on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání jídla - 23 měsíční dítě je plně kojeno

Dotaz: Dobré ráno,Jiřinko,mám 23měsíční dcerku a máme problémy s jídlem,stále kojím,dcerka mi odmítá jakkoukoliv stravu,ne proto,že by odmítala kousky,ale prostě nic nechce,přes den jenom kojíme a sní tak maximálně pár lžiček obědu,jinak vůbec nic,ani chleba,ani pečivo,ani jogurty,prostě nic,je živa jenom z kojení,ještě minulý týden jsme kojili často i v noci,ted se mi podařilo to noční kojení částečně odbourat,ale jídla se stejně ani nedotkne,myslela jsem,že se to změní,když odbourám to noční kojení,ale ne.moje doktorka tvrdí,at to neřeším,z čeho je živa,jestli z kojení,nebo z hjiné stravy,chtěla jsem totiž,aby nás poslala na nějaké vyšetření,protože mi teda každý tvrdí,že to není normální,ale doktorka mi prostě říká,at to neřeším,že prospívá dobře,takže bych potřebovala poradit,jestli je vhodné v tomto věku být jenom z kojení,protože nic přes den do dcerky opravdu nedostanu,předem děkuji za odpověd.

Odpověď: Leni, dobrý večer, 23 měsíční dítě nemůže být jen plně kojeno. To, co říká Vaše lékařka není pravda, protože i když dcerka prospívá, tak může mít nedostatek různých vitamínů. MM už potřeby dítěte tohoto věku prostě plně nepokryje.
Já bych kojení velice výrazně omezila a nabízela jen jídlo. Nabídla bych pokrm a pokud dítě nebude chtít, tak ho s klidem odnesla a zkusila nabídnout za hodinu či za dvě. Kojení bych dala až za odměnu a opravdu jen ráno a večer. Děti v tomto věku jsou velice chytré, takže moc dobře pochopí, co jí říkáte. Dcerka nemá potřebu jíst něco jiného, když má kdykoliv k dispozici snadný přísun chutného a teplého mléka. V takových případech jako je ten Váš opravdu není jiné cesty než radikální omezení kojení, žádné nucení do jídla, jen nabízení. Prostě se tvářit, že není nic samozřejmějšího než jíst, ale zároveň z toho nedělat žádný cirkus. Věřte, že když dcerka zjistí, že pokud nebude jíst, co se jí předloží, tak bude hladem, tak se velmi rychle jíst naučí. Žádné dítě nechce dobrovolně hlady umřít. Přeji Vám pevné nervy a hodně štěstí.

Odpověď: Ahoj Leni,to je hodně nepříjemné,když nechce dítě jíst.Znám to moc dobře. Můj syn si ve dvou letech vystačil třeba s jedním jogurtem denně.Neznám žádný fígl,protože na něj nezabralo vůbec nic,ale chci tě jen uklidnit.Dnes má čtyři,chodí do školky a jí úplně normálně. Ale možná bych asi odbourala to kojení i přes den. Ne nadarmo se říká,že hlad je nejlepší kuchař.

Odpověď: Taky bych zrušila t0 k0jeni úplně - až vyhlad0vi, však si něc0 dá...ale dbala bych na přisun tekutin. Pije i něc0 jinéh0 než MM? U nás se vždy jidl0 spravil0 h0dně když jsme byli třeba na d0v0lené - sedli jsme si v restauraci a dali si něc0 d0bréh0 a i dcera nejedlik dlabala krásně sama. Byl0 t0 jiné pr0středi, byli jsme p0řád venku a tak t0 asi udělal0 své. A m0žná by byl0 d0bré kdyby jela na d0v0len0u s někým jiným než s vámi třeba asp0n na vikend, prsa tam pr0stě nebud0u a nebude m0ci si je vytruc0vat.

Odpověď: děkuji za odpověd,nejhorší je,že ani nic nevypijeme,je to veliká sláva,když máme jo dobrý den a vypijeme tak půlku krabičky džusíku,já bych taky uvažovala o odstavení,ale zase si říkám,že ted aspon jíme to mm,ale když odstavím,tak mám strach,z čeho bude živ a.no a někde k babičkám,to už fakt nehrozí,babičky by si ji ani nevzali,kolikrát viděli ty scény,když se malá začala dožadovat prsa a spíše mi teda nadávali,že je to ostuda,je pravda,že malá je schopna se dožadovat prsa vždy a všude,tak fakt nevím.ach jo.

Odpověď: Leni,malá je silný závislák na prsu. Asi bych se taky na víkend vzdálila,ale ono se to asi lehce mluví.Uvidíš co ti napíše Jiřinka. A co se týká babiček je opravdu špatné,že mají takový přístup.Mě babička pomohla odbourat noční kojení.A šlo to vcelku hladce.

Odpověď: Dobrý den, musíte být tak trošku tvrdá, nedá se nic dělat, jinak do ní nic nedostanete. Nedělejte z jídla něco vyjímečného, naopak, je to všechno běžná věc, která prostě patří k celodennímu režimu. Vy asi vždycky nakonec to prso vytáhnete, že jo?Aby byl klid a aby aspoň něco snědla nebo spíš vypila. Bude to asi dost těžké, ale jděte na to opravdu rychle. Babičky by taky mohly vypomoci. To je můj názor. Pavča

Autor
-
Odmítání příkrmů
15. 03. 2009 00:11:55
ID otázky: 31705

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit