on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Syrová zelenina v 8 měsících?

Dotaz: Dobrý den Jiřinko.
Mám více dotazů.
1. Moje dětská lékařka doporučuje ať dám od 8 měsíce syrovou nastrouhanou zeleninu. Je to možné? My jsme se s dcerkou zatím v příkrmech nikam moc nedostaly, jen trochu kaše, vody, kukuřičné křupky, kojení a nyní asi 4 dny polévku (krůtí vývar se zeleninou cca tak 10ml), občas si dá sousto banánku či melounu. Je v takovém případě organismus připraven i na syrové??
2. Ve vašich návodech o příkrmech, je uvedeno, že se dětem může dávat rostlinný margarín, můžete mi nějaký doporučit, takový který je čistě rostlinný, dcera má vysoké riziko alergie na mléko.
3. Je vhodné dceři do polévky dát 1x týdně vaječný žloutek, když jinak maso zavedené ještě nemáme? Nebo raději ještě počkat? Nechci ji připravit o potřebné živiny a zárověŇ na ni nechci spěchat. Je to hrozně malý jedlík...vždy sní jen pár soust...
Děkuji za Váš čas Naďa

Odpověď: Naďo, dobrý den,

1. Syrovou zeleninu bych nedávala, dokud dítě nezvládne vařenou. Pro nezkušené dítě je to rozhodně hůře stravitelné, hůře rozkousatelné. Opravdu bych nabídla až dítěti, které to zvládne. Já sama nedávala dříve než v roce (snad kromě velmi jemně strouhané mrkve s jablkem).
2. Nemám v margarínech žádný přehlede, používáme pouze kvalitní máslo + olivový olej.
3. Ano, klidně žloutek zkuste, dejte třeba jen půlku, celý žloutek do malé porce by byl hodně.

Odpověď: Děkuji za odpovědi. Ještě k té zelenině. Nemůžu říci, že by tu zeleninu nezvládla, jen mi přijde, že ji nechutná forma zeleniny i ovoce (např banán, jabko, hruška) podávané lžičkou. Zkoušela jsem ji dát celý velký kousek vařené mrkve do ruky a tu snědla, sní takto i kousek melouna a banánu... jednoduše do ruky a ožužlávat. Když mi lékařka tu syrovou zeleninu doporučila, tak mi doporučila zkusit třeba k svačině srouhanou mrkev s jablkem.... ještě počkám.


Odpověď: Naďo, klidně dávejte celé měkké kousky zeleniny - ale vařené. Není možné strčit dítěti v podstatě žádnou syrovou zeleninu v kuse. A kromě té mrkve se snad skoro nic nedá za syrového stavu nastrouhat...nespěchat, v klidu na dítě. A pokud tak pěkně baští větší uvařené kousky zeleniny či měkkého (i klidně syrového) ovoce, tak ji v tom jen podporujte!

Odpověď: A co zkusit povařit jen krátce. Nebo dát malé množství a uvidítě. Já sama začala dávat syrovou zeleninu, nebo jen krátce povařenou v celku s prvními zoubky. Kluk to různě ohlodával. Moc tomu nedal, tak jsem nemusela mít strach, že zatížím nevhodně trávicí trak. Ale postupně si přidával a tak si i trávení zvyká pomaloučku na větší a větší dávky syrové zeleniny. Zpočátku sice žádný výživový význam, ale prostě trénink motoriky ručičky, kousání...

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit