on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Velmi bolestivé kojení při kojení dvojčátek - bolí jen jedno prso

Dotaz: Milá paní Jiřinko!
Nejprve chci poděkovat za skvělé stránky, klobouk dolů před Vámi a Vaší prací! A teď k dotazu. Včera naše dvojčátka oslavila dva měsíce. Dosud žádný větší problém při kojení nebyl, prospívala dobře (jsou to moje první děti). Odcházela z porodnice s váhou 2500, resp. 2580 g, na kontrole po šestinedělí vážil Kryštof 4050 g a Johanka 3850g. Kojila jsem nejdřív společně, ale poslední týden se už tak melou (hlavně kluk), že jsem přešla ke kojení zvlášť - střídáme fotbalovou (upřednostňujeme) a klasickou polohu, vždy na kojícím polštáři, každé dítě má svoje prso, ovšem ideální technika to asi ani v jednom případě není. V poslední době mě začala svědit "Johančina bradavka", a to třeba i dvě hodiny po kojení. Vytvořily se na ní puchýřky a včera v noci už mi bolestí tekly slzy (a to skutečně nejsem pápěra), přes den to bylo opět lepší, zkoušela jsem i klobouček (lepší, ale asi to moc neteklo). Přisátí bolí jako čert, pak se to mírně zlepší, ale dá se to vydržet jen s velmi zatnutými zuby. Včera jsem koupila genciánku, zatím zlepšení nepociťuji, právě jsem holce všechno ručně odstříkala - zkoušela jsem ji přiložit, ale už se asi tolik bojím bolesti, že ji pravděpodobně ani přes klobouček nic moc neteklo, tak ji taťka dokrmil přes prst stříkačkou. Nevím, jestli je to "jen" nějaká kvasinka, nebo zda by to mohl být syndrom bílé bradavky - po skončení je bradavka bílá, ale po stlačení se vždy prokrví. Je možné, že by se ten syndrom objevil až teď? A jen na jednom prsu? Prso je teď stále citlivé, i když nekojím. Na osmé a dvanácté hodině při pohledu shora (nevím, jak to jinak popsat)dost bolí, ale zatvrdliny ani žádné bouličky tam nejsou. Občas mě v prsu píchá, občas pociťuji jakési brnění (to na obou), pokud je mi zima, je to velmi nepříjemné... Nevím, co s tím. Moc ráda bych děti kojila minimálně do šesti měsíců, ale nechci u toho brečet bolestí. Moc Vám děkuji za odpověď, Hanka.

Odpověď: Hani, dobrý den, dvojčátka Vám skvěle prospívají, gratuluji! To, co popisujete by mohla být kvasinka, ale ta se objevuje na obou prsou zároveň. To by mohlo ukazovat na to, že ty bolesti mohou být způsobeny špatnou technikou kojení - určitě trvejte na tom, aby dcerka otevřela tu pusinku opravdu pořádně. Ovšem vzhledem k tomu, že každé dítě má své prso, tak by mohlo o tu kvasinku jít, je možné, že přenašečem je jen dcerka. Pokud nezabírá genciána, ještě to neznamená, že to kvasinka není, protože už velmi často má kvasinka vytvořenou rezistenci na tento roztok. Zkuste Fungicidin nebo Imazol, případně Canesten (v tomto pořadí). Syndrom bělavé bradavky to nebude, ten bývá jednak na obou prsou a objevuje se už dříve, nejpozději do měsíce od porodu, obzvlášť v zimním období.
Je také nutné zkontrolovat, zda nemá v pusince také dcerka kvasinku, bílé oblasti, takové ostrůvky nebo tečky na jazyku, dásních nebo vnitřní části tváří. Pak je potřeba ji také zaléčit, poraďte se v lékárně, co Vám mohou kromě genciány nabídnout, případně zavolejte pediatrovi.
Držím pěsti, ať si kojení svých miminek můžete zase užívat, ozvěte se.

Odpověď: Ještě bych asi měla dodat, že holčička se už v porodnici pěkně přisála, hodně otevírala pusinku. V šesti týdnech dostala dudlík, vyžaduje ho jen občas. Teď ale otevírá pusinku minimálně, spíš bradavku jen tak vcucne a pak si přicucne trochu dvorce. Dávala jsem jim před každým druhým kojením kapičky BabyCalm proti nadýmání, podávají se kapátkem. Je možné, že by si tím zkazila techniku? Teď jí je pro jistotu nedávám, na prdíky snad netrpí. Je asi blbost dávat jí pít z klukova prsa, to by se mi případná kvasinka či co to je přesunula i tam a zároveň na kluka, že? Takže ideální bude asi odstříkávat dokud se bradavka neuzdraví. Bezbolestnému kojení třikrát zdar!!! Hanka

Odpověď: Promiňte, ještě jsem si vzpomněla... má velkou rýmu. Nos má sice prázdný, ale šíleně to v ní hrčí a pořád chrochtá. Takže vytíráme nos Libenarem a odsáváme. Díky, Hanka.

Autor
-
ID otázky: 31703

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit