on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

2 letá dcerka by nejraději jedla jen buchty a kakao

Dotaz: Dobý den paní Mrázková!
Mám 2letou holčičku a poslední dobou, asi tak měsíc nebo dva mě srašně zlobí s jídlm. Skoro nic nechce jíst. Nejhorší je to se snídaní, to sní kostičku chleba a už nechce. Pak jí dávám asi v deset svačinu, tak někdy sní jogurt (když je to ten s lentilkami tak celý), ale většinou obyčejného půlku. V poledne je oběd a to je další katastrofa, vůbec mi nechce polévky, jen pár lžiček oběda a to se vždycky předem modlím, aby mla aspoň trošilinku teplého. Odpoledne ke svačině většinou křičí že chce zase jogurt, takže dojí druhou půlku nebo občas sní banán nebo pár kuliček vína. No a večeře opět jako snídaně, kousíček chlebíka nebo rohlíku. Zatím nehubne, ale je to katastrofa... Takhle to přece nemůže jít dál... Tak se chci zeptat, jestli ji mám víc nutit nebo prostě nechat být. Jo a má ráda buchty a koláče, to sní docela dost, ale tím přece nemůže být pořád živa...
A pak ještě jedna věc - kakao. Od roka a půl mi nechce vůbec žádné mlíko, jí jen ty jogurty. Ale předevčírem jsem jí zkudila dát ochutnat kakao a ona vypila hrneček, moc jí chutnalo. Tak se chci zeptat, zda bych jí ho mohla dávat, i když se doporučuje až od tří let. Alergik není ani nikdo v rodině nejsme.
Děkuji moc a vaši odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz. A přji hezký víkend na Moravu, i když bude asi propršený!!! :-(

Odpověď: Magdo, dobrý večer, k tomu, co napsala maminka Jitka už nemusím více dodávat, je to opravdu přesně tak, zcela se pod to podepisuji. Jinak rady, co dělat, co se dá vyzkoušet, když dítě odmítá jídlo jsou vlevo na stránce v sekci Články. Ale opravdu neustupujte, krmit dítě buchtami, protože mu nic jiného tak nechutná by bylo VELKOU chybou a dítě by Vám v dospělosti jednou nepoděkovalo, že jste toto dovolila a založila mu tak na celoživotní sklon k obezitě. Přeji Vám pevné nervy a hodně štěstí.
P.S. Kakao bych občas (1 či 2x v týdnu) dala, ale pouze za odměnu, když pěkně zbaští řádné jídlo. 2 leté dítě je už opravdu dost velké, aby to pochopilo, to se nebojte. I můj 16 měsíční syn naprosto perfektně rozumí i dlouhým větám (např. běž a dones tu šlupku od banánu a hoď ji do koše - přesně ví, co po něm chci a udělá to). Nepodceňujme děti.

Odpověď: Ještě jsem možná mohla dodat, že při narození měla 3220 g / 50 cm a teď ve 2 letech 11 900 / 88 cm.

Odpověď: Paní Magdo, omlouvám se, ale s paní Jitkou níže nemůžu souhlasit. Pokud jí ty buchty budete dávat v naději, že jí to jednou přejde, upletete si na sebe bič. A to nemluvím o tom, že to rozhodně NENÍ dostačující výživa a zaděláte jí tím akorát na cukrovku a obezitu. I kdyby ji to jednou přešlo, podpoří ji to v tom, že si může v jídle vymýšlet a Vás tím "nejedením" vydírat a vy,yslí si zas něco jiného, co bude chtít a ostatní ne. A navíc si zvykne na sladkou chuť o ostatním bude tvrdit, že jí to opravdu nechutná. Je to začarovaný kruh, čím víc povolíté, tím víc bude chtít. Byla byste z toho nešťastná. nemyslím to zle, moje dcera už s tím také začíná, děti jsou osobnosti a snaží se prosadit svou, můžeme z toho mít radost, že jsou tak chytré, ale pokud nechceme, aby bylo naše dítě hlava rodiny, tak jim to nesmíme tolerovat. Prostě pořád trvat na svém, že k snídani je chlebík, že ke svačince musí jíst i ostatní jogurty kromě lentilkových, atd. Jak říká Jiřinka, u plného stolu ještě nikdo neumřel hlady. Jde o zvyk. Moje dcera vůbec ze začátku nechtěla jíst kaše a manžel do mě hustil, že by to osladil, přidal kakao a kdovíco ještě. Já jsem vytrvala, nabízela a zjistila jsem, že dceři nevadila chuť, ale teplota a nebyla zvyklá na tu konzistenci. Teď už si zvykla a baští obyčejnou rýžovou kaši s HA UM jako největší lahůdku. Držím Vám pěsti, ať vytrváte a dceru "přeperete". Podle mě jen zkouší, co všechno jí dovolíte. Může Vás na tom těšit, že je velmi chytrá, když tohle zkouší, ale Vy ji jistě přechytračíte :)

Mějte se krásně!

S pozdravem

Ivana

P.S.: Zdravím Jiřinku!

Odpověď: Dobrý den, já myslím že kakao klidně může, však ho nesní celý sáček:-) Aspoň jí to dodá trochu energie. A buchty bych jí teda klidně dávala, ať je z nich živa, když chce. Myslím že z buchet a koláčů klidně může nějakou dobu žít, akorát bych jí asi přidávala nějaký multivitamín. Ono ji to jednou přestane bavit:-)

Autor
-
Odmítání příkrmů
08. 11. 2008 20:30:40
ID otázky: 31618

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit