on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Malý závislák, 9 měsíční dcerka je k prsu snad přirostlá :-(, odmítání příkrmů, dcera chce jen prso

Dotaz: Dobrý den, mám devítiměsíční dcerku a mám pocit, že mi pomalu a jistě přirůstá k prsu. Nechce vůbec nic jíst, žádné příkrmy. Začala jsem jí je podávat kolem šestého měsíce. Zpočátku poměrně ochotně baštila, ale vždy snědla pouze asi tak deset lžiček. A to jí zůstalo do dnes. Pak chtěla vždy prso. Tento měsíc byla poprvé nemocná. Šlo o nachlazení, měla rýmu a zvýšené teploty. Od té doby odmítá jakékoli příkrmy, ovoce, kaše, prostě vše. Každý pokus o snědení jediné lžičky příkrmu končí hysterickou scénou, která již začíná momentem nandání bryndáku a posazením do jídelní židličky. Už tři měsíce k ní v noci vstávám třeba i desetkrát. K ránu si jí nechávám už u sebe v posteli, nemám už sílu ji neustále vracet do postýlky. Manžel se už kvůli tomu odstěhoval z ložnice, protože se prostě do postele už nevejde. Jsem šíleně unavená a nervózní. Co mám dělat? Mám dcerku odstavit??

Odpověď: Dobrý den Moni, co bych udělala? Zcela jistě bych tu závislost začala řešit, protože toto je zcela neúnosné, co s Váma dcerka provádí, já bych tedy byla nekompromisní a od dcerky se v noci odstěhovala a hotovo. :-) to přeci nejde, aby jste byla chodící mrtvola, nervózní, unavená. U takových závisláků je řešením jenom odbourání veškerého nočního kojení, protože oni prostě nepochopí, že dostanou třeba jen 2x. Zkuste to o víkendu, poproste manžela, ať Vám pomůže, dcerku nechte v postýlce a Vy jděte spát někde jinde, nejlépe úplně někam pryč, třeba k babičce. Protože jinak to těžko zvládnete, dcerka bude plakat. Manžel to zvládne, buďte si jistá, on to prso nemá a dcerka to moc dobře ví. Bude pár prokřičených nocí, ale Vy a i dcerka si konečně odpočinete. Úplně mi stojí chlupy na rukou, při té představě, že může závislost na kojení zajít takto daleko a je mi to líto. Takové závisláky je potřeba chytnout hned v zárodku, jinak to přeroste takto přes hlavu a hlavně únosnou míru.
Co se týče denního jídla, tak dcerce nenuťte příkrmy mixované, kašovité, ale postavte před ní misku s něčím, co budete jíst i Vy (samozřejmě přizpůsobené věku dítěte) a ať se dcerka krmí sama rukama, lžičkou a občas i Vy se se lžičkou zapojíte. Prso bych místo jídla nenabídla, nejdříve bych ho dala za 1-1,5 hodiny po jídle a to i za cenu, že by dítě nic nesnědlo. Protože jinak se to holt nenaučí, dokud bude mít pocit, že jíst nemusí, že prso je vždy k dispozici. Vím, že Vám nyní má slova budou asi znít drsně, ale Vy máte doma malou teroristku a teroristům se nesmí ustupovat. :-) Pokud by situace byla nadále špatná, tak toto je důvod k celkovému odstavu, případně nějaké mlíčko třeba odstříkávat, aby výhody MM zůstaly zachovány, ale už nekojit z prsu. Věřte, že toto jsem mockrát neřekla, ale ve Vaši situaci je skutečně každá rada drahá.
Moc Vám držím pěsti a věřím, že to zvládnete. Dejte vědět.

Odpověď: Dobrý den Jiřinko,
děkuji moc za rychlou odpověď. S manželem jsme se rozhodli, že naší malé holčičce prso prostě sebereme už navždy. Věřte mi, nebylo to jednoduché. K tomuto rozhodnutí vedl i fakt, že dálkově studuji a každý pátek odjíždím na celý den pryč. Malá nechtěla nikdy pít odstříkané mléko z lahve, ani žádným jiným způsobem. A manžel byl vždy velice zoufalý. Já jsem samozřejmě uvažovala o přerušení studia, ale není to možné. Jsme totiž poslední běžící ročník. K rozhodnutí přispělo i to, že mám již delší dobou akutní problémy se štítnou žlázou a bylo mi již před čtyřmi měsíci doporučeno ukončit kojení. Nerespektovala jsem to a řekla si, že dokud to zvládnu, tak budu kojit a více jsem k lékaři nešla. Má dětská lékařka je bohužel na dovolené a tak jsem to s ní nemohla konzultovat. Bála jsem se nepříjemného tvrdnutí prsou a tak jsem zašla poprosit o radu svou gynekoložku a ta mi píchla injekci na zastavení laktace. Nepočítala jsem, že to bude mít takový rychlý průběh a tak dcerka měla prso naposledy včera ráno aniž jsme to obě dvě věděly. Je mi z toho opravdu smutno. Chtěla bych Vás proto nyní poprosit o dvě rady:
1)Mám velice bolestivě nalitá prsa, ačkoli se stahuji obinadlem a dávám , co dvě hodiny alkoholové zábaly. Gynekoložka mi řekla, že bych neměla vůbec odstříkávat, ale já se bojím zánětu. Když už cítím nepříjemné řezání a pálení, snažím se to ve sprše rozmasírovat a odstříkat do úlevy. Jenže to musím opakovat každé čtyři hodiny a nevím, zdali tak nepřispívám k tvorbě nového mléka a tím tak celou situaci nezhoršuji. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak takový stav může trvat dlouho? Piju i šalvějový čaj, každé dvě hodiny jeden šálek.
2)Dcerka nechce přijímat UM. Dávám jí mléko BEBA. V minulosti jsem již zkusila Nutrilon a Sunar, nic však nechtěla. Mám jí ho nutit? Vypije tak 10 ml a to je vše. Mám stále zkoušet a čekat na to, že až bude mít žízeň, že si vezme sama.Po zkušenosti vím, že klasickou lahev nechce. A také mám pocit, že učit ji v tomto věku na lahev s dudlíkem je možná chyba. Mléko jí dávám do pítka, ale stejně bez úspěchu. Zkusila jsem i lžičku. To si ale jen cucne. Nechutná jí. Spíš se napije čaje a nebo vody. Co když bude i nadále UM odmítat? Lze jej již v tomto věku nahradit jen jogurty? Co mám dělat? Nechci jí způsobit žádné zdravotní potíže. A nebo mám i přes to, že mi byla podána ta injekce na zastavení laktace zase začít kojit? Jenže to se opět dostanu do začarovaného kruhu odmítání přijímání ostatní potravy...Jsem opravdu zoufalá...
Moc Vám děkuji za odpověď. s pozdravem Monika

Odpověď: Moni, dobrý den, myslím, že jste se rozhodla správně, už vzhledem k dalším podrobnostem, které uvádíte o sobě - studium a hlavně Váš zdravotní stav. Injekce na zastavení laktace již nemá tak dlouho po porodu žádný smysl, jen může přinést spoustu negativních účinků. Injekce působí na snížení hladiny hormonu prolaktinu, ale ta je už stejně nízká, po 2. měsíci od porodu klesá na hladinu před otěhotněním. Nejlepším cestou jsou tedy přírodní prostředky. Prsa nestahujte, jen si vezměte pevnější podprsenku. Stahováním můžete způsobit retence, záněty nebo poškodit žlaznatou tkáň prsu. Stále prsa chlaďte a samozřejmě odstříkávejte kdykoliv do úlevy, tak často, jak bude potřeba. Vzhledem k velké frekvenci kojení nečekejte, že do 2 dnů se ty prsa umoudří, spíše bych to tipla na 2 týdny s tím, že se laktace bude postupně snižovat. Nemusíte se obávat, že odstříkáváním ji zvýšíte. Odstříkejte kolik bude potřeba a toho mléka bude ubývat a ubývat, Vy budete nucena odstříkávat méně a méně, prostě takový přirozený proces, byť trošku pomalejší. Ale opravdu se tomu odstříkávání nebraňte, je to jediná možná prevence (spolu s chlazením, pitím šalvějového nebo mátového čaje a masáží) retencí a zánětů. Pokud jste se rozhodla kojení ukončit, tak už prso nenabízejte, jinak se z toho začarovaného kruhu prostě nehnete a dcerka bude zmatená. Věřte, že jí to ublíží více, než když už prostě bude vědět, že s mlíčkem je konec.
Co se týče podávání UM, tak samozřejmě to zkoušejte různým způsobem, ale když dcerka chtít nebude, tak jí to můžete vmíchat do zeleniny, ovoce, piškotů, prostě čehokoliv. Dcerka v tomto věku potřebuje asi 300-400 ml mléka + mléčné výrobky. Pokud ovšem dáte jogurt, mléčnou kaši a když se nepodaří žádné to mlíčko vpašovat do dcerky ani žádného příkrmu, tak zkuste přidat ještě jeden jogurtík a to by mělo do roku stačit (pak už ten jogurtík nutný nebude, bude stačit mléčná kaše, jogurt, někdy zase tvaroh, jindy sýr, kysaná mléka - tam už bude větší výběr). Ale je možné, že dcerka si postupně to UM vezme, nyní je to chvilka, co jste přestala kojit a bude jí to chvíli trvat, než to "stráví" a smíří se s tím. Také zapomene chuť MM a lépe pak jiné mléko akceptuje.
Nebojte se Moni, vše se urovná a bude to v pořádku. Pořádně si odpočiňte, opravdu to potřebujete.

Autor
-
Odmítání příkrmů
01. 10. 2008 15:16:43
ID otázky: 31578

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit