on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak dostat do miminka tekutiny kvůli odběru krve

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, už jste mi výborně poradila při problémech se synem před třemi lety, teď máme 4měsíční holčičku a opět problémy. Jako zkušená matka už jsem celkem zvládala, absolvovali jsme různá vyšetření atd. (dcera měla také krev ve stolici, ale daleko více než tehdy, zatím je to vyřešeno mojí velmi tvrdou dietou). Dnes jsme byli na kožní a paní doktorka mi po vyslechnutí celé anabáze doporučila kompletní alergo-imuno vyšetření a že se máme hned objednat (chodíme do Motola). Zašla jsem tedy rovnou na alergologii, kde jsem ji objednávala. Staniční sestra, která nás objednávala, si ji zapsala a pak mi říká: dítě musí před odběry být hodně napité (což samo o sobě chápu, budou jí brát dost krve), na to jsem já řekla něco jako no snad se to podaří, je zatím plně kojená. A na to mi ta sestra řekla, že i plně kojené dítě musí pít, že mlíko mu nestačí a že to jsou bludy obvodních lékařů.... nezmohla jsem se na příliš velký odpor, nicméně jsem jí odpověděla, že to je zajímavý, že tento blud nám zdůrazňovala i paní doktorka u jich v nemocnici na šestinedělí, když nás propouštěli. Na to už nic neřekla, nicméně zopakovala, že musí předtím hodně pít.... Takže mám dotaz: nyní samozřejmě žádné tekutiny nepodávám, pouze kojím. V době odběrů jí bude 7 měsíců, takže víceméně doba prvních příkrmů. Ale vzhledem k předpokládané anamnéze budu s příkrmy jen velmi opatrná a nebudu spěchat. Mohla byste mi tedy poradit, jak dceři den před odběrem vnutit dostatek tekutin? Pokud bych do ní lila převařenou kojeneckou vodu, předpokládám, že se mi akorát poblinká.... Snad tedy kojit např po hodině, aby pila jen přední mléko? Moc děkuji!!!

Odpověď: Dobrý večer AZ, no, já bych to neviděla tak dramaticky, určitě to dobře dopadne. Zkuste ji už od 6. měsíce pomalu učit na tekutiny. Většina dětí neodolá nějaké opravdu dobré ovocné šťávě. Velmi časté kojení zhruba 5 h před (až do odběru) by také mohlo být řešením. Dobrým řešením by také byla řídká polévka. Fakt se s tím teď netrapte, uvidíte, jak půjdou dcerce příkrmy a podle toho odhadnete, co nejspíše do ní dostanete pro vyšší zavodnění.
Jinak té sestřičce můžete vzkázat, že MM obsahuje přes 80% vody, takže dobře prospívající, plně kojené dítě opravdu žádné další tekutiny nepotřebuje. :-)
Přeji Vám hodně štěstí při těch lékařských vyšetřeních a hlavně aby odborníci přišli věci na kloub a pomohli Vám.

Odpověď: Dobrý večer,maminko,jsem zdravotní sestra a ráda bych se tady vyjádřila k druhé straně-personálu,je pravda,že sestra se mohla vyjádřit poněkud šetrněji a ne stylem,jaký jste popsala,ale!je také pravda,že lékařský personál toto opravdu nemá rád,ne proto,že by měli něco proti kojení,ale proto,že s valnou většinou matek,co se dostanou do nemocnice s kojícími dětmi,jsou opravdu problémy,neumí si poradit s léky pro děti,s pitným režimem a už vůbec jim nikdo nevysvětlí,nebo spíše to kojící matky nec htějí slyšet,že pokud je dítě dehydratované,nebo s vysokými horečkami,je je více než vhodné,aby dítě dostávalo také jiné tekutiny,než mm,.to obvykle opravdu není řeč a nechtějí o tom ani slyšet,jsou prostě přesvědčeny,že dávají dítěti to nejlepší,ale jak píšu,ne vždy tomu tak je a to nemluvím raději ani o tom,že z velké části dehydrovaných dětí jsou právě děti kojené,protože matky nejsou důsledné a nepodávají s příkrmy tekutiny,protože se domnívají,že když kojí,tak jim to kojení stačí,jinak přímo osobně bych vám maminko poradila,že před odběry do dítěte opravdu nenalejete potřebné množství,pokud to nebudete trénovat již dříve,a opravdu není na škodu,když pitný režim začnete trénovat,jinak možná,že některým se to tady asi nebude líbit,já osobně mám taky dvě děti,tomu mladšímu jsou tři roky,tak jsem ještě občas nakouknu,co se týká hlavně novinek ohledně jídelníčků a dětské stravy,pěkný večer všem,Edita

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit