on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak ukončit dokrm stříkačkou

Dotaz: Dobrý den,

už delší dobu studuju vaše stránky a snažím se na nich najít odpověď pro můj „případ“. Nakonec jsem se ale přece jen rozhodla vás taky poprosit o radu. Mám 7-týdenního chlapečka. Při narození měl 2995g, 49cm; při propuštění 2740g, 2 týdny 2850g, 4 týdny 3275g, 6 týdnů 3550g, 7 týdnů okolo 3700g. Už v porodnici jsem ho přikrmovala převážně odstříkaným mateřským mlékem ze stříkačky. V porodnici a ve 3. týdnu krátce i UM. Kvůli plochým bradavkám kojím s kloboučky. Kvůli problémům s přibíráním ho zatím při každém pití vážím. Momentálně denně vypije kolem 600 ml za den (což mi celkově připadá dostatečné), z toho ale 100 až 150ml ze stříkačky. Dokrmuju, jelikož podle doktorky (naposledy kontrola v 6 týdnech) nepřibíral dostatečně, navíc jinak v kuse brečí. Při dorovnávání nakojeného množství v průběhu dne dokrmem je klidný. Většinou po kojení odstříkám minimálně stejné množství mléka jako mu dám ze stříkačky (min. 20ml, ale většinou 30 -40 ml),někdy ale i méně (obzvlášť večer). Kojím, kdy si řekne, po ránu zhruba co tři hodiny, ale odpoledne i každou hodinu, jelikož toho až na výjimky vypije méně, asi se mi i tvoří méně mléka. Uklidní ho až další dávka ze stříkačky. V noci se budí vzorně co tři hodiny, to je navíc většinou i dostatečná pauza pro mě, prsa jsou plnější, a tak vypije 60, ale občas i skoro 100 ml. Několikrát jsem se snažila přestat dokrmovat a jenom kojit častěji. Pokaždé jsem ale skončila psychicky na dně, jelikož jenom řval, stejně nedostal tolik, kolik chtěl a prsa z neustálého a nekonečného kojení bolela ještě více než obvykle. Délku kojení jsem už několikrát měnila podle toho, co si zrovna přečtu :-). A tak někdy to bylo 10 min na každé prso, jindy 20 a 20 min. Pak zase dokud se mi zdálo, že aspoň trochu pije. Jednou jsem si pozvala i laktační poradkyni, k mojí technice kojení neměla připomínky.

V návaznosti na vaše rady, které dáváte ostatním bych se tak chtěla zeptat:
- Jak je to s průběžnou tvorbou mléka při sání? Myslím si, že v mém případě je opravdu mnohem lepší, když je čas na vytvoření většího množství, jinak syn vypije jen málo, možná nedostatečně saje. Nebo se mi to jenom zdá?
- Je možné, že se intenzita sání zhoršuje dokrmem ze stříkačky?
- Jak má tedy vypadat časový sled činností? Když bych (podle vašich rad jedné mamince) kojila z každého prsa 20 a 20 minut, pak bych ještě měla (hned?) odstříkávat 10 a 10 minut, to už máme hodinu. Jak mám ale odstříkávat hned po kojení, když se musím věnovat synovi (odříhnutí, přebalení)? A co když potřebuju jít na procházku? Než udělám po kojení všechny tyto činnosti, tak už je zase čas na další kojení (např. co 2 hodiny, ale někdy radíte i častěji).
- Myslíte, že je možné, abych se dokrmu zbavila, nebo to tak budu muset dělat po celou dobu kojení?

Mockrát díky za vaši pomoc.

Helena


Odpověď: Helenko, dobrý večer,

1. Mléko se tvoří stále při sání dítěte, tzn., když se dítě snaží a Vy jste klidná a uvolněná, mléko by mělo stále téci. Dobře to poznáte, když dítě polyká. Jakmile dudlá, tak mu tam mléko neteče, respektive dítě nechce, aby mu tam teklo.
2. Ano, zcela jistě, každý dokrm omezuje intenzitu sání, dítě se tolik nesnaží, když ví, že bude dokrm.
3. Není nijak striktně stanovena délka kojení, dítě by mělo být u prsu tak dlouho, dokud intenzivně saje - polyká. Když nepolyká, tak se změní prsa nebo polohy, dítě se může nechat v průběhu kojení krátce odříhnout. Pokud už po nějaké době nebude aktivně sát, tak může být kojení ukončeno. A to může být po 15-40 minutách. Odstříkávat doporučuji ihned po kojení, ale s tím, že se dokrm omezí, tak bude ubývat i odsávání.
4. Určitě byste to měla zkusit. Doporučuji tento postup:
pondělí - dokrm (a tedy zároveň počet odsávání) 6 x po 20 ml po kojení
čtvrtek - 5 x 20 ml
neděle - 4 x 20 ml
středa - 3 x 20 ml
sobota - 2 x 20 ml
pondělí - 1 x 20 ml
od středy bez dokrmu
Doporučuji tento pomalejší postup rozložený do dvou týdnů. Váš syn se zdá, že je na dokrm více zafixovaný, proto neakceptuje náhlé zrušení veškerého dokrmu. Na toto pozvolné by měl také reagovat postupnou vyšší aktivitou u prsu. Uvidíte, jak to půjde, u některé z fází se dá i na chvíli zastavit, ale rozhodně je reálné, abyste byla do 2-3 týdnů bez dokrmu, syn ten potenciál na plné kojení má, jen je trošku pohodlný.
U těch posledních dvou a jednoho dokrmu je to pak již opravdu jen psychologický efekt, to je Vám asi jasné, že takové malé množství neovlivní váhové přírůstky. Ale někdy je psychicky obtížné ten poslední dokrm či dva odbourat. Je potřeba si pak uvědomit, že dítě to opravdu nepotřebuje, že je to jen psychická berlička.
Hodně štěstí!

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
27. 03. 2010 16:31:46
ID otázky: 31912

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit