on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstříkané mléko - jak se přizpůsobuje svým složením potřebám dítěte, když dítě vůbec k prsu nejde?

Dotaz: Dobrý den,
mám asi trochu zvláštní dotaz. Mění se složení mléka, které je pouze odstříkáno? U kojeného miminka je to jasné, tam receptory na povrchu bradavky zaznamenají aktuální potřebu a mlíčko se podle toho "nastaví". Můj 4měsíční syn se ale k prsu vůbec nepřisaje, je tedy mléko, které pro něj odstříkám, pouze se základními látkami? A stačí pak vůbec v tomto věku? Pediatrička nám doporučila dokrmovat (zahustit) kaší, protože se jí zdá stolice malého hladová, já mám ale mlíčka dost, malej si prostě víc nevezme (váha 6500g, výška 65cm). Mám teď obavu, zda má odsávání a následné podání mléka v láhvi vůbec smysl, protože jeho hodnota je stejná jako UM :-( Na internetu jsem žádné porovnání nenašla.
Děkuju za Váš čas.


Odpověď: Míšo, dobrý den, no samozřejmě, že se to MM mění! Přizpůsobuje se složením počasí (ve velkém horku je více předního mléka) a čím je dítě starší, tím je např. koncentrovanější množství protilátek v mléce, protože příroda předpokládá u staršího dítěte větší expozici (setkávání se s) vnějším prostředím a dítě tedy přijde do většího styku s bacily. Mléko se také přizpůsobuje VAšemu zdravotnímu stavu, pokud na "Vás něco leze" nebo jste už nemocná, tak dítě dostane přes mléko tu správnou injekci protilátek. Pokud nenecháte prcka bradavky alespoň olíznout, tak pak nemůže Váš mozek reagovat na jeho případnou nemoc a snad jedině v této chvíli nesplní MM zcela svůj účel, kdy u nemocného dítěte přimíchá přesně ty správné protilátky. Ale každopádně i odstříkané MM má stále vyšší hodnotu než UM, protože složení UM je za všech situací konstatní (až na ty 3 druhy - počáteční, pokračovací, junior), kdežto MM je přizpůsobeno věku, počasí, zdravotnímu stavu atd.
Jakže to vypadá ta hladová stolička u syna? :-) Syn má slušnou váhu a pokud více nechce, tak mu to nenuťte, jistě to zvládnete jen na mlíčku až do konce 6. měsíce.

Odpověď: Míšo, nejsem věděc, ale myslím si, že hodnota MM nebude nikdy stejná jako UM. MM je to nejlepší. Můj malý se mi taky neuměl přisát a tak jsem začala odsávat a podávat v láhvi. Vydrželi jsme to tak dělat do 10 měs. věku, pak jsem kvůli těhotenství musela přestat. Malý krásně rostl a doktorka mě taky moc fandila. Malý přibíral suprově.
Takže můj názor je, že odsávat a podávat MM v láhvi(když kojení nejde), má velký smysl (a taky je to vaše velká oběť - odsávat je fakt fuška! :-) ) a vy pro své zlatíčko tím děláte jen to nejlepší. Dana

Autor
-
Složení a vzhled MM
08. 10. 2008 15:19:22
ID otázky: 31588

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit