on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Malé váhové přírustky téměř devítiměsíční dcery

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, již jednou jsem Vás prosila o radu kvůli nedostatečným váhovým přírůstkům dcery a vzhledem k tomu, že problém přetrvává, dovoluji si Vás požadat o pomoc ještě jednou. Dcera od narození přibývala hůře na váze,přesto jsem ji plně kojila do šesti měsíců věku. Její por. hm. byla 3410 g, 51cm, v 6ti měs. pak 6065g, 66cm. Jako první příkrm jsem zavedla zeleninu, na Vaši radu pak přibližně za tři týdny po první zelenince pak večer mléčnou kaši. V současné době dceřin jídelníček vypadá takto: 6:00 kojení, 9:30 mléčná kaše s ovocem (asi 80 - 100 ml, někdy si pak vezme ještě ovoce, ale ne více než 30 - 40 ml, 13:00 masozeleninový příkrm (asi 150 ml, ale často i 180 ml), 15:30 ovocné pyré (asi 60 ml), teď se do nej snažím přidávat piškoty nebo kukuřičné křupky, 18:00 mléčná kaše (asi 100 - 120 ml), 19:30 kojení, v noci 1krát kojení. Mezi jídly se jí snažim dávat kukuřičné křupky, sní asi 7 za den. Vypije asi 100 ml vody, nesl. caje nebo vody s trochou ovocné šťávy za den.V sedmi měsících pak její váha byla 6350 g, 67,5 cm, v osmi pak 6475 g, 68 cm (tady jsem díky malému váh. přírustku přidala dopolední mléčnou kaši) a po 17 dnech od přidání dopolení mléčné kaše přibrala pouze 5g, tzn. nyní v necelých 9ti měsích váží dcera 6480 g.V poradně mi bylo doporučeno zapracovat ještě více na zvýšení porcí a mám dále kojit. Ja se však domnívám, že problém je asi i v nedostatku mateřského mléka a zvýšení porcí nebude stačit. Navíc to jde velmi pomalu. Po prostudování Vaší databáze otázek a odpovědí jsem narazila na podobný problém jedné maminky a vy jste ji doporučila dokrm UM. Já jsem se pro něj již také rozhodla. Myslíte si, že mé rozhodnutí je správné? Nabídla jsem UM dceři včera místo raního kojení a nevzala si jej. Tak jsem vyzkoušela jiný druh mléka kolem 23 hod., kdy téměř ve spánku vypila 50 ml HA UM (manžel alergik). Mám používat ze začátku HA UM 1 a následně přejít na HA UM pokračovací nebo začít přímo HA UM 2? Zatím jí nabízím HA UM 1 (když byla dosud jen kojena). Příp. po kolika dnech přejít na UM pokračovací? Jak velkým množství UM bych měla dceru vzhledem k jejímu věku a skladbě stravy dokrmovat? Ještě chci podoktnout, že se snažím dceru v intervalech mezi jednotlivými jídly a po jídle kojit, ale téměř nikdy nechce. Třikrát denně spí, proto se Vám může zdát,že int. mezi jídly jsou delší. Dcera je aktivni, i když zatím ještě neleze ani nesedí, pouze tzv. válí sudy. Omlouvám se za delší dotaz. Problém s váhou dcery mě jako každou matku velmi trápí. Děkuji za odpověď a také za tuto poradnu. Je skvělá a velmi oceňuji jak nám maminkám pomáháte, i když sama toho mate dost.
Pavla

Odpověď: Pavlo, dobrý den, maminka Lenka je na tom lépe, přeci jen přírůstek 300 g za měsíc je v pořádku. Ale Vaše dcerka na váze opravdu stagnuje, přírůstek za 2 měsíce 200 g je hodně málo, já bych osobně to UM přidala, už vzhledem k tomu, že dcerka kojení mezi jídly odmítá. Množství příkrmů zvýšit ještě můžete, u těch kaší i ovoce a pokud se Vám podaří do dcerky během dne dostat 150-200 ml UM, tak jí to pomůže k lepšímu přírůstku. Kojíte 3x denně, což je hraniční počet mlíčka, obzvlášť pokud dcerka pije málo (a asi pije, jinak by ten přírůstek musel být vyšší, protože těch příkrmů zase tak málo nemáte). Určitě nenabízejte to UM místo kojení, kojení zachovejte a nadále se ho snažte nabízet i v mezerách mezi příkrmy, protože jeho imunologická hodnota je stále velmi vysoká. UM nabídněte po příkrmech, mezi příkrmy, večer, kdy bude mít dcerka chuť. Pokud najdete nějaký čas, kdy by byla ochotná vzít si najednou třeba těch 150 ml, tak stačí takto 1x, pokud bude pít po menších dávkách, tak můžete třeba 3x 50 ml. Vzhledem k jejímu věku bych už dávala pokračovací HA UM.
Přeji dcerce hodně gramíků navíc. :-)

Odpověď: Jiřinko, děkuji za odpověď. Pokusím se to udělat tak jak mi radíte. Jen doufám, že najdu HA UM,kterou mi bude dcera akceptovat. Myslíte si, že kdyby mi dcera nepila HA UM, že ji mohu dát i normální, vzhledem k manželově alergii? Abych do ni nejaké UM dostala?
Ještě si chci ujasnit množství UM za den, které doporučujete... Pokud by dcera pila po menších dávkách, tak asi myslíte 3x50 ml a ne 3x150 ml. Je to tak? Děkuji.

Odpověď: Lenko, omlouvám se, samozřejmě, že 3 x 50 ml, už jsem to opravila. HA mlíčka bývají hořká, proto dětem nešmakují. Ale psaly maminky, že do nich rozmixují třeba kousek banánu, případně můžete lehce dosladit ovocným cukrem.

Odpověď: Hezký den,
my jsme na tom podobně. Do 6 měs. byla dcera jen kojená, to příbírala krásně, porodní váha 3,5 kg a 6.měs. 6,8 kg a nyní v 9. měs. má 7.3 kg. Takže také velmi malé váhové přírůstky. Jídelníček máme velmi podobný, dokojuji, UM nepodávám. Naše paní doktorka říkala, že je vše v pořádku, že je důležité, že váha jde nahoru, i když málo. Dcera je ale hodně aktivní, sedí a plazí se, přes den naspí max. 2-3 hodky.


Odpověď: Opravu ji váhy, v 8. měs. měla těch 7,3 kg v 9. měs. 7,6 kg. Přehlídla jsem se.

Odpověď: Dobrý den,
děkuji za odpověď. Je to podpora, když clověk ví, že i jiná miminka jsou drobnější. Všude jen slyším jak miminka maminkám přibírají a ta naše holka pořád nic.
Dcera je jinak také velmi aktivní, i když zatím neleze ani nesedí. Ale dostane se všude kam chce "valením sudů". Spí sice třikrát denně, ale max. také tři hodiny za den a to má tzv. dobrý den. Přeji Vám ať Vám holčička roste, vím, jak to dokaže maminku potrápit.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit