on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

14-denní dcera chce být stále u prsa

Dotaz: Dobrý den,
snažila jsem se svůj problém najít v databázi,ale nepodařilo se mi. Mám dnes 14-denní dcerku.Je to moje 3. dítě (starším je 5 a 3 roky).Obě starší děti jsem plně kojila - první do 1,5 roku, druhé do dvou let. S první dcerou bylo vše v pohodě, se synem se mi mléko začalo tvořit později - v porodnici mi určili diagnózu "opožděná laktace". Syn měl porodní váhu 3970, s porodnice jsme odcházeli 3690, po týdnu měl 3590.Lékařka mi nechala týden na rozkojení a po týdnu se to upravilo, přibýval na 3710 a dále bez problémů. Po každém kojení jsem ale odstříkávala (ručně) a přikrmovala lžičkou nebo stříkačkou. Asi po měsíci se to samo upravilo a já už jen kojila - plně do ukončeného 7. měsíce a dále do dvou let.
Teď s malou dcerou se to opět opakuje. V porodnici jsme nakojili max. 20ml z obou prsou, na odsavačce jsem odsála ještě max. 5ml. 6.den jsme odcházeli domů, por. váha dcery byla 3300, nejvíce klesla na 2980, odcházeli jsme 3050 s částečným příkrmem Nutrilonem. Po dvou dnech doma a téměř neustálemu přikládání mi mléka konečně přibylo, rozhodla jsem se Nutrilon vysadit (předtím jsme podávali cca 20-30 ml 3xdenně stříkačkou).
Můj problém spočívá v tom, že dcera prso vyžaduje neustále. Max. 10-15 minut spí a pak se znovu hlasitě hlásí a hledá. Když ji dám k prsu, tak chvíli tahá, po chvíli ale blaženě zavře oči a usne.Snažím se ji budit, ale jen znova trošku potahá a usne. Když ji ale prso odeberu, tak se hned zlobí a znova hledá, pokud ji spící uložím do postýlky, vydrží max. 15 minut. Delší čas spí pouze v kočárku venku - cca 2 hod., nebo v noci, kdy ji mám u sebe v posteli, je u prsa a po nějaké době se pustí, ale to už já mezitím usnu, takže spíme takhle "přitulené". Snažím se ještě v průběhu dne odstříkávat, ale vzhledem k tomu, že je malá u prsu téměř pořád, tak průběžně mléka upíjí a já odstříkám max 7ml, pouze v noci, kdy je schopna spát až 3 hodiny, tak po nakojení odstříkám i 15 ml.
Přesto že jsem předtím kojila, tak teď nevím, zda dělám dobře, že ji dávám stále k prsu, ale zase si říkám, že to je na tvorbu mléka snad v pořádku. Na kontrolu jdeme teprve zítra, takže nevím, jak malá přibývá, oproti starším dětem je malinká a nemám odhad. Někdy si myslím, že pomůže pochování, ale ona stále hledá to prso a ožužlává mi i ruku nebo krk :-) Snažím se tím nestresovat, protože vím, co to může udělat, ale přesto červík pochybností hlodá... Zkoušela jsem převážit aspoň plínku (čůrá i kaká podle mne dostatečně) a v jedné plínce je "naplněno" cca 30 g, máme jich asi 5-6 denně.
1. Mám tedy dotaz, zda dělám správně, že mám malou u prsa téměř non-stop
2. Může mít vliv na tvorbu mléka podávání oxytocinu u porodu? U první dcery jsem měla infuzi téměř 20 hodin, u syna jen jednu injekci do žíly, nyní u dcery už vůbec.
Díky moc za odpověď a omlouvám se za rozsáhlý popis mé situace :-)


Odpověď: Dobrý den Markéto, Vy jste velká šikula, opravdu mimořádně zkušená maminka. Děláte to vše správně. Takto malé miminko prostě opravdu nemá žádný režim a je na místě ho kojit dle jeho potřeby. Zatím bych to tedy nějak zvláště neřešila, jen bych se snažila, aby dcerka sála účinně, tzn. často polykala, prostě aby se kojení nezvrhlo jen v dudlání prsu. Pokud si dítě takto navykne a u prsu stále pospává, tak pak to může v důsledku vést i k neprospívání dítěte, které málo laktaci stimuluje a jen ucucává předního mléka.
Zkuste se podívat do databáze otázek a odpovědí, sekce o spavých, líných a špatně sajících dětech. Vydržte, Vy moc dobře víte jak na to a již jeden velký boj za kojení vyhrála!
A co se týče vlivu oxytocinu na kojení. Jakákoliv medikace určitým způsobem laktaci může zasáhnout. V tomto případě to ale nebude tak negativní zásah, spíše Vám to asi pomohlo ze začátku k lepšímu toku mléka, lepšímu spuštění, protože právě hormon oxytocin mléko spouští. A je také velmi negativně ovlivnitelný, když je mamča ve stresu. Takže pokuste se uvolnit a injekci s oxytocinem nahradit nahříváním prsou a pitím teplého nápoje při kojení. Budu Vám držet pěsti. Budu ráda, když se ozvete. Myslím na Vás!

Odpověď: Milá Jiřino,děkuji za Vaši odpověď a podporu a podávám pár čerstvých informací od nás. Včera jsme byli na kontrole u dětské dr.Byla jsem velmi zvědavá na váhu dcerky,bohužel moje tušení,že nepřibírá bylo správné.Dcerka od úterý minulého týdne - tj. za 9 dní přibrala pouze 10g. To je opravdu ubohé.Jinak se dcerka zdá v pořádku, dehydrovaná zatím není. Vzhledem k tomu,že u syna měl první týden doma podobný průběh, jsme se s pí.doktorkou domluvili,že nám dá ještě týden a pokud dcera nepřibere alespoň 150g, tak opět zavedeme příkrm. Samozřejmě budu ji sledovat a pokud by se mi něco malinko nezdálo, příkrm ji podám i v průběhu týdne.
Na Vaše doporučení jsem si ještě lépe přečetla Vaše rady na dřívější otázky ohledně líných a spavých dětí a alespoň trošku se z nich poučila. Například jsem změnila "hlavní" polohu při kojení na fotbalovou. Zdá se mi, že dcerka takhle tolik neusíná. Také ji více hlídám, zda opravdu polyká. Dnes v noci mi opravdu dělala radost, protože účinně pila tak dlouho, jako nikdy předtím. Bohužel dnešní dopolední kojení zase stálo (promiňte) za houby. Docela ráda bych měla doma váhu na převážení, ale na druhou stranu mám strach, že by mě to i více stresovalo. Už teď to mám jako na houpačce - chvíli mám pocit, že to zvládnem a chvíli jsem absolutně rozhozená a přesvědčená, že to nepůjde. Už tím, že ty starší dvě děti byly kojené a šlo to - i když druhé na začátku už s určitými problémy - o to víc mě to štve, že teď to není ono. Manžel mě naštěstí moc podporuje, ale i to, že se můžu svěřit Vám je moc milé - takže moc díky za tu možnost :-)
Jinak pro podporu mlíčka dělám co je v mých silách. Nahřívám, piju teplé, střídám prsa, odstříkávám, také pracuji na zajištění el. odsavačky a suplementoru. Odstříkané mléko teď dávám dceři buď stříkačkou po prstu nebo lžičkou (když ho je jen malinko), ale mám pocit, že ani ten prst není ono, tak bych raději využila ten suplementor. I kdybych musela podávat příkrm, tak je ten suplementor myslím lepší..? Snad se to s ním naučím :-) Snažím se mezi kojením mít alespoň hodinu mezeru, v noci dvě až tři - je to tak správně, nebo mám v noci vstávat pravidelně co 2 hodiny a kojit?? Dcera je v noci mimořádně spavá - asi dohání ten den, jak je stále čilá a chce dudlat :-), takže se neprobudí ani po 3 hodinách...
Ještě jednou díky moc a když to půjde, tak se časem ozvu, jak se nám daří.

Odpověď: Markéto, děláte to zcela správně, nemám žádných námitek. V noci určitě nechat vyspat, nemůžete vstávat každé 2 h, stačí ty 3-4 h. I pro laktaci z Vaší strany je Váš odpočinek nutný. Budu Vám moc, moc držet pěsti, takových maminek - bojovnic moc není. Věřím, že Vaše snaha bude korunována úspěchem a budu se těšit na další - věřím, že pozitivní info od Vás. Co se týče té váhy, tak záleží na Vás. Je nutné to samozřejmě hlídat, takže určitě alespoň 1x týdně převážit u dr., ale pokud víte, že by Vás pravidelné vážení stresovalo, tak do toho nejděte. Pokud dcerka na váze stagnuje, tak se dá předpokládat, že vypije max. 2/3 potřebné denní dávky. Musí to dohnat, musí se snažit. :-) Hodně štěstí a držte se!

Odpověď: Dobrý den, přináším pár novinek od nás.Tak po posledním fiasku při vážení jsem byla dost špatná.Ale nechtěla jsem to jen tak vzdát.Přesto mi připadala dcera po kojení ještě hladová a já nakonec začala dávat okolo poledne a večer okolo 18.hodiny 30ml Beby. Předtím jsem měla k UM velkou averzi,ale nakonec jsem se museli smířit s tím, že to prostě jinak nejde.Těch 30 ml dcerce vždycky stačilo akorát,hned se uklidnila a usnula, což zase neskutečně sklidnilo mě a také to, že těch celkem 60 ml denně není mnoho a tudíž vlastní mlíčko to nevytěsňuje.. Po týdnu jsme šli tedy na převážení a dcera přibrala 190 g, což je prý plně v normě. Měla jsem velkou radost.Mezitím jsem už doma měla el. odsavačku a začala odsávat. Během asi dvou dnů jsem příkrm plně nahradila odsátým mlíčkem. Nejdříve jsem odsávala max. 5ml, pak postupně 10, 15. Dcera během několika dnů začla mít konečně rytmus - spánek - jídlo - chvíle bdění - spánek, takže i já si mohla trochu odpočinout a konečně jsem měla pocit,že je spokojená,což je uklidňující. Nyní odsávám i víc, zjistila jsem, že jsem schopná odsát i mezi kojeními, když vím, že např. odpolední spánek dcery trvá 3 hodiny. Na dalším vážení jsme zatím nebyli, jdeme příští týden, ale už na dcerce vidím, že zesílila, vyrostla i se trošku obaluje :-) Také jsem si opatřila suplementor, takže dokrmuju z něj. Ze začátku to byla trochu věda, ale už jsem vycvičená :-) Dcerce stačí nejnižší průtok a 40 ml vypije za pár minut. I její sání se už opravdu zlepšilo - občas přece jen trošku zazlobí, ale minimálně. Takže jsem moc ráda a už se mi trochu vrátilo sebevědomí - že jsem schopná kojit svoje dítě. Snad nám to půjde i dál. Díky moc za super rubriku a za Váš čas, jistě to nemáte lehké :-)

Odpověď: Markéto, Vy jste prostě úžasná!!! Tedy opravdu klobouk dolů, jste báječná bojovnice. A podle toho, co píšete, tak ten dokrm už opravdu není potřeba, tak se s ním pomalu přestaňte trápit. A nebo počkejte na další vážení a pokud bude průměrný týdenní přírůstek 150 a více gramů, tak ten dokrm pozvolna zrušte, každý den dejte o 5 ml méně, ať ho dcerce nevezmete najednou. Ale opravdu ho není potřeba dle toho, co píšete.

Odpověď: Dobrý večer Jiřino, nechci Vás zdržovat, ale nedá mi to, abych nenapsala pár řádků, jak se nám momentálně daří, třeba to povzbudí další maminky s podobným problémem.
Máme se nyní výborně. Na dalším vážení od mého minulého zápisu dcera "tabulkově" přibrala (pr. 198 g/týden) a stejně tak i na další kontrole, takže jsme byli spokojení my rodičové i lékařka.Samozřejmě to pro mne bylo velké povzbuzení a úleva zároveň. Příkrm jsem odbourala běhěm asi 3 týdnů úplně, dcera se postupně celkem bez problémů vzdala "poledního" a pak i večerního příkrmu a opravdu, i dál prospívala a prospívá výborně. Na 4-měsíční kontrole vážila 5,75 kg, což v porovnání s délkou je přesně v průměru :-) Posléze jsem odsavačku využila k nadělání aspoň malých zásob (cca 1,5 l) MM do mrazáku - třeba na horší časy, nebo se pak hodí při přidávání příkrmů a také mi pomohla když začala dcera spát v noci delší intervaly a já měla prsa bolestivě nalitá.. Ráda bych dceru kojila plně i déle než jen do ukončeného 6. měs., ale ještě uvidíme, jak to bude vypadat s prospíváním.. Jinak je dcera moc hodné dítě, prso má opravdu jen na papání (s čímž jsme u předchozích dětí bojovali) a od 3 měsíců je schopná v noci spát i 7-9 hodin, což je pro mne úplný zázrak, protože předchozí děti jsem kojila ve dne v noci každé dvě hodiny. Ale i tak to bylo moc krásné!!
Ještě jednou děkuji za podporu a čas a všem maminkám s problémy přeji pevné nervy a ať jste úspěšné!

Odpověď: Dobrý den Markétko, já mám úplně husí kůži, opravdu. A i slza se mi kutálí po tváři. Gratuluji, nemám slov, jste opravdu DOBRÁ. Přeji Vám v životě jen a jen úspěchy podobné tomuto rozkojovacímu anebo ještě mnohem větší. Hodně štěstí a moc děkuji za info a zpětnou vazbu, která je pro mne velmi důležitá! Mějte se krásně.

Autor
-
ID otázky: 31474

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit