on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nejedení tříleté dcerky

Dotaz: Dobrý den, ráda bych poprosila o radu s jídlem téměř tříleté dcery. Vždycky byla hubená, ale nyní se mi zdá, že jí opravdu velmi málo. Má 93 cm a 12kg (při porodu 49cm, 3100g, v roce 75cm, 8,08kg, ve 2 letech 84cm a 10,8kg). Do 2 let měla speciální dietu kvůli alergii na BKM. Nyní už může téměř vše, ale skoro nic nechce. Bezpečně jí pouze pribiňáky, polévku a někdy druhé jídlo, různé suchary, kukuřičné křupky a půl rohlíku sní cestou z obchodu. Ovoce a zeleninu téměř vždy odmítá, nejí namazané pečivo, občas sní jogurt. Jí velmi malé porce. Nechci jí příliš ustupovat a dávat jen to, co chce, ale mám strach ji nechat opravdu hladem, protože je dost hubená a zdá se mi, že už má tak stažený žaludek, že není schopna sníst běžnou dětskou porci. Což by případné hladovění jen zhoršilo. Tak váhám, jestli vyhovět jejím chutím nebo neustoupit a nabízet různorodou stravu a v případě nezájmu nedát nic. Tyto problémy trvají několik měsíců, možná víc jak rok, přesně si to nepamatuji. Děkuji moc za Vaši poradnu.

Odpověď: Markétko, dobrý den, zadala jsem údaje dcerky do růstových grafů a zase tak špatně na tom není. Je sice štíhlá, ale vyvíjí se normálně, roste do výšky, na váze přibývá, sice pomalu, ale mimo grafy není. Prostě je to drobnější štíhlá holčička. Určitě bych ji v jídle nijak neustupovala, to se vždy jedině vymstí a dítě se pak podporuje ve vymýšlení. Já bych byla nekompromisní. Syn byl to stejné co Vaše dcerka je velmi hubený a vždy byl velmi hubený, ale nikdy jsem mu nedovolila, aby si v jídle vybíral. Když nechtěl to, co jsem mu předložila, tak pokud ho z toho vyloženě nenatahovalo a neměl k jídlu odpor, tak ho musel sníst. Pokud nechtěl, tak jeho problém, jídlo jsem mu vzala a nic jiného nedostal, zase až svačinu a to jídlo k obědu dostal zase k večeři. Díky tomu je ve školce jediné dítě, které sní vše, co se mu předloží a je jediný, který opravdu miluje zeleninu všeho druhu. To je smutné skóre a myslím si, že děti jsou zbytečně rodiči rozmazlovány. Žádné dítě dobrovolně hlady neumře a opak je pravdou. Když se dítěti dá najevo, že je Vám lhostejné, že nejí a že je na něm, aby se o plný žaludek staralo, tak to půjde lépe. Nutit dítě to jídla a ukazovat mu, že Vám na tom strašně záleží, aby jedlo, tak je pro dítě bezvadná příležitost prosazovat svůj názor.
Takže takový je můj názor, neustupovat, vyplatí se to. Mám doma dva takové vymýšlivé darebáky, ale ví, že ničeho nedosáhnou a že budou hladem, pokud se jim něco nezdá.

Odpověď: Dobrý den Markéto,
nic si z roho nedělejte.Můj syn 3 roky a 3 měsíce má 106cm a 14kg.Je jak záchodovej pavouk a od přírody je jště světlý.Takže opravdu vypadá jak duch.Mám s ním také problémy.Jí jak vrabec a nesní ani celej rohlík.Někdy,ale zase musím říct,že s ní třeba 3 misky polévky.Takže si myslím,že to asi dohání.Ale já to beru tak,že když bude mít hlad tak se prostě nají a neřeším to.Když nejí tak mu řeknu tak nejez ,další jídlo bude za tři hodiny a je to.Hlady neumře.Je teda pravda když má období kdy nic nejí tak se mu snažím dát co che,aby do sebe aspoň něco dostal.Mějte se moc fajn a musíme to s nima vydržet .Za chvilku nám vyrostou a nebudou jim stačit hrnce.

Autor
-
Odmítání příkrmů
30. 03. 2009 19:52:56
ID otázky: 31718

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit