on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jídlo 2letého dítěte, které je hrozně vybíravé, skoro nic nechce jíst

Dotaz: Dobrý den paní Mrázková!
Chtěla bych vás poprosit o radu, co mám dělat. Mám 2letou dceru a začíná mě trápit její nejedení. Ona mi sní najednou třeba jen půl přesnídávky nebo půl jogurtu, banán nebo půlku rohlíku nebo chleba a nejhorší je, že mi poslední dobou vůbec nechce teplé jídlo. Už začínám být zoufalá. Občas sní pár brambor s něčím, ale jinak omáčky s knedlíkem, těstoviny s něčím nebo dokonce rýži mi vůbec nechce. Když jí to budu nabízet celý den, tak je schopná celý den nejíst, takže se mi jí občas zželí a třeba už ve čtyři jí dám to co si řekne, aby vůbec něco snědla. Fakt mě to začíná děsit, protože takhle to přece dál nejde. Když do ní za celý den nic teplého nedostanu, tak jí aspoň jednou za čas uvařím k večeři kašičku, aby něco teplého měla nebo jednou za týden třeba ještě ten kupovaný příkrm, buď samotný nebo s bramborama, na ty byla zvyklá a má je do dneška ráda, ale to přece nemůže jíst pořád. Už je myslím velká a měla by jíst normálně jídlo jako my dospělí. Doktorce se mi to zatím říkat nechce, aby nás nehonila kdo ví kde, ale co budu dělat, jestli to tak půjde dál... Nehubne, přibírá mi tak 10 – 30 dkg za měsíc. Při narození měla 3 220g, v roce 10 300 g a teď ve dvou letech 11 900 g. Jako malinká když jsme začali s příkrmama jedla jak divá, každý mi to záviděl. Zlomilo se to někdy v 15měs, když začala chodit a nejhorší je to asi poslední 2 měsíce. Jídlo má rozvržené: v 8h snídani, v 11h oběd, po spaní ve 14h svačina, v 16h druhá svačina a v 18-18.15h večerře.
Co byste mi radila, co si o tom prosím vás myslíte? Budu vám vděčná za jakoukoliv radu nebo názor!!!
Děkuji a moc vám fandím! A přeji hezký podzimní den!


Odpověď: Marcelko, dobrý den, já bych neustupovala, ty děti jsou už malí lotři, kteří velmi rychle zjistí, že se můžou domoci svého, když budou vytrvalí. Já bych jí nabídla to, co máte připravené (pokud má k něčemu vyložený odpor, tak to bych nedávala) a pokud chtít nebude, tak má holt smůlu a další jídlo bude až oběd, svačina atd. Opět jen to, co máte připravené, ne to, co by chtěla dcerka (pak tady byla maminka, jejíž dítě díky tomuto přístupu jedlo 5x denně toust se sýrem a šunkou, to jediné mu chutnalo). Neustoupila bych ani o píď, i za cenu, že dítě sní půl rohlíku denně. U plného talíře ještě nikdo hlady neumřel. Můj starší syn to dělal také, skoro všechny děti mají takové období. Opravdu pěkných pár měsíců přežíval na množství jídla odpovídajícímu půlce banánu za den. Ale opravdu jsem neustoupila, hlady neumřel a dnes je to JEDINÉ (skutečně jediné dítě) ve školce, které sní vše, co je mu předloženo, včetně zeleninky v jakékoliv podobě. Učitelka mne na to stále upozorňuje, že Petřík jako jediný snědl ten celerový salát apod. Opravdu mne to šokuje a myslím, že to je důsledek přístupu k dítěti. Pokud dovolíte dcerce vybírat si už nyní v jídle, tak se to s ní potáhne a budete jí muset čím dál více podstrojovat nebo ji dokonce uplácet dobrotami. Mám kolem sebe opravdu spoustu příkladů neskutečné vybíravosti v jídle. Nedovedu si představit, že my bychom si jako děti vymýšleli. Nechutná ti? Nejez to, ale nic jiného prostě nebude. A tak jím prakticky vše, kromě koprové omáčky. :-))

Odpověď: Tak to jste mě Jiřinko potěšila, že neumře hlady :-) Akorát že se budu muset tedy hodně kousat do rtu, abych nepovolila a nedala jí tedy nic jiného. Jenže nejhorší je, že já už ani nepoznám, co jí opravdu nechutná nebo co jen nechce, protože když jí dám talíř s obědem, tak řekne "tohle né, něco jinýho" a já nevím, jestli to prostě jen nechce nebo to nenávidí... Ale dneska tedy zkusím, co radíte... Ke všemu mi mamka říká, že jí pořád všechno krájím na malinké kousíčky a že není vůbec zvyklá jíst polívky, ale ona polívky prostě nechce a velké kousky taky ne. Tak jsem už opravdu byla zoufalá... No zkusíme to, jak dlouho vydržíme... A díky moc za radu!!! Jste skvělá!!!

Odpověď: Marcelko, to si dcerka jen vymýšlí. Když dítě něco opravdu nesnáší, tak se vyloženě dáví, otřásá odporem nebo dokonce zvrací. Vše ostatní je opravdu jen tolerovaný rozmar. :-) Mně by se taky každý den líbily k obědu kuřecí řízky. :-)

Odpověď: Tak príma, díky za upřesnění :-) Jdeme na to, dcerce nastanou krušné časy :-)))

Autor
-
Odmítání příkrmů
06. 10. 2008 17:40:45
ID otázky: 31585

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit