moje dětská doktorka mi tvrdí, že musí jíst pravidelně po třech hodinách. V ukončených 5 měsících jsem zkusila začít podávat zeleninu, abych měla čas na postupné zavedení tohoto jídla. Podávám ji v 11 hodin, ale zatím dosti neúspěšně. Spíše mi to stále připadá jako ochutnávání a jestli sní tři lžičky, tak je to moc. Asi jí to opravdu moc nechutná, protože když něco trochu spolkne, tak se celá oklepe a hrozně se zašklebí. Budu se snažit dál.
Takže mám na vás několik dotazů. Musí jíst stále pravidelně po třech hodinách? Stačilo by jí jenom 5 jídel za den (ráno bych ji budila třeba až v šest hodin, abych ji stihla nakojit před tím, než půjdu do práce a zároveň bych trochu prodloužila intervaly mezi jídly). Kdy ji mám podávat zeleninu, když je to zatím velký boj a myslím, že by to babička ani manžel (ty se budou střídat v hlídání) zatím nezvládli. Nebude vadit, když jeden týden jí budu podávat v 11 hodiny a druhý týden ve 14 hodin?. Mám zkusit začít podávat něco jiného, když zeleninu zatím odmítá (kaši nebo ovoce)?
Čím blíž je můj nástup do práce, tím více se toho bojím. Naštěstí jsme zvyklý na láhev a i UM ji chutná, takže vždy je ta možnost přestat kojit a přejít na UM. Mě se ale moc nechce, když jsem se přes velké problémy a boje dokázala "prokojit" až do šestého měsíce. Ještě chci jenom doplnit, že prospíváme nádherně - porodní váha 3,14 a váha v pěti měsících 7,8kg. Ještě mám jeden okrajový dotaz, lze zeleninové i masozeleninové příkrmy zavářet (alespoň třeba na týden dopředu)? Já nemám mrazák, a každodenní vaření je dosti časově náročné.
Děkuji moc za odpověď a ještě jednou se omlouvám za dlouhý dotaz. Poslední dobou už i špatně spím, jak stále přemýšlím, jak to mám udělat, protože když nastavím nějaký režim, tak se bude hodit pouze jeden týden a druhý už bude zase úplně jiný.
Lenka


Odpověď: Lenko, dobrý den, nebojte se, to půjde. :-) Určitě bych trošku posunula to kojení - buď nakojit v těch 5 h + třeba v 7 h před odchodem (nebo dříve, nevím, jak daleko to máte do práce) nebo jen 1x, mezi 6.-7. h. Nevím, kde přišla lékařka na to pravidlo krmení zrovna po 3 hodinách...to je hoooodně starý názor. No, to je jedno. Takže ráno bych takto nakojila a pak by Vám měl dítě někdo přivést na kojení do práce. Máte poloviční úvazek a tím pádem ze Zákona nárok na 1 přestávku na kojení, kterou Vám zaměstnavatel je povinen poskytnout a také proplatit. Kdyby to bylo dejme tomu kolem 10. h nebo 15. h, tak pak byste stihla nakojit zase až doma. Další možností je tuto dávku odstříkat (můžete přestávku na kojení v práci využít na odsávání) a dítěti pak mléko může podat ten, kdo bude hlídat. Pak je zde možnost podání mléčné kaše místo mléka, později nahradit ovocnou svačinkou nebo po 8. měsíci třeba jogurtem. Opravdu by to nemělo být problémem, chce to dobře promyslet a nebojte se využívat svého nároku na kojící přestávku. Žádné strachy, trošku komplikované to bude první 2 měsíce, pak již bude dcerka v pohodě zvládat během Vaší nepřítomnosti nějaký příkrm a nakojíte prostě před odchodem a po příchodu a mezi tím dostane 1-2 příkrmy + nějaké tekutiny nebo trochu mléka. Hodně štěstí!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit