on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Vaječina + množství vápníku pro dítě

Dotaz: Dobrý den, může 20 měsíční batole mít občas na snídani vaječinu s chlebem? Děkuji

Odpověď: Gabi, dobrý den, já myslím, že výjímečně, třeba 2x měsíčně bych to neviděla jako problém. Mému synkovi (19 měsíců) jsem ji už 2x taky dala. Párky nedávám, protože mám známého lékaře na dětském ARU a říkal, že nejčastěji, když jim přivezou dusící se dítě, je na vině právě párek. Takže s párky určitě počkám ne kvůli složení, to by dítě jednou za čas přežilo, ale tato jeho informace je pro mne strašákem navěky (pár dětiček to prý už nerozdýchalo).

Odpověď: A ještě jsem se chtěla zeptat na tvaroh. Pochopila jsem z nějaké odpovědi správně, že když dítě má 50 g tvarohu v jednom dni, tak má zajištěnou dostatečnou dávku mléčných výrobků na den? A ta dávka je dostatečná co se týče vápníku (předpokládám, že kvůli němu se jí mléčné výrobky) a také co se týče bílkovin (tj. že už v ten den dítě nemusí jiný zdroj bílkovin, tj. maso, vajíčko, luštěniny)? Je to možná zmatené, ale nevím, jak to lépe napsat. Děkuji

Odpověď: Tvaroh se dává až po roce věku, 100ml obsahuje asi 366mg vápníku, mléko kravské pře 100mg, UM kolem 100mg, mateřské jen kolem 30mg, jogurt 120mg, eidam přes 800mg. Denní dávka vápníku se má pohybovat mezi 600-900mg vápníku za den. Takže i když jsem se snažila horko těžko to vychází. Mému synovi je 21měsíců, kojím večer, ráno a jednou v noci, ma svačinu má 200ml jogurtu, k večeři kaši, pudink, krupici 200ml,2-3 týdně tvaroh, někdy chléb s tvarohovým sýrem, eidam občas přidám do jídla, do ruky ho odmítá. I tak jsem v množství vápníku na spodní hranici normy a byla jsem lékařem pokárána. Prý má vypít 500ML mléka plus např. 2 jogurty. Začala jsem mu tedy mléko dávat ještě k snídani nebo před usnutím max. vypije 150ml. Prý o ten obsah bílkovin, tuku nejde tolik a klidně dítě 100mg tvarohu 2-3krát týdně má dostat a k tomu sam. ještě, jogurt...Tak mi to prezentoval dětský lékař, velice erudovaný Doc.Honzík.

Odpověď: Verčo, ta potřeba vápníku, kterou uvádíte odpovídá potřebám 7-10 letého dítěte! Doporučené denní dávky podle WHO pro věk 1-3 roky jsou 500 mg vápníku denně, podle vyhlášky 54/2004 (ČR) je to 400 mg! Zajímalo by mne, kde tedy Doc. Honzík došel k tak neskutečně vysokým číslům! Já prostě trvám na tom, že zcela dostatečný je pro dítě 1 jogurt, kaše a trocha sýru. Nadbytek bílkovin sebou přináší celou řadu možných zdravotních problémů - obezita, přetěžování ledvin z jejich možným poškozením, vylučování nadbytečného dusíku. Vycházím z knihy Výživové poradenství pro děti do 2 let, kde jsou shrnuty nejnovější poznatky o výživě dětí. Vypadá to, že Doc. Honzík používá doporučení stará alespoň 20 le, jejíž důsledky si společnost nese dosud - sklony k obezitě, civilizační nemoci atd.

Odpověď: Jé verčo,ted to tady tak čtu,tak já teda fakt nevím,dnes mi tady odpověděla jiřinka,že máme hodně mléčné dávky a vy zase píšete,že vám doktor řekl,že na bílkovinách a tuku nezáleží,taky mi jiřinka radí,abych odbourala jednu dávku mléka,tak fakt nevím,slyšela jsem už totiž skoro stejný názor tak,jak ho tady prezentujete vy,co myslíte?

Odpověď: Tak když to ted počítám,tak teda asi tu dávku um rušit nebudu a jogurty taky máme dva denně,takže akorát,moc jste mně potěšila.

Odpověď: Doubrý den, brouzdám po netu a zaujal mě Váš dotaz. Mám 18ti měsíčního syna a vaječinu mu občas dělám - někdy na snídani, jindy na večeři, a to už od roku věku. Nevím, zda je to dobře nebo ne, ale třeba moje maminka mi tvrdí, že nám ji dělávala prakticky od začátku příkrmů, od půl roku věku. Náš syn je ale všežravec a má rád samá nezdravá jídla, miluje párky, děda mu dával jíst i vepřovou tlačenku a jak mu šmakovala :-)

Odpověď: Já se trošku bojím toho, že vaječina je přece jenom syrovější než vajíčko na tvrdo. Uvidíme, co na to Jiřinka. Jinak můj syn taky rád párečky, ... ale snažím se mu toho dávat minimálně. Jemu samotnému je nedělám, ale když vidí, že je jíme, tak nedá pokoj, dokud nedostane nebo nejsou snězené. Ale vzhledem k tomu, že krásně papá zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, tak to má za odměnu

Autor
-
Odmítání tekutin
26. 01. 2009 21:55:14
ID otázky: 31680

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit