on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Alternativni zpusob dokrmu - SoftCup - nedaří se nám to

Dotaz: Dobry den, Jirinko,
nejprve bych Vam chtela podekovat za Vase stranky, ktere jsem nejednou navštívila a vždy tam nasla srozumitelne vysvetlene informace a přátelskou pomoc.
Chtela bych Vas proto poprosit o radu v nasledujici situaci. Mame 3,5-mesicni holčičku, prospiva dobře (porodni miry: 3200g/ 49 cm, porod sekci, nyní: 5900g/ 59 cm). S kojenim nemame problemy, kojime 7x denne pomerne pravidelne (z toho 1x v noci). Obvykle jsme s kojenim hotovy do 10 min.
Vzhledem k tomu, ze se od cervence budeme s manzelem v peci o malou stridat (vracim se na 2 dny v tydnu do práce), hledali jsme co nejvhodnejsi způsob dokrmu. Protože chci malou kojit co nejdele, poridili jsme lahvicku SoftCup a ja jsem zacala odstrikavat MM v době mimo „standardni“ kojeni. Chteli jsme zacit dcerku na lahvicku pomalu zvykat, ale nejsme uspesni – z lahvicky ji zkousel davat MM vyhradne manzel, v obvyklých dobach kojeni. Zkouseli jsme nahradit ranni kojeni a pak jedno z odpoledních kojeni dokrmem, ale pokazde to mělo stejny, pomerne neuspesny prubeh: na uplnem zacatku to vypada, ze to pujde – dcerka chvilku pije, vypije tak 10-20 ml; potom zacne plakat, coz se stupnuje při kazdem dalsim prilozeni lahvicky a davky vypiteho, ci spise do ni naliteho MM rapidne klesaji. Odhaduji, ze mala by mela při jednom kojeni vypit cca 120 ml MM, takze nas vysledek 60 ml a méně se mi zda nedostatečný. Také delka stravena celou anabazi – skoro 1 hod – se nam zda neumerna vysledku a vycerpani všech zucastnenych. Po několika pokusech, které mely obdobny prubech, jsme to prozatím vzdaly, kojime dále z prsu.
Potrebujeme však najit nejaky způsob, jak malou na lahvicku naucit, resp. najit jiny alternativni způsob dokrmu, který by byl vhodny pro celodenni opakovane (2 dny v tydnu) dokrmovani a zaroven pokud možno neohrozil normální kojeni.
Predem dekujeme za jakoukoli radu nebo napad.
Drzime Vam palce při studiu a prejeme hezky den
Kamila & Ales


Odpověď: Dobrý den, holčička bude mít v době, kdy nastoupíte do práce 5 měsíců, takže to je už dítě velmi chytré a pokud prostě něco nechce, tak ji nepřemluvíte. Ale stále bude brzo na zavádění příkrmů, které by Vám situaci poněkud usnadnily. Víte, nebezpečí lahvičky tkví zhruba do 2. měsíce věku dítěte v tom, že může pokazit techniku kojení. To už ve Vašem případě nehrozí. A co se týče odmítání prsu, když dítě je krmeno zároveň z lahvičky, tak určité nebezpečí je a je určitě větší než u jiných způsobu dokrmu. Ale mám zkušenost, že chytré děti se dokážou odstavit i stříkačkou nebo lžičkou, když na to přijde. A protože u Vás bude dokrmovat tatínek a holčička je už dost velká, tak bych to zkusila to lahví. Myslím si, že holčička bude velmi dobře vědět, že když krmí tatínek, tak je lahvička a když je doma maminka, tak je prso. Po 6. měsíci již pak začnete s příkrmy a během 2-3 měsíců se dostanete na 3-4 příkrmy, takže pak bude lahvička už méně a méně častá, třeba jen 1x denně (nebo možná vůbec, když nakojíte ráno, pak svačinka, oběd, svačinka a pak již zase budete doma).
Lahvičku bych koupila Avent a dudlík pro začátek s ne více než 2 dírkama, ať musí holčička trošku makat. Ale už to nesmíte vzdát a prostě to nechat na tatínkovi, on si určitě poradí. To se nebojte - holčička zjistí, že když nemá zbytí a Vy prostě budete opravdu pryč celý den, tak si tu lahvičku prostě vezme. Držím pěsti!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit