on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Syndrom falešného poplachu?

Dotaz: Dobrý den, už jsem se na Vás jednou obracela (dotaz č. 4115), takže jen na úvod pro dokreslení – tehdy po pár dnech dceru naštěstí přestalo bavit dělat u kojení „blbosti“ a začala pít zase celkem normálně, v 8 týdnech vážila 4740 g (přírůstek 530 g za 3 týdny naše dětská lékařka ohodnotila jako „tak akorát“), takže jsem vyslyšela vaši radu a přestala dceru převažovat doma.
Kvůli přetrvávajícím problémům s blinkáním až zvracením téměř při každém kojení nás paní doktorka kvůli podezření na reflux odeslala na internu do dětské nemocnice, kde dceru vyšetřili, GER však prokázán nebyl. Za pravděpodobnou příčinu častého blinkání byly označeny plyny tlačící na žaludek (dcera také dost trpí na větry). Kromě režimových opatření, která jsme dodržovali již předtím, jsem dostala doporučení podávat dceři před každým kojením Nutriton (kvůli obtížím s odsáváním jsem zvolila způsob podávání na lžičce, rozpuštěný ve vodě). Po něm sice blinkání téměř ustalo, přes veškerou mou snahu jej však dcera po asi čtyřech dnech začala plivat a od té doby jsem jej do ní už nedostala. Zároveň s užíváním Nutritonu začala mít tekutou stolici (barvy normální žluté, ale tekuté konzistence – bez „míchaných vajíček“), jejíž četnost naopak klesla (předtím skoro po každém kojení, pak 1x denně), a také se mi zdálo, že má po Nutritonu mnohem menší chuť k jídlu – jako by si tím „zalepila žaludek“ a na mléko už nezbylo dost místa :-(. Stolici jsem po týdnu řešila s naší dětskou lékařkou, která vzhled prohlásila za celkem normální, ale udělala pro jistotu odběr na bakterie, který byl naštěstí negativní. Potvrdila však moji domněnku o spojitosti s Nutritonem. Zároveň dceru převážila – od poslední návštěvy před 10 dny přibrala jen 150 g (na 4890 g). Stolice se brzy po vysazení Nutritonu vrátila do normálu (dcera pochopitelně začala opět blinkat), problémy s kojením se však dále stupňovaly, na kontrole v dětské nemocnici tento pátek už byl váhový přírůstek jen 120 g za 10 dní, to už se lékařce z interny moc nelíbilo, dcera podstoupila odběry krve, stolice a moči, jejichž výsledky ještě nemám (budou za týden). Místo Nutritonu nám byl doporučen rýžový odvar a probiotické kapky na upravení střevní mikroflóry. A já mám vyřadit ze stravy mléčné výrobky, protože blinkání může prý být i projevem alergie na mléčnou bílkovinu.
Dceři je dnes přesně 10 týdnů, váhové přírůstky z poslední doby tedy vypadají takto:
26.9. (téměř 8 týdnů, převážení v poradně) 4740 g
30.9. (převážení v dětské nemocnici) 4830 g
6.10. (v poradně) 4890 g
10.10. (dětská nemocnice) 4950 g.
Přírůstek za 14 dní tedy jen 210 g. (Raději jsem se proto zase vrátila k vážení před a po kojení.)
Délku přesně nevím, pediatryně neměří, podle našeho domácího pokusu má dcera aktuálně asi 59-60 cm. Prakticky od narození trpí na blinkání – při kojení, nejčastěji těsně po kojení, ale není výjimkou ani blinkání víc než 2 hodiny po kojení. Nejde jen o běžné ublinkávání (tím bych se nevzrušovala), dcera dost často zvrací i obloukem. V době, kdy jsem jí začala dávat Nutriton (tedy asi před dvěma týdny), se začaly opět objevovat problémy s kojením podobné těm, jaké jsem popsala v předchozím dotazu. V současnosti mám (po prostudování Vaší databáze) podezření, že se jedná o tzv. syndrom falešného poplachu – dcera se odmítá přisát, pokud se to povede, po pár podumláních se začne od prsu odtrhovat, prohýbat se do luku a nepříčetně řvát. Občas mi trvá i hodinu ji uklidnit a přesvědčit, aby se přisála a alespoň chvíli účinně pila. I tak ale v pití dělá často dlouhé pauzy, při kterých se často opět pouští a brečí, aby se po chvíli na prs znovu zuřivě vrhla, podumlala a pustila, a tak pořád dokola :-(. Obvykle kojení skončí tím, že se dceři začne mléko vracet a ona začne blinkat (nezvládne už zapíjet vracející se mléko) a pak už pít nechce. Zkoušela jsem jí jednou dát ten doporučovaný rýžový odvar – snědla ho sice docela ochotně, ale vzápětí (ještě před zahájením kojení) ho zase vyzvracela, což ji dost rozladilo. K dalšímu pokusu jsem zatím nesebrala odvahu.
Domnívám se, že příčinou zhoršeného prospívání dcery je kombinace odmítání kojení (nechce se přisávat, pije neúčinně, přerušovaně a krátce) s problémy s vracejícím se mlíčkem (od určité náplně žaludku jí to prostě začne téct do protisměru). A bohužel nevím, co s tím :-(. Jak se řeší ten syndrom falešného poplachu? Mám stále jen čekat, až to dceru přejde, když to trvá už dva týdny? Mohla jsem to nastartovat tím Nutritonem (že by se dceři kojení spojilo s něčím pro ni nepříjemným)? Bojím se, aby to nevyústilo v totální bojkot, už se párkrát stalo, že dcera začala ječet už když prs uviděla. Zatím mám pocit, že se problémy spíše stupňují, před každým kojením se klepu, co zas bude :-(. Bez jídla ji nechat nechci, mám strach, aby nebyla dehydrovaná. Zkusila jsem jí zkrátit intervaly mezi kojením z původních 3,5-4 hodin na 3 hodiny (s nadějí, že třeba bude mít menší hlad a bude víc v klidu), ale bez efektu :-(. Kojení je teď pro mě synonymem boje, o nějakém pozitivním vlivu na vztah matka-dítě nemůže být řeč, spíš naopak :-(. (Navíc už nevím, co tedy můžu jíst, aby to nebylo nadýmavé, alergizující nebo obsahující mléko :-(.)


Odpověď: Martino, dobrý večer, je mi líto, že máte takové trápení a opravdu vím, jak se cítíte. Můj syn velmi, velmi blinkal a zvracel až do roku věku, měl přivázanou plínku kolem krku celý den. Rovněž na bojkoty kojení jsme trpěli téměř stále. Blinkání není problém, dokud dítě dobře prospívá. Zde už trošku narážíme na problém, obzvlášť, když dítě ten Nutriton dobře nesnáší. Opravdu zde nemám radu, je potřeba, aby dítě prostě vypilo více mléka, než vyblinká, respektive, aby vypilo dost k prospívání.
Co se týče chování u kojení, tak je to v tomto věku zcela obvyklé, velmi často je to v souvislosti se změnou mlíčka po 8. týdnu (ale ve Vašem případě nevylučuji spojitost s tím Nutritonem) a hlavně už není v tomto období taková hormonální podpora, tzn., že ani mlíčko tak dobře neteče a dítě musí u prsu více makat. A spousta dětí se s tím prostě musí vyrovnat. Většinou tento "bojkot" či neklid u kojení do pár dnů ustává či se lepší, protože čím je dítě starší, tím klidu u kojení ubývá, již jsou zvědaví a také už prostě prosazují svou osobnost.
Ve Vašem případě také hraje velkou roli psychika, přenášíte na dcerku neklid. Snažte se být v pohodě, zatím se neděje nic strašného, dcerka sice začala prospívat pomaleji, nicméně prospívá. Opravdu se snažte zachovat při kojení naprosto klid, nestresujte se tím, co navážíte po kojení nebo za týden, když budete čekat, co se bude zase dít u kojení, tak se to dít bude. Vím, jak je to strašně těžké, ten klid zachovat, trpělivě dcerku uklidňovat a přikládat. Zkuste přidat teď nějaké kojení, zkuste zkrátit ještě více intervaly, třeba na 2,5-3 h, kojte z obou prsou (pokud to nezhorší blinkání), aby dcerka měla možnost vypít mléka co nejvíce. Kdyby se stav nelepšil, tak by bylo možné kojit se suplementorem (nejlépe do něj přidaným odstříkaným MM, pokud by se odsávání dařilo, případně menší množství AR umělého mléka). Ale to je opravdu až jedna z posledních možností.
Tak se držte, budu na Vás myslet. Opravdu jako klíčové bych viděla uklidnění Vás obou, aby se dcerka mohla v klidu napít. Nebojte se, věřím, že to spolu zvládnete a že vše jsou jen dočasné potíže.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit