on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

9,5 mes. dcéra sa odstavila zo dňa na deň, trápi ma to

Dotaz: dobrý deň. mám 9,5ms. dcérku, ktorá sa mi zo dňa na deň odstavila od MM. doteraz som ju kojila 3xdo dňa a v noci. v pondelok poobede vôbec nevzala prsník do úst, otočila sa na druhú stranu. myslela som, že bude večer, ale situácia sa zopakovala. nedala som jej UM, čakala som, že bude hladná a napije sa v noci. v noci bola 2x hore, ale prsník stále odmietla. to isté ráno, ale to som jej už dala riedku krupicu. potom zasa celý deň nič, akurát v noci 1x jedla z prsníka. potom už vôbec (4dni). keď jej prsník ponúknem, začne sa usmievať akoby to bolo niečo veľmi smiešne a otočí sa. čítala som o podobných prípadoch-radíte pokojnú atmosféru-nepomáha, že možno neskôr sa chytí-ale kedy? neviem či jej ho mám stále núkať aby sa jej nesprotivil..ale keď jej ho neponúknem-tak sme už asi dokojili.. inak veľmi ma to trápi, beriem to osobne ako odmietanie mojej osoby (neviem sa toho pocitu zbaviť, som bezmocná, veľmi by som chcela opäť kojiť, ale nadobudla som pocit, že dcéra je už veľká a MOJE mlieko nepotrebuje.. mlieko ešte mám, neodsávam, neviem či to vzdať alebo nie? má to zmysel odsávať?

Odpověď: Lubko, dobrý den, nesmutněte, ale hlavně si nic neberte osobně! Vím, že je to strašně těžké a jistě se neubráníte ani slzám. Je těžké se s tím vyrovnat, sama jsem dosud ještě "nezkousla", že se starší chlapeček odstavil ve 13 měsících. Není to malicherné, co by za tak dlouhé kojení jiné maminky daly, ale prostě to poutu mezi Váma je a s kojením je to takové intimnější.
Jak jsem již ale mnohokrát psala, v tomto věku je velmi neobvyklé, aby se dítě trvale odstavilo, velmi pravděpodobně jde jen o dočasný bojkot kojení, který do 14 dnů přejde. Hlavu vzhůru Lubko, snažte se být v pohodě a to prso párkrát za den jen tak mimochodem nabídnout a věřím, že se dcerka zase chytne. Snažte se ovšem tu laktaci udržovat, zhruba tak 4x za den odstříkat, ať tam to mlíčko pak je nachystané. Pokud ani za 14 dnů nebude situace lepší, tak lze říci, že se dítě odstavilo, ale skutečně zkušenost je taková, že 2/3-3/4 dětí se ke kojení zase rády vrátí. Těžko říci, co mohlo být příčinou, může to být zoubek, může to být jiná bolístka v pusince, může to být pro dcerku nějaký nepříjemný zážitek při některém z kojení a zatím na něj nemůže zapomenout, může to být zhoršená chuť mléka. Ale to vše by mělo do těch 14 dnů přejít. Tak hodně štěstí a přeji Vám, ať si zase můžete užívat společné chvilky strávené u prsu. A když ne, tak těch krásných chvilek s miminkem či už skoro batolátkem bude stále dost.

Odpověď: ešte chcem dodať, že jej pred 2 týždňami vyšli prvé 2 zuby a od toho obdobia celkove odmieta jesť. niekedy bola dobrý papkáč, nerobilo jej problém kŕmenie lyžičkou (jedla všetko -na obed napr. aj cez 200g mäs.-zel.príkrmu..), jedávala aj sama rukami. odkedy má zuby, preberá, nechce ani lyžičkou, ani sama rukami, jediné čo "zje" je riedky puding, kaše, krupica v tekutej forme Z FĽAŠE. (tak aspoň to som jej obmieňala, rôzne druhy vločiek, kaší..) ale keď nejedla, aspoň sa napila z prsníka.. keď má UM vo fľaši vypije cca 40ml, najviac 70ml.

Autor
-
ID otázky: 31558

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit