on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání příkrmů po zvracení

Dotaz: Dobrý den,
mám 7 měsíční holčičku, do 6 a půl měsíců plně kojená. Pak jsme zavedli v poledne zeleninku, krásně jedla, dostali jsme se postupně na 125g. Pak jsem se rozhodla přidat večerní kaši, a to z několika důvodů: malá se budila 2-3x za noc na kojení a také v poradně jsme nenavážili zrovna velký přírůstek. Vím, že noční buzení nemusí znamenat hlad, ale některým maminkám zavedení kaše pomohlo, tak jsem to brala jako první volbu s tím, že aspoň malá začne víc přibírat. Asi 5x snědla poloviční dávku kaše (mléčná rýžová), ale příští den se už po druhé lžičce začala ošívat, brečet, spustila se jí strašná rýma a vyvrcholilo to šíleným zvracením. Protože jsem v té době prodělala střevní virózu a syn (3r) taky zvracel, přikládala jsem to tomu. 2 dny jsem jen kojila a pak zase pomalu zkoušela najet na příkrmy. Bohužel po večerní kaši (asi jen půl lžičky) se vše opakovalo. To už mě trklo, že to asi bude reakce na kravskou bílkovinu, jestli to teda může být i z UM obsaženého v kaši. A od té doby mám problém do malé dostat alespoň nějaký příkrm, po asi 2 lžičkách odmítá i zeleninu.Prostě přestane otevírat pusu, příp. ji otevře a obsah se snaží vyplivnout. Nenutím ji, ale vím, že by měla už mít i něco jieného než jen MM. Ještě k tomu mám poslední dobou pocit, že nemám tak nalitá prsa jako dřív, takže si nejsem jistá dostatkem mléka. Prsa se mi hodně nalévala až do 6 měs., a i když jsem četla vaše odpovědi, že až se tvorba mléka upraví, prsa už se tak nenalévají, přece jen jsem z toho teď trošku nervozní. Malá je ale po kojení spokojená, vydrží 3 hodiny do dalšího, ale já ji spíš kojím častěji, protože mi to nedělá problémy a je takový drobek. Mám se zajímat o jiné možnosti večerního příkrmu- nějaké jinak upravené UM - nebo jen dál kojit? A myslíte, že se té lžičky teď může bát jen proto, že po kaši zvracela? Mám dál pokračovat v zavádění příkrmů, jako bychom neměly tu pauzu, nebo počkat, až se dostaneme na původní stav a pak teprve zkoušet další? Uvádím taky míry a váhy, i když naše paní dr. námitky něměla, já si tak jistá nejsem:
por. váha 3250/49cm
1 m. 3430/53cm, 2 m. 4020/57cm, 3a1/2 m. 5050/63cm,
4a1/2 m. 5690/64cm, 7m. 6310/68 cm.
Omlouvám se za rozvláčnost, ale snad to není moc zmatené:-)
Děkuji za radu
Martina

Odpověď: Dobrý večer Martino, to je zcela běžný jev, že dítě po zvracení, po tak nepříjemné zkušenosti "obviňuje" tak trochu příkrmy a bojí se. Když nebudete na dcerku tlačit, budete se snažit být v klidu, tak se zase všechno vrátí do původních kolejí. Dcerka zase získá pozitivní zkušenosti, ty postupně převáží a pak zase bude baštit hezky. Tu kaši ji zatím určitě nedávejte, klidně můžete dát k večeři zatím jen zeleninku, později zkuste jen nemléčnou kaši a až pak opatrně mléčnou.
To zvracení nemusí nutně být reakce na bílkovinu KM, ale pouze reakce na chuť kaše, z které se den předtím pozvracela (velmi pravděpodobně v důsledku virózy). Prostě si jen mohla chuť té kaše spojit s nepříjemým zážitkem předešlého dne. Až budete zkoušet mléčnou kaši, tak nějakou úplně jinou a zkuste ji nejdříve trošku zamíchat třeba do zeleniny. Kdyby i potom byly zvracivé reakce, tak bych už alergii na KM podezírala více.
Jinak je dcerka drobná, ale těžko ji přinutíte, aby jedla nějak více, prostě je takový pomalejší jedlík. Má své pomalinké tempo přibývání a většinou se to jen tak nepodaří změnit. Prostě příkrmy zkoušejte a pomalu zvyšujte množství.

Autor
-
Odmítání příkrmů
05. 05. 2008 23:05:34
ID otázky: 31448

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit