on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak nastartovat a udržet kolísající laktaci

Dotaz: Milá Jiřinko
Za svoje maminkovské období vám spisuji už několikátý dotaz. Většinu jsem jich neodeslala, protože než se dostanu k poradnovému času, je zase všechno úplně jinak.

Mám 12T chlapečka a laktaci jak jarní počasí. V posledních týdnech jsem pozorovala úbytek mléka, laktaci se mi ale podařilo nakopnout – zřejmě odsáváním po kojení – ale musím přiznat, že i dřív se mi prsa z nenadání nalila. Těžko říci po čem, protože kojící čaje piju neustále, po půlnoci kojím vždy 2x, po vykojení jsem se snažila vždy prsa odstříkat do sucha (pár kapek).
Nyní, poté, co jsem před 5ti dny nakojila 0, jsem k tomu všemu přidala odsávání po každém kojení – ale mám taková ta neodsatelná prsa. Když jsem po 15 min. odsála (kombinací s odstříkáváním) 10 ml, tak to byl asi rekord.( Když někdy odmítl kojení úplně a já musela celé prso odstříkat, tak to bylo max 50 ml za 15 minut, přitom on si dokáže za 5 minut vytáhnout kolem stovky.) Zatím to provozuji nadále, protože chlapeček má zřejmě růstový spur, ve dne kojíme často po dvou hodinách, v noci po třech.
Mám strach, aby mi v této chvíli zase nezačalo mléko ubývat, ale je to dost vyčerpávající, zejména v noci, kdy se celé kojení s odsáváním protáhne na hodinu a moc se nevyspím.

Ještě k přibývání – za poslední týden jen 100g, nicméně situace asi nestandardní, měli jsme 2x epizodu úplného odmítání tekutin jakoukoliv cestou asi 7 a 12 hodin, při druhé jsem už jeli na pohotovost, nic se nezjistilo. Možná kolika, která ho trápí. Všichni říkají, že jsem miminko znervozněla svým stresem, měli jsme křtiny a spoustu návštěv. Možná ano, já jsem bohužel samostresující osoba, když jsem měla pocit, že mléko zmizelo, tak jsem se nervama nemohla ani najíst, přikládala jsem ho s bušícím srdcem a staženým žaludkem, pomohlo jen pivo, ale to si po každém kojení asi dát nemůžu, že? :-)
Předtím přibýval mezi 130-200g/týden.

Tak se chci zeptat, jestli to, co provozuji, je vůbec racionální. Má smysl 15 minut hmoždit bradavku odsavačkou, když už dávno nic neteče? A nestačilo by bradavku stimulovat jenom prsty ruky? Nebo kratší dobu? Co stimuluje tvorbu mléka více – dráždění bradavky, nebo skutečné množství odstříkaného mléka?
Nemůže neustálé kolísání laktace mít za příčinu, že chlapeček pije krátce (5 min) a tak nestačí prso dost nastimulovat, nebo že je líný tahat, pokud teče málo? Může hůře startující mléko být příčinou odmítání prsu? (Nějak se to teď změnilo, doposavad to spíše teklo samo proudem a on se dusil).
Taky se mi při odsávání několikrát stalo cca po 10 minutách odsávání, že se majednou mléko nastartovalo, minutku teklo proudem a pak zase nic. Sama nevím, co jsem zrovna v tu chvíli dělala jinak, že jsem to spustila.
Odsávám a odstříkávám jen jedno prso – to z kterého jsem začala kojit. Je to proto, že máme s kojením občas potíže, chlapeček bojkotuje, snad kvůli prdům, těžko říci – po kojení nikdy nevím, kdy zase budu muset kojit, nechci mít prsa prázdná. Navíc lahev i stříkačku odmítá, takže odstříkané mléko skladuji v mrazáku spíše na rozdávání (uvidíme). Raději si udržuji v prsu rezervu.
Co je vlastně noční kojení? Od kolika do kolika?
Stává se mi, že při kojení se chlapeček začně kroutit a odtrhávat, přestože slyším, že pravidelně polyká (třeba každé druhé zatahání). Často si v té chvíli ještě z druhého trochu dá. Znamená to, že mu z prvního už neteklo? Myslela jsem, že dokud slyším polykání, tak teče.
A naposledy, máte nějakou radu, jak se uvolnit a být v klidu, když jsou prsa splasklá, dítě pláče a příkrm odmítá?

Děkuji moc za komentáře. Daniela.

Odpověď: Danielko, dobrý večer, Váš předlouhý dotaz shrnu do jedné věty, kterou jste sama napsala - jste opravdu samostresující typ a v tom je celý Váš problém.
Syn Vám velmi hezky prospívá, ale Vy stále řešíte množství mléka. Já u Vás nevidím žádný důvod ke stresu, který Vám zcela zbytečně blokuje spouštěcí reflex. Prostě se na všechno přemýšlení vykašlete, zkuste se jen uvolnit a konečně si děťátko více užívat. Sama vidíte, že nestrádá. Neodstříkávejte, raději svůj čas věnujete odpočinku nebo svému synkovi. Nevidím pro to odstříkávání žádný důvod. Mléka se bude tvořit dostatek, pokud necháte chlapečka pracovat. Kolik vypije, tolik mléka se vytvoří. Navíc se nyní tvoří při sání neustále, takže stačí, když se bude snažit. Nyní si nemůžete tvořit v prsu nějakou zásobu navíc, nechte to prostě na synkovi. Nabídněte mu při kojení obě prsa a opravdu se uvolněte a věřte sobě i jemu. Jeho neklid při kojení může být způsoben spoustou věcí, ale nejpravděpodobněji to bude právě proto, že už mu mlíčko neteče tak, jako dříve. Už se musí více snažit, tohle je normální, že už mu nebudou holoubci do pusy lítat sami. A Vy tím zbytečným stresováním ten tok ještě zpomalujete.
Proč se zabýváte délkou kojení, když víte, že syn dokáže vytáhnout za těch 5 minut mléka dost? Mimochodem, k čemu ta váha při kojení? Pěkně ji schovejte a važte max. 1x týdně. Opravdu se snažíte přirozený proces kojení řešit moc technicky. Jak zde krásně napsala jedna mamka - představte si, že jste v pralese, jen Vy a dítě a jinou možnost krmení prostě nemáte...a ani žádné váhy a odsávačky. :-)
Tak hodně štěstí.
Jinak noční kojení je mezi 20.-6. h ranní, ale v těch 6 h je to už ranní kojení a v těch 20 h ještě večerní. Vše mezi tím je noční kojení.

Autor
-
ID otázky: 31786

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit