on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení nedonošeného dítěte narozeného ve 26. týdnu

Dotaz: Dobrý den, Jiřinko,

zhruba před šesti týdny jsem se na vás obrítila s prosbou o radu. Šlo o kojení mojí nedonošené velice brzy narozené dcery Viktorky. Na svět přišla v nedokončeném 26. týdnu s porodní váhou 740 g. Málo pila, doktorce se zdálo, že i málo přibývá. Vy jste to tak černě naštěstí neviděla:-) Tehdy jste mi úžasně poradila a taky jste napsala, ať dám časem vědět, jak se nám daří. Tak píšu.... Předně musím říct, že jste mi moc pomohla!!!! Zahodily jsme lahvičku a pořídily suplementor. Je to báááječná věc!!!! Vřele doporučuji!!!!! Viki v pití doslova trhala rekordy :-) Poradila jste mi, ať schovám váhu a vážím jen jednou týdně. I v tom jsem Vás poslechla a moc se mi ulevilo!!! A určitě i dceři :-)
Průměrný váhový přírůstek za týden se pohybuje okolo 200 g ( někdy i více!!), takže spokojená je i naše lékařka. Umělé mléko, které nám původně MUDr. „naordinovala“, jsem přitom vůbec nemusela použít, dokrmovala jsem ji (cca 2 x až 4 x denně) jen svojí mateřinou (plus fortifikátor). Teď už nedávám ani ten fortifikátor. Zkrátka – ve všem jste měla pravdu :-)))) MOC MOC Vám děkuji!!!!!! Ještě doplním, že kdyby se Viki narodila v termínu, byly by jí teď čtyři měsíce. Na světe je ale už sedm měsíců. Váží cca 5400 g.
I dnes mám ale na Vás, Jiřinko, pár dotazů.
Poslední dobou Viktorka u kojení děsně vyvádí. Pije přerušovaně: ucucne si, pak prso pustí, začně plakat nebo doslova ječet, pak si zase prso vezme do pusy, chvíli saje, pak ho zase pustí a tak se to opakuje. Většinou tak vyvádí jen u večerního kojení (před spaním), někdy dělá tyto scíny i v jiné denní hodiny. Ale pozor: když si přinesu suplementor, a dám jí k prsu hadičku, uklidní se a hezky saje. Tak by mě zajímalo, co to znamená? Říká si takto dcera o více mléka? Těšila jsem se totiž, že i suplementor budu moci brzy zahodit, ale jak to tak vypadá, zatím ho asi potřebuje (že by jí to tou hadičkou teklo lépe a proto se vždyckym uklidní, když jí ho nabídku??)
Před pár dny jsem lehce zašpinila, tak si říkám, jestli se neblíží menstruace. A proto by mě zajímalo, jestli mají menzes vliv na kojení (jak co do kvality mléka a ochoty dítěte ho pít, tak i co do množství)?
V poslední době se mi stává, že během jednoho odstříkání (většinou večer) odsaju i 100 ml. To se mi do teď nikdy nestávalo (a to mám laktaci už sedm měsíců)!!!! Většinou jsem odsála (v průměru) tak 40 ml. Ne že bych nebyla ráda, jsem nadšená, že se mi podaří odstát tolik, ale zajímalo by mě, jak je to možné. Myslela jsem si, že s odstupem času se mléka tvoří spíše méně....?? Máte nějaké vysvětlení? A jak si to udržet?
Kolikrát deně by teď měla malá jíst? Původně jsme krmili sedm až osmkrát deně, teď je tafrekvence nižší, tak pětkrát až šestkrát za den. V noci spí i osm hodin v kuse. Je to tak v pořádku? Můžu to tak nechat? Nebo raději budit a jíst častěji? Nevím, kolik toho sní během jednoho krmení, ale když jsme ji v posledních dnech namátkou tu a tam zvážila, tak mi to ukázalo, že vypije okolo 100 ml.

Tak to je snad vše, na co jsem se chtěla zeptat......

Jiřinko, předem moc děkuji za rady a omlouvám se, že vždy píšu takové dlouhé „romány“, ale já to nějak stručněji asi neumím.
Díky za to,co pro nás děláte!!!!!
silvie


Odpověď: Silvie, dobrý večer, no to jsou skvělé zprávy, to ráda slyším, že se dcerce tak výborně daří! Už přibrala skoro 5 kg, to je úžasný výkon! Moc gratuluji.
A teď k té malé nepříjemnosti při kojení. Musím se tady usmívat, protože je to zcela jasné, co se děje. :-) Dcerka už vyrostla, stala se z ní inteligentní, vnímavá bytůstka, která moc dobře ví, že když jsou hadičky, tak to mlíčko teče více. A toho se dožaduje. Pokud tedy chcete dát pryč suplementor, tak máte skoro poslední možnost, jinak se ho už nezbavíte a dcerka se ho bude dožadovat. Pokud vypije 100 ml na jedno k ojení (předpokládám, že do toho nepočítáte to množství v suplementoru), tak to není špatné číslo, jen by tedy počet kojení musel zůstat na těch 7-8, aby to množství vypitého mléka bylo dostatečné. 5-6x denně je ale málo, minimálně by to mělo být těch 7, vzhledem k množství, které dcerka vypije a její váze. V noci ji nutně budit nemusíte, jak si během dne těch 7 kojení rozložíte je zcela na Vás. A na dcerce, samozřejmě. Ještě k těm scénám při kojení. Snažte se být naprosto v pohodě a v klidu a když se dcerka odtrhne od prsu, tak jí v klidu nabídněte třeba druhé prso. Ona pít umí velmi dobře, jen se jí nechce makat. :-)
To nenadálé zvýšení množství mléka bych dávala do souvislosti s hormonálními pochody ve Vašem těle, které se pravděpodobně odehrávají. Píšete, že špiníte a očekáváte menstruaci a to vše jsou hormonální pochody, které dokáží laktaci ovlivnit. No, že u Vás příznivým směrem je jen dobře. Jak si to udržet? Odstříkáváním, ale nezaručím Vám, že to množství bude stále takové vysoké, jakmile hormony zase zablbnou jinak, tak může být mlíčka zase trochu méně. Jinak při menstruaci se mění i chuť mléka, reakce dětí bývají různé, ale většina si toho ani nevšímá.
Tak se opatrujte a ať Vám dělá princezna i nadále takovou radost jako dosud a hlavně přeji celé Vaší rodince pevné zdraví!

Autor
-
ID otázky: 31565

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit