on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítá všechno kromě prsa

Dotaz: Dobrý večer, milá paní Jiřinko,

na Vašich stránkách už jsem si přečetla spousty šikovných rad, vím, že se tu příkrmy probíraly horem dolem, i přesto bych Vás ráda požádala o pomoc.

Holčičce je bez týdne 8 měsíců, do 6 měsíců plně kojená, pak jsme začali s příkrmy, ale prakticky bohužel plně kojím dodnes :-( Začala jsem se zeleninou v poledne, zkusila jsem domácí i kupovanou, mixovanou, namačkanou, smíchanou s MM, s masem, bez masa, plastovou lžičkou, kovovou lžičkou, teplejší, studenější, krmila jsem v židličce, na klíně, v autosedačce… zkrátka jsem zkusila snad všechno, co jsem tady vyčetla. Na začátku se holčičce vyloženě zvedal žaludek, pak jsem si myslela, že se to lepší, největší úspěch bylo tak 30 gramů, ale i to už je minulost. Před 14 dny měla holčička šestou nemoc, příkrmy odmítala a od té doby jsme zase na začátku, pusinku otevře jednou nebo dvakrát a dost, někdy ani to ne. Když se mi podaří něco jí do té pusiny propašovat (třeba když se zapomene a usměje se), tak to spolkne, už se jí z toho nenavaluje, ale tváří se jak kdybych jí chtěla otrávit. Ale sama pusu otevře málokdy.

Zkusila jsem i ovoce, doma podušené jablíčko, jablíčko s mrkví, frutapuru. Jablečnobanánová frutapura měla docela úspěch, té sní tak 5-10 lžiček, ale víc taky ne a třeba dnes jí zase nechtěla vůbec.

Prosím, poraďte jak dál. Myslím, že už holčičce kojení nemůže stačit a já už bych to popravdě taky moc ráda omezila, z mnoha důvodů. Kojím 5x denně, někdy 6x denně když má holčička náladu, radši bych kojila víc, ale ona nechce. Je to docela paradox, není to žádná prsomilka a přitom se toho kojení drží jak klíště. Před nemocí prospívala dobře, porodní váha 3350 g, pak se během prvního měsíce vyšplhala na 90. percentil a toho se vzorně držela až do 7 měsíců (9,1 kg). Pak přišla ta nemoc, holčička odmítala nejen příkrmy, ale i kojení a zhubla nám na 8,8 kg. Teď už se pomalu snad zase rozkojuje, už má 8,9 kg (váhu máme doma), ale je to pro mě velmi stresující, když je celá její výživa jenom na mně. Navíc je čím dál těžší holčičku ke kojení přinutit, nesoustředí se, odtahuje se, kouše, štípe, škrábe a občas musím počkat, až usne, abych do ní vůbec něco dostala :-( Takže mám obavy, že je to jen otázka času, kdy nám holčička přestane prospívat.

Ještě bych chtěla napsat, že odmítá i tekutiny (včetně MM) z lahvičky, stříkačky, lžičky, hrnečku, netekoucího hrnečku. Takže když byla holčička nemocná s vysokýma horečkama a neměla chuť k jídlu ani ke kojení, nebyla jsem schopná do ní dostat ani žádné tekutiny, což pro mě bylo o nervy. A nechci ani pomyslet, kdybych třeba onemocněla a nemohla kojit, já mám pocit, že by spíš umřela hlady, než aby pozřela cokoli jiného než moje mlíko z prsu.

Promiňte, rozepsala jsem se a je to asi zmatené. Pěkně prosím, máte pro mě nějakou další radu, jak postupovat? Například jestli mám měnit zeleniny a hledat něco, co jí zachutná, nebo naopak spíš nabízat stále to samé, např. každý den mrkev, aby si zvykla aspoň na jednu chuť? Vystřídala jsem ledacos, ale nemám pocit, že by jí něco chutnalo víc a něco míň. Nechutná jí nic :-( Ach jo, kdyby jedla aspoň jednu jedinou věc, měla bych se od čeho odpíchnout, ale takhle…

Mám zeleninu nabízet jen jednou denně, nebo to zkoušet třeba mezi každým kojením?

Nevím, jestli nezkusit kaši, ale jednak už jsem předem skeptická a kdyby jí náhodou chutnala, začala by pak vůbec kdy jíst zeleninu…?

Pak mně taky napadlo nechat jí opravdu hodně vyhladovět, ale z toho mám trošku strach. Když pak bude hlady rozzuřená, nedostanu do ní ani příkrm, ani kojení.

Nezlobte se, že jsem taková negativistická, ale už jsem z těch věčných bojů s kojením a teď i s příkrmama utahaná. Jinak je holčička zlatá a moc šikovná!

A pak ještě malá podotázečka - mám tu 2 krabice novorozeneckého mléka (koupené pro jistotu a neotevřené), můžu z něj třeba časem (až se ten nejedlík rozjí) dělat kaši, i když už bude dítěti třeba rok?

A poslední – jak poznám, že má dítě opravdu problém s prospíváním? Když nám holčička zhubla těch 300 gramů, pediatrička na to řekla jen to, že se to časem spraví, že se rozjí a že mám být trpělivá.

Paní Jiřinko, budu Vám vděčná za každou radu, snad máte ještě něco schované v rukávu :-) Mockrát Vám děkuji za Vaší poradnu, musí to být řehole zasednou třikrát v týdnu k počítači a zodpovědět takovou hromadu dotazů, máte můj veliký obdiv. Děkuji!


Odpověď: Míšo, 3x týdně k počítači? :-) Hihi, sedím u něj každý den mnoho hodin, to není jen poradna zde, ale plno emailů každý den. :-) Ale děkuji za pochvalu.
Vše, co jsem k odmítání příkrmů zkoušela já nebo maminky je vlevo na stránce v sekci Články. Určitě zkuste kaši, to je jedno. Důležité je, aby jste našla alespoň jednu potravinu, která dcerce zachutná (zrovna ze začátku hodně řídká kaše udělaná do MM může dítěti pomoci, aby si zvyklo na jedení lžičkou, pak postupně kaši dělat hustější, postupně do ní něco přidat) a od té se pak odrazíte a dcerka se snad postupně rozjí. Takže nebazírujte zrovna na té zelenině, kterou se má začít. Když ji dcerka nechce ani za nic, tak musíte začít z jiného konce.
Vím jak je těžké být v takové situaci v pohodě (člověk má někdy až hříšné myšlenky hodit to dítěti na hlavu nebo mu jednu vlepit :-), ale snažte se o to, protože jakmile dítě cítí z Vaší strany jakýkoliv nátlak, tak se ještě více vzepře.
Nabízet můžete třeba 20x za dne po pár lžičkách nebo v jeden či dva časy, kdy se zdá, že je dítě v pohodě a že by to zvládlo. Nechte třeba dcerce mističku s kaší či zeleninou a lžičkou napospas a ať se v tom třeba sama pobabrá. Každá troška, která skončí v puse je dobrá a pokud to dítě inspiruje k tomu, aby nějakou lžičku podanou Vámi akceptovalo, tak je to super. Chce to skutečně přesvatou trpělivost.
A nebojte se, dcerka není žádný drobek, takže jí ani ten úbytek na váze neuškodí. Důležité je, aby potom byly alespoň nějaké přírůstky, alespoň těch 200 g měsíčně. Občasná stagnace či úbytky nevadí, po tom půlroce se to už stává a obzvlášť, když se dítě začne více pohybovat, tak může vydat více energie než ji příjmout.
UM č. 1 klidně můžete na přípravu kaší, pudinků apod. použít, to není žádný problém. Dokud není prošlé datum spotřeby, tak se použít dá. Už by to v tomto věku nebylo vhodné jako jediný zdroj výživy dítěte, ale jako jeden z příkrmů to není žádný problém.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy!

Autor
-
Odmítání příkrmů
07. 05. 2008 17:05:03
ID otázky: 31453

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit