on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení se syndromem BB

Dotaz: Milá Jiřinko, moc oceňuji práci, kterou pro nás, maminy, děláte. Pročítala jsem dotazy ostatních maminek a musím říct, že problémů je spousta a jsou různé. Pokusím se být stručná, rozumím tomu, že odpovědi jsou časově náročné. Po bezproblémovém průběhu těhotenství jsem porodila spontánně a rychle ve 32tt. Porod proběhl bez komplikací s mírami 1,80kg a 43cm, třetí den jsem šla domů. Honzík si prošel JIRP-výživa (MM z mléčné banky), podpora dýchání, potom interm. péče-tam už UM,a odd. nedon. dětí. Přestože jsem nebyla informována jak si počínat s laktací při oddělení od mimi, snažila jsem se a po krušných začátcích jsem vozila MM 3xtýdně do 70km vzdálené nemocnice. K prvnímu přiložení došlo asi po 4týdnech bez valných úspěchů. Přesto jsme po pobytu(9dnů) na "Rooming-in" pokoji odcházeli jako plně kojící, ale s kloboučkem. Doma se situace zhoršila, Honzík začal pít míň a skončila jsem na dokrmu UM, když moje odstříkané nestačilo. Bylo a je to časově náročné, dlouho kojím, pak dokrm, pak odstříkat a pomalu znovu kojit. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že sání přes klobouček není tolik efektní a začala jsem klobouček odbourávat. Bolest se nedá popsat, i slzičky byly a po kontrole přisátí se to moc nelepšilo. Nejsem sebediagnostik, ale syndrom BB mě napadl v souvislosti s pletysmografickým vyšetřením-to jsem prodělala před 10lety, prokrvení koncových částí-prsty na rukou a nohou, není v pořádku. Neléčím se, dávám si zkrátka pozor na prochladnutí. Může to souviset s bolestí při kojení? Projevilo se to až při kojení bez kloboučku(ten už používat nemůžu,Honzík ho má místo dudlíku), kojím, ale dokrmuji, občas stále UM, někdy nevypije ani 30ml. Lze kojit i se syndr.BB? Navíc je Honzík velmi spavý, takže krmení je starost místo radosti. Pro zvýšení tvorby MM je nutné po každém kojení odstříkávat? Někdy se mi to nepodaří stihnout nebo odstříkám velmi málo. Vážím před a po kojení, takže hlídám minim. dávku, tak jsem vycepovaná z nemocnice, nemůžu spoléhat, že si Honzík sám řekne jstli má dost, usne a brzy se budí(po půl hod.) nebo si pomlaskává a pak dokrmuji stříkačkou, láhvi se bráním, ikdyž v nemocnici jsem ji použít musela, jiný způsob jak maminkám pomoct, kromě nasondování, tam nepraktikovali. Je šance Jiřinko, že se ještě rozkojíme? A může mít bolest po přiložení vliv na spouštěcí reflex mlíčka?Máme osm týdnů a 3,15kg. Hodlám vydržet i s bolestí, nemůžu se vyrovnat s UM.
Děkuji za čas a radu.

Odpověď: Ivo, dobrý den, SBB se často váže právě k potížím s různými syndromy, kdy žena špatně snáší chlad. Prsa jsou koncovou částí těla, takže opravdu může jít i o SBB. Kojit se s tím sice dá, ale za cenu velkých bolestí, které zakoušíte. Situace se většinou 2.-3. měsíc po porodu lepší a bolest postupně ustává. Ale není to pravidlo. Mělo by se to zlepšit v teplejším počasí, kterého se snad už dočkáme. Pomáhají také teplé obklady při kojení a neváhejte s braním vápníku a horčíku, který uvolňuje křečovitě stažené vývody. Bolest při kojení samozřejmě negativním způsobem ovlivňuje spouštěcí reflex. Zkuste to teplo - ať už na prso, ale také přímo při kojení pít teplý čaj, mohlo by pomoci k Vašemu uvolnění a lepšímu spouštění mléka.
Ve Vašem případě bych doporučovala použití suplementoru k dokrmu. Jednak tím ušetříte dost času při dokrmování a bude to motivací pro dítě, aby lépe pilo, když mlíčko stále poteče. Intenzivnějším sáním bude dítě více zvyšovat laktaci. Syn prospívá hezky, jak bude sílit, tak by měla ustupovat i ta spavost, která je u nedonošených miminek dost běžná. Pro zvyšování laktace je vhodné to odsávání zařadit 5-6x denně, nejlépe co nejdříve po kojení. Pokud budete používat suplementor (viz. vlevo na stránce technika kojení - alternat. způsoby dokrmu), tak ten čas ušetříte. Na rozkojení samozřejmě šance je. Nepíšete, jaký je celkový objem dokrmu a jaké jsou týdenní přírůstky syna, ale vypadá to, že v podstatě většinu mléčné dávky má z Vašich zdrojů, tak o rozkojení nemůže být řeči, spíše o doladění detailů. Jste šikulka. Hodně štěstí!

Autor
-
ID otázky: 31715

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit