on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Fluoridové tablety

Dotaz: Dobrý den paní Jiřinko,

chtěla jsem se Vás zeptat, jaký máte názor na podávání fluoridových tablet malým dětem. Mé holčičce je 22 měsíců, kojím ještě ráno a večer, než jde spinkat. Moc si to obě užíváme. A teď k mému dotazu, byla jsem malou zaregistrovat u zubní lékařky, ta mi jednak vytkla, že ještě kojím - hlavně večer, že to má neblahý vliv na kazivost a postavení zoubků. Malé zoubky čistíme večer kartáčkem, tedy snažíme se o to, někdy moc nechce spolupracovat:-)) No a zubní lékařce vadí, že jí pak nakojím, mám se nad sebou zamyslet a co nejdřív kojení ukončit, prý to pro děti v tomto věku už není zdravé. No a až s kojením definitivně skončím, mám začít dávat 1 fluoridovou tabletu před spaním po vyčištění zoubků. Evička jí má rozkousat a polknout.
Děkuji za Váš názor.
Jitka

Odpověď: Dobrý den, já jsem se ptala dětské dr. na fluor. tablety a ta mi řekla, že se dávat nemají, fluoridy má ve stravě (myslím že je i sůl s fl.) a v zubní pastě.A to stačí. A prý velké množství fluoridů může způsobit rakovinu (prý podle nejnovějších studií).

Odpověď: Dobrý den Jitko, mne vždy spíše překvapí, když lékař vůbec něco přikazuje. Máme demokracii a ne diktaturu a lékař Vám tedy může maximálně něco doporučovat nebo Vás obeznámit se svým názorem.
Já osobně nedávám svým dětem žádné fluoridové tablety (mladší syn nemá žádné zuby, tak ještě ani nečistíme), kupuji mořskou sůl s fluorem, kterou normálně doma solím. A starší syn má nádherné zdravé a pevné zuby, jen tedy křivé, protože si bohužel cucá prsty...ale to nijak nesouvisí s fluorem. :-)
Rozumné kojení kazivost zubů rozhodně nezvyšuje. Pokud dítě po kojení ještě nespí, tak je určitě vhodné trošku mu ty zoubky očistit třeba prstáčkem nebo i normálním kartáčkem. Ale opravdu - pokud dítě nepocucává celou noc MM, tak je nebezpečí zcela minimální, na konferenci Laktační ligy před 2 lety byl na toto téma i referát, kde byly představeny výsledky výzkumů v této oblasti a skutečně nebyl negativní vliv kojení na kazivost zubů prokázán.
Jinak co se týče zubních past, tak by opravdu měly být používány, až je dítě schopné tu pastu vyplivnout, což nebývá dříve než mezi 2.-3. rokem věku. Stejně má při čištění zubů největší význam ta technika a délka čistění, zubní pasta je jen takovým drobným pomocníkem. Je to stejné, jako při mytí nádobí. I kdyby jste do dřezu nalili litr jaru a prostě tou houbičkou nepřitlačili, tak tam špína a mastnota budou pořád. Ale když se člověk posnaží a pěkně zabere, tak to jde i bez saponátu, jen v teplé vodě. Já např. jar nepoužívám téměř vůbec a nádobí máme čisté. :-)
Takže k fluoridovým tabletám se moc nevyjádřím, rozhodněte se maminky samy, mne osobně je nedoporučuje ani pediatr ani zubařka, ale žádný negativní názor na ně určitě nemám.
A ještě k postavení zoubků v důsledku kojení. Tak toho se vůbec nebojte. :-) Pokud nemá dítě prso v puse 24 h denně, tak opravdu nehrozí, že by mělo křivé zoubky. Prso je navíc měkké, takže ten tlak na čelist a zuby je skutečně minimální. U dudlíčku je to už trošku jiné, protože pokud by ho dítě mělo v pusince celou noc, tak může trošku zuby při růstu vychýlit. Ale nejvíce to ovlivní prstíky a palečky v puse, ty jsou tvrdé a opravdu směr růstu zubů ovlivní výrazně. Ostatně můj syn je toho zářným příkladem. Pak už jedině prsty uříznout. :-))

Odpověď: Jéééé, maminky :-) Já zrovan tohle taky řeším a zítra jdu s 21měs. dcerkou k zubařce na 2. prohlídku a na tohle všechno se jí chci přeptat. Tak se kdyžtak ještě zítra k tomuto tématu ozvu. Dcerka si totiž zoubky moc čistit nechce. Občas sama, ale tomu se nedá říct čištění a jakmile vezmu kartáček já, tak mi utíká :-) Takže bych taky ráda věděla, zda dávat tabletky nebo zkusit už zubní pastu (právě že se bojím aby neměla třeba nějaké bolení když to nebude umět vyplivnout a bude to muset spolknout) nebo máme zkusit vyměnit kartáček (sice už jich máme asi 5) nebo co tedy..... My už ale nekojíme a nepijeme ani mlíčko. Takže si ráda přečtu názor Jiřinky a uvidím co si ještě vyslechnu zítra :-)
Tak zdravím a přeji všem - i vám Jiřinko - hezký i když zamračený den! :-)

Odpověď: Dobrý den, dřív se fluoridovala městská voda, která nám běžně teče z kohoutků. Teď se to nedělá a přidává se fluor do zubních past. Kupte si ty určené pro mléčné zuby v lékárně nebo klasická Perlička je taky dobrá (tu používáme my - syn má 21 m.)Při čištění zoubků malej vždycky něco spolkne. Děláme sice tfuj, tfuj aby vše vyplivl, ale dopadne to tak, že to spolkne a řekne tfuj a je spokojenej. Baví ho to, jen když mu lezou zuby a bolí ho dásně tak moc nechce. Ale teď už nám chybí jen poslední pětky. Jana

Odpověď: My jsme dostali fluoridové tablety od praktického lékaře hned v půl roce, i když můj 8 měsíční syn ještě žádné zoubky nemá dávám mu po večerním kojením jednu tabletu rozdrcenou na lžičce s trochou vody. Je fakt, že je to ještě dr. ze staré školy. Zubařka mě na škodlivost kojení taky upozornila, ale myslím, že není škodlivé kojení, ale to, když se dítěti po kojení nevyčistí zoubky, protože MM je hodně sladké. Já bych po večerním kojení tedy vyčistila zuby třeba předem připraveným navlhčeným kapesníčkem, ať nemusíte dítko tahat ještě do koupelny a kojila bych dál :-) Mnohem víc škodlivější jsou asi různé sladké šťávičky a čajíčky, hlavně když se pijou na noc nebo v noci.

Odpověď: Dobrý den Jitko,my jsme vyfasovali fluoridové tabletky na roční prohlídce u pediatra.Já jsem se poradila s naší zubařkou(manželova teta),jestli je máme dávat,jelikož pokud si pamatuju,já jsem po nich jako malá měla na zubech černé nebo takové šedivé flíčky.Její odpověď byla,že se už teď od vnitřní fluoridace odpouští a nahrazuje se vnější,tj.zubní pasty s fluorem,u takhle malých dětí malilinké množství.Takže jsme je nedávala a nyní 4,5letá dcera má zatím zoubky jako perly.A ohledně kojení Vám určitě Jiřinka napíše,že můžete kojit jako doteď.Moje dcera měla zase do 3let dudlík,pouze na usnutí,pak ho vyplivla,taky jsem se bála předkusu,apod,ale jak jsme ho odstranili,zoubky se krásně srovnaly.Hlavní prý je,aby děti neměly dudlík,když jim rostou druhé zoubky:-)Hezký den Hanka

Odpověď: Hanko, děkuji za uklidnění. Ten dudlík nám taky zubařka zakázala, Evička ho měla na spaní a doktorce se to nelíbilo. Naštěstí si to malá dala vysvětlit, že dudlík už není. Jen mě překvapuje, že tato doporučení mi zubní lékařka řekla, aniž by malou vůbec viděla, máme přijít až v září.

Jitka

Odpověď: Dobrý den.Jsem z toho všeho v šoku.Já bych určitě zmněnila lékaře,protože bych mněla strach ,že bude takle protivná na malou a malá se jí bude bát.Ja mám tři děti a zrovna na zubaři mi velmi záleželo.Přístup i jednání.Přeju hezký den.Renata

Autor
-
ID otázky: 31469

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit