on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Organická rozpouštědla a polychlorované bifenyly v MM

Dotaz: Dobrý den, v listopadovém čísle Máma a já mě překvapilo tvrzení Mudr. Šimka, že v MM jsou organická rozpuštědla, polychlorované bifenyly, které jsou ve větší míře, než hygienická norma stanovuje jaio přípustné pro KM. Proto se prý nedoporučuje kojení déle než jeden rok. Také píše, že dlouhé kojení a kojení více dětí po sobě způsobí osteoporozu, ale ve všech materiálech o kojení se naopak píše, že kojení před osteoporozou chrání. Co si o tom myslíte?

Odpověď: Věrko, dobrý den, ano, kojení skutečně chrání před osteoporózou, četné výzkumy to jasně dokazují. Tělo se učí hospodařit s vápníkem. V průběhu kojení jsou kosti skutečně lehce odvápněné, ale po ukončení kojení se vápník vrátí a naopak v o něco větší míře, kosti se stávají ještě pevnějšími.
MM samozřejmě obsahuje i veškeré škodliviny z okolí, ze vzduchu, tak jako veškeré ostatní jídlo u nás. V UM jsou tyto záležitosti odfiltrované, ale výhody MM stále natolik převyšují UM, že kojení je i přes určitý obsah škodlivin stále o hodně výhodnější. Pokud nebydlíte přímo v železárnách nebo podobné fabrice, tak si s tím nedělejte hlavu. Kojení se nemusí vyplácet v opravdu hodně průmyslových městech, ale v ČR není takové místo, kde by se dalo říci, že těch škodlivin bude v MM tolik, že by bylo lépe podat UM.
Takže lékař, který se v časopise prezentoval patrně bude i zástupcem některé z firem výrábějící UM, jinak by nemohl takto okatě přehlížet veškeré výhody MM, které stále vysoce převyžují UM přestože MM může obsahovat vyšší množství některých škodlivin. Ale obsah ostatních výhodných složek - obranných látek, růstových faktorů, probiotik, prebiotik atd. utluče tu mírnou nevýhodu.

Autor
-
Složení a vzhled MM
05. 01. 2009 08:48:57
ID otázky: 31661

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit