on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Úbytek mléka při menstruaci, nechce pít z lahve

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, srdce mi zaplesalo nad objevem těchto stránek. Snažila jsem se pročíst dotazy maminek, ale je jich tu opravdu spoustu a nenašla jsem konkrétně můj problém.Mám problém s mlékem a nevím, zda je možné, že vždy v období menstruace se mí rapidně sníží tvorba mlíčka.Naší malé je pět měsíců a snažím se stále plně kojit, ale bohužel při posledním převážení přibrala za pět týdnů pouze 440g a doktorka doporučila začít přikrmovat v poledne zeleninou.Váha ve 4m+1týden 5,70kg 63cm a porodní váha 3,71 kg a 52cm. Vím, že ten přírůstek je malý, ale já v té době měla mlíčka, že jsem pomalu nevěděla co sním, tak jsem s přikrmováním nezačala,ale teď opět přišla mensturace a mám pocit, že nemám mlíčko žádné. Běžně kojím 7x za den (z toho 2x v noci) teď, když mi ubývá mlíčka a malá se doažaduje častěji, tak kojím klidně i 10x denně a po kojení se snažím ještě odstříkat, ale je to většinou jen pár kapek.Každý den piju 3x denně kojící čaj, meltu a kolem 3l tekutin. Zkusila jsem i homeopatika ricinus communis 5ch. Nevím zda se mám znepokojovat, že už se mlíčko tvořit nebude, nebo zda je to při menstruaci běžné a po skončení se opět vše srovná.Chtěla jsem to malé vynahradit mlíčkem odstříkaným z mrazáku, ale ke vší hrůze jsem zjistila, že ona neumí nebo odmítá pít z lahve, takže už jsem několk lahviček bez úspěchu vylila. Vystřídala jsem několik typů saviček, lžičku i stříkačku, ale vše mi vyplivá ven.Bohužel jsem dala na rady, že nemám nechávat zvykat na lahev, takže malá lahvičku nezná a teď, když bych ji ráda dopřála MM ze zásob, tak nevím jak. Zkoušela jsem to jak před běžným kojením, tak v průběhu kojení. Jednou i v noci, kdy bývá poddajnější a to chvilku sála, ale pak poznala, že to není prso a už se znovu nenechala ošálit a začala plakat.Jsem z toho zoufalá. Ráda bych kojila co nejdéle. Jsme s manželem oba dost silní alergici, proto bych nerada začala přikrmovat, ale nechci malou určitě trápit hladem, to ne.Předem děuju za radu.Soňa

Odpověď: Soni, dobrý večer, ano, zcela jistě je to způsobeno menstruací, v databázi je celá sekce věnovaná menstruaci, kde je napsáno, že při menstruaci se jednak mění chuť mléka (takže dítě může začít i méně ochotně pít), může mléka ubývat nebo se může hůře spouštět. Nemělo by to ale trvat déle než 3-4 dny od začátku menstruace (je to způsobeno změnami hormonálních hladin v průběhu menstruace). Já bych zkusila ještě vytrvat, nechte dcerku převážit za 2 týdny a pokud nebude přírůstek za týden v průměru nižší než 100 g, tak bych s příkrmy počkala.
Mlíčko můžete zkusit podat ještě z kádinky nebo malého hrníčku. Ale opravdu do dcerky nic netlačte násilím, postupujete perfektně, přizpůsobíte se potřebám dcerky zvýšením počtu kojení. Buďte hlavně v klidu, aby i to nižší množství mléka mohlo k dcerce dobře proudit.

Odpověď: S0ni buďte v klidu je t0 0pravdu menstruaci! Já t0 tak měla sp0lehlivě. P0 sk0nčeni menstruace se mličk0 zas vrátil0. Snažte se 0dstřikavat i když máte p0cit že nic ne0dstřikáte, jen pr0 tu stimulaci bradavek. P0 každém k0jeni nejlepe, v n0ci jedn0u. Já měla s mal0u taky pr0blém že nebyl0 jak ji d0krmit, zk0ušeli jsme všechn0 m0žné. Láhev 0dmitala. P0učená jsem u kluka začala nabizet mu láhev s čajem hned druhý měsic a c0 myslite? Čaj si 0bčas cucne a mlik0 z té samé láhve ani náh0d0u! Tak vidite stejně mi t0 nep0m0hl0 - js0u děti které pr0stě k té láhvi nemaji ten správný vztah:-)
Ale vite c0 byste m0hla zkusit, suplement0r. Ta hadička je u něj 0pravdu tenká a já br0učka d0krm0vala takhle. Sice se mu taky nechtěl0 přisát se k prsu s hadičk0u ale r0zespalý t0 vzal. Tak přeji ať máte brzy mlička d0st!

Autor
-
Kojení a menstruace
28. 01. 2009 21:11:45
ID otázky: 31682

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit