on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Granulovaný čaj a kaše obsahující cukr v šesti měsících

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, chtěla bych se zeptat jaký máte názor na podávání granulovaného čaje v šesti měsících. Dcerce je 6 měs. a týden. Třetí týden dáváme večer kašičku a teď o víkendu jsem jí začala dávat mrkvičku. S množstvím mlíčka v prsou zápasím od začátku, takže když jsou ty tepla, často se stane, že jí nestačí a má žízeň. Zkoušela jsem do ní dostat pytlíkové čaje i jen kojeneckou vodu, ale bez úspěchu. Zatím to řeším, že jí dám do lahvičky Nutrilon, ten vyzunkne hned. Kamarádka mi doporučila granulovaný čaj, že se dá podávat už od několika týdnů věku. Obsahuje ale cukr, tak si nejsem jistá, jestli s ním raději nepočkat a dál to řeši tím Nutrilonem.A dále bych se chtěla zeptat na kaši. Včera jsem koupila mléčnou rýžovou kaši od Nutrilonu. Je psaná od 4. měsíce a pak jsem si přečetla, že obsahuje cukr. Nyní používám rýžovou od Nestle a tam jsou napsané jen přirozeně se vyskytující cukry. Myslíte, že tu od Nutrilonu mám malé dát nebo taky radějí počkat až bude starší? Děkuju moc za odpověď.

Odpověď: Alenko, dobrý večer, jak píše Eva, tak opravdu s těmi cukry je to těžké, prostě jsou všude. Takže nějaký ten cukr musíte zkousnout. Ale granulované čaje jsou pěkně potvory, protože v 97% složení je to jen cukr, nic více. :-( Považuji je za absolutně nevhodné pro dítě jakéhokoliv věku. Můj mladší synek ovšem nic jiného pít nechce (po opravdu urputném boji za každou kapku tekutin, kdy téměř skončil na kapačkách), ale ředím mu to opravdu hodně, má na půllitru jedinou malou lžičku. A dneska jsem zkusila dát opět pytlíkovaný dětský čajík a prošlo to. :-) Takže doufám, že ty granulované hrůzy opustíme. Navíc je to neskutečně nekřesťanský drahé. :-(
Takže spíše volte tu možnost vývaru z jablíčka nebo hrušky, granulovaný čaj bych nechala až opravdu, opravdu na úplný konec.
CO se týče té kašičky, tak záleží čistě na Vás. Raději bych ještě chvíli počkala, až si zvykne na zeleninku, ale tak za 2 týdny už bych neviděla potíže, stejně dáte sladké ovoce nebo sladkou kaši nebo třeba nemléčnou kaši, do které pravděpodobně dáte kousek ovoce. Cukr je skoro ve všem, vyhnout se mu prostě nemůžete.

Odpověď: Dobrý večer, syn /nyní 6m a kousek/ také odmítal čaje i koj. vodu. Posledních pár dní konečně pít začal, a to kojeneckou vodu, do které přidám ovoce pokrájené na malé kousky, nechám přejít varem a cca 10 min. odstát. Na 250 ml vody dám polovinu jablka. Recept jsem našla v knize MUDr. Hofhanzlové, "Polévky a kašičky pro nejmenší". Jsou tam popsány ještě další obměny - např. místo jablka lze použít hrušku,případně nápoj uvařit z jablečných slupek, atd.
Tak hodně štěstí, snad Vám tento tip pomůže.
Monika

Odpověď: Dobrý den, myslím, že se dá sehnat i granulovaný čaj (i bio), který neobsahuje sacharózu, pouze laktózu. S těmi cukry je to těžké, protože sacharóza je i v UM.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit