on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolestivé bradavky - dvojčata

Dotaz: Dobrý den, mám velký problém s kojením dvojčat (1měsíc), už jsem to chtěla vzdát, ale znovu mi to nedalo a i přes bolesti se snažím kojit. Už v porodnici mě kojení bolelo, je to pálivá nebo píchavá bolest. Vím, že to bývá špatnou technikou, už asi pětkrát tu byla naše kamarádka laktační poradkyně, snažíme se techniku vylepšit, ale není to o moc lepší. Zpočátku jsem kojila obě holčičky současně, ale teď je kojím zvlášť, abych se jim mohla věnovat. Navíc nejméně bolestivé jsou polohy zepředu, ve fotbalové poloze v tandemu je to hodně nepříjemné. Obě holčičky mají málo ohrnutý spodní ret, ale i když se jim podaří si ho hodně ohrnout, bolí to i tak. Bradavky nemám nijak popraskané, vypadají normálně. Nejhorší je, že mě bolí prsa i celou dobu mezi kojením, někdy dostávám až křeče. Není to ale zánět, myslím, že je to od rozbolavělých bradavek. Vím, že se takhle asi špatně radí, ale pokud by to šlo, byla bych ráda.

Odpověď: Alenko, dobrý večer, pokud necítíte během kojení silný stisk čelistí holčiček a bradavky nejsou na pohled nijak poškozené, tak bych spíše příčinu nehledala ve špatné technice kojení, ale možná může jít o syndrom bělavé bradavky nebo vazospasmy bradavek. Zkuste brát pravidelně vápník a hořčík, v době silných bolestí si klidně vezměte paralen nebo ibuprofen a prsa hodně udržujte teple a při kojení na ně dát teplý obklad. Podívejte se do databáze otázek a odpovědí, kde v části o bolavých prsou zjistíte více informací o syndromu b. b. Napište mi, zda opravdu nacházíte stejné symptomy, jaké jsou tam uvedeny.

Odpověď: Dobrý večer, četla jsem si o SBB a je možné, že to je ono, ale nejsem si jistá. Bradavky bílé nemám, ale pálí mě při kojení a hlavně po něm. Je to pálivá a vystřelující bolest. Teplý obklad při kojení to ale moc nezlepšil, jenom ten ibuprofen zabral, ale myslím, že ten by asi zabral na bolest z jakéhokoli důvodu. Zkouším měnit holkám polohu a nechat je znovu přisát, když to začne hodně tahat, někdy to pomůže. Kdyby to bylo technikou nebo špatným přisátím, bolely by mě prsa i mezi kojením?
Zlé je, že dvojčata u kojení usínají a když je oddělám, začnou brečet a chtějí ještě (dělají to obě na střídačku :-(). Jsou to moje první děti, takže si nejsem jistá, kolik mají vypít. Od doktorky jsme dostali nakázáno přikrmovat, tak když už nemůžu tu bolest snést a kojit jednu třeba 45 min., dáváme jim UM. Vím, že to není nejlepší, ale je to nejrychlejší.

Odpověď: Alenko, prsa mohou bolet i mimo kojení při hodně špatné technice kojení, ale jak to tak popisujete, tak může jít i o kvasinkovou infekci. Zkuste pro začátek genciánovou violeť a pokud do 3 dnů nepomůže, tak zkuste mast Fungicidin. Pokud by jste nějaké zlepšení zaznamenala, ale nebylo by to 100%, tak by mohly pomoci antimykotika v tabletách. Moc Vám přeji, aby Vás brzy bolest opustila.

Autor
-
ID otázky: 31649

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit