on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je ještě možné "rozkojení" po měsíci, když osvědčené způsoby selhaly?

Dotaz: Dobrý deň, vážená pani Jiřinka. prosím Vás o odborný názor... či je u mňa ešte šanca na plné kojenie. Mám syna, 1 mesiac, porod pohodový, bez novorodeneckej žltačky. Od začiatku sa zle prisával, málo pil (bol spočiatku dosť spavý, ale spokojný), už v porodnici musel dostávať príkrm, lebo strácal na váhe (skúšala som kojiť aj dlhší čas, ako 15 min, ale bez efektu) ... S príkrmami sme museli pokračovať aj doma systémom nakojiť, čo sa dá (cca 20-30 min.), potom príkrm, inak plakal od hladu. Prikrmovali sme striekačkou po prste, kŕmime 6x denne (každé 3 hodiny, v noci s dlhším intervalom) plus medzitým kojenia naviac (cca 3-4x za deň, celkovo teda kojím tak 9-10x denne). Spočiatku si syn vytiahol odo mňa tak 30 g mlieka, teraz je to už 50 g, ale viac proste nie. Váži 4,2 kg, takže pri jednom kŕmení musí vypiť aspoň tých 100 ml....pijem čaje na podporu kojenia, prsníky som nahrievala, masírovala, medzi kŕmeniami odsávala (ale neodsala som viac, ako nejakých 20-30 ml), skúšala som meniť polohy pri kojení, atď., nič nepomáha zvýšiť laktáciu... Spúšťací reflex mám dobrý, pri kojení sa z druhého prsníka spustí mlieko, intenzívne kvape. Mala som doma aj laktačnú poradkyňu, ale aj tá uznala, že mlieka je málo a že pokiaľ by syna zasýtila aspoň tá malá dávka mlieka odo mňa aspoň na hodinu, tak by to bolo dobré, ale že pokiaľ vidno, že dieťa má objektívne hlad, netreba jeho i seba tým stresovať a radšej pokračovať v príkrmoch. Aký je Váš názor na suplementor od f. Medela, myslíte, že by jeho použitie malo u mňa zmysel? Inak syn sa už prisáva omnoho lepšie, ako na začiatku, ale pri kojení buď zaspáva, alebo po 15 min. je nepokojný (keď mu už mliečko slabo tečie). Začal trpieť na koliky, v extrémnych dňoch po každom jedle, SabSimplex zabral na 3 dni. Pri kolikách mu hrozne škŕkalo v brušku. Okrem tradičných sposobov, ako pri kolikách pomocť, som začala používať pri dokrmovaní namiesto striekačky protikolikovú fľašku od Aventu a odvtedy žiadna vážna kolika nebola...tiež sme prestali dávať SabSimplex, namiesto toho BabyCalm. Syn prospieva, čurá ako o závod, s kakaním tiež nie je problém, je to dobré, milé dieťatko, ale ja sa stále trápim, že nie som schopná plne kojiť... viem, že sú mraky detí kojených a dokrmovaných, že minulá generácia detí bola vo veľkej časti odchovaná na Sunare (vrátane manžela), ale vnútorne sa s tým, že by som do tej kategórie mala patriť, neviem stotožniť. Ešte jeden dotaz – máte praktické skúsenosti s tým, že by v takomto prípade pomohlo na rozkojenie ležať s dieťaťom telo na telo 24 hodín v posteli, aby malo prsník k dispozícii non-stop? Nie je to záťaž na tráviacu sústavu mimina (vzhľadom na to, že keď je mliečka málo, bude piť veľmi často, a teda nebudú dodržované pauzy 1-1,5 hodiny medzi papaním? Vopred ďakujem za Váš čas. S úctou, Viera

Odpověď: Vierka, dobrý večer, samozřejmě, že existují maminky, které prostě mají někde hranici tvorby a více mlíčka se neutvoří. Ale pokud Váš syn váží 4,2 kg, tak potřebuje za den asi 600 ml mlíčka. Tzn., že není nutné, aby vypil na jedno kojení 100 ml, stačilo by i 80 ml, pokud budete kojit 8x denně. Já bych určitě suplementor ve VAšem případě doporučila, syn nebude stále zmatený z toho, že má mlíčko i jinde než z prsu. Lépe mu to díky dokrmu v hadičkách poteče a bude mít větší motivaci k sání, čím by se i tvorba měla zvýšit. Dokrm bych podávala asi 5x denně, zhruba po 40 ml a uvidíte, zda to bude stačit. Pokud by to mohlo být VAše odstříkané mléko alespoň z části, tak by to bylo super. Nevěšte hlavu, šance určitě je. Ale sama si musíte určit, jak dlouho se ještě chcete snažit naplno a kdy prostě povolíte a nebude už třeba odsávat nebo používat suplementor apod. Místo suplementoru se dá použít i lahvička s dudlíkem a v ní strčená hadička od sondy pro krmení nedonošenců. Tato tenká hadička se nalepí k prsu a lahvička se vloží do podpaží nebo pověsí na krk. Je to rozhodně levnější varianta.
Metoda 24 hodinového kojení je výborná hlavně na rozkojení těsně po porodu nebo při laktačních krizích. Při dlouhodobém nedostatku mléka není tak účinná, nicméně rozhodně ji zkuste, je možné, že pomůže. Přeji Vám hodně štěstí a opravdu hlavu vzhůru. Děláte co můžete a pokud to prostě nebude stačit, tak si nic nevyčítejte. Důležité není plné kojení, ale spokojená máma a dítě.

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
21. 07. 2009 00:02:06
ID otázky: 31748

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit