on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Škodlivé ovzduší a jeho vliv na složení MM

Dotaz: Dobré ráno všem maminkám a Jiřince,jsem právě ve 28tt a po porodu bych ráda své dítě kojila,tak trochu se na to připravuji a snažím se získat potřebné informace,všude jsem četla,že kojení je pro dítě to nejlepší a nejcennější-avšak,poslední dobou jsem narazila také na čím dál četnější názory,že pokud člověk žije v průmyslové oblasti,tak je pomalu lepší UM,protože v něm jsou škodliviny přísně limitovány,kdežto v mm jich je mnohonásobně více,já žiji v okolí Ostravy,kde je opravdu špatné ovzduší,zrovna nedávno bylo zase další měření a bylo zjištěno,že škodliviny přesahují mnohonásobně povolený limit,Ostravsko je na tom nejhůře z celé evropy,vím,že tzv.imunoglobulíny,které jsou právě v mm jsou velmi cenné,avšak nadruhou stranu škodliviny,které mm obsahuje vede velice často právě k rakovinnotvorným onemocněním a konkrétně pro mě je rakovina daleko větší strašák,než kdyby bylo mé dítě běžně nemocné,tak jsem se chtěla zaptat,zda skutečně v tomto případě mm pořád převyšuje hodnoty nad UM?předem děkuji za odpověd

Odpověď: Dani, dobrý den, to je velmi, velmi složitá otázka....nejde na ni odpovědět vůbec jednoznačně, bohužel. V celosvětovém měřítku stále probíhají řady výzkumů na téma obsahu škodlivin v MM a jeho vlivu na zdraví dítěte v přítomnosti a hlavně v budoucnosti. Výsledky v celosvětovém měřítku ukazují, že obsah škodlivin v MM se snižuje, přeci jen ekologické lobby, využívání produktů bio zemědělství, omezování chemických hnojiv, snaha o ochranu ovzduší, kvalitnější strava žen. To vše pomůže, aby MM bylo co nejkvalitnější. Ale nevím o tom, že by byly prováděny nějaké intenzivní studie kvality MM v různých oblastech ČR. Ty rozbory jsou totiž velice, velice drahé a obávám se, že nyní na podobnou studii ani nejsou peníze. Je jisté, že zvýšený obsah některých škodlivin může dítě do budoucna ohrozit více rakovinou, může způsobit řadu neurologických potíží, může zcela negovat imunologický přínost MM. Ale já Vám prostě nepovím, zda právě na Ostravsku by obsah škodlivin v ovzduší převýšlil ostatní kvality MM. Sama jsem z oblasti také blízko Ostravy a když jsou nepříznivé rozptylové podmínky, tak je zde také situace příšerná. Ale obě děti jsem kojila. Jen se snažím jíst co nejzdravěji, nehubnout moc při kojení, abych ty škodliviny v mléce co nejvíce omezila.
Na internetu lze nalézt celou řadu článků na toto téma, např. 1 zde, i s odkazy na studie: http://www.deathcaps.com/page5/page8/page8.html Bohužel to bývá vše anglicky, v češtině to jsou většinou jen obecné závěry na pár vět. Ale zkusím se ještě podívat.

Odpověď: Dobré ráno, to si buďte jistá, že mateřské mléko je rozhodně lepší varianta!! Že je v MM mnohonásobně větší počet škodlivin než v UM, to je snad názor výrobce UM, jinak to nevidím.
Kojení je krásná věc, uvidíte, že si jej zamilujete a vaše děťátko také. Přeji hodně zdravíčka pro vás i děťátko.

Odpověď: Dobré ráno,Líbo,to právě není názor výrobce,ale nejnovější průzkumy to dokazují,já mám i pocit,že už to tady někdo v poradně psal,na stránkách WHO jsem to někde taky našla,ale přesný odkaz si už nepamatuji,ono to stejně je většinou v angličtině,jsem zvědavá na odpoved Jiřinky,ta určitě bude mít nějaké odkazy,nebo určitě přesnější in formace

Autor
-
Složení a vzhled MM
30. 01. 2010 20:11:01
ID otázky: 31870

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit