on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání tekutin u 10 měsíční dcerky

Dotaz: Dobrý den, Jiřinko, obracím se na Vás s prosbou o radu. Malé je téměř 10 měsíců, prospívá dobře, nikdy jsme neměly žádné problémy s přírůstky ani s kojením. Do konce šestého měsíce byla plně kojena, do té doby neměla nikdy žádný čajík či odstříkané mléko z lahvičky. Náš současný jídelníček – v noci 2x kojení - ráno po probuzení kojení – snídaně (ovoce, jogurt, kašička) – oběd - pak kojení – odpolední svačinka – a večer kaše a kojení. S příkrmy máme trochu problém, sní tak 100 g (je drobná, tak paní doktorka říká, že je to v pořádku), ale je vybíravá, asi se u toho taky nudí, chtěla by pořád něco dělat, vylézá mi ze židličky atd. To je podle mne také důvod, proč toho víc nesní, po chvíli jí to přestane bavit a nesoustředí se na jídlo. Od toho sedmého měsíce jsem pomalinku zkoušela naučit ji pít z něčeho jiného než z prsu, ale celkem bezvýsledně (různé lahvičky, hrníčky, sklenky, hrnky, pet lahve, různé druhy čajíků, vodu, odstříkané mléko, UM ...). Až cca před třemi týdny jsem objevila hrneček, ze kterého byla ochotna pít a za den vypila tak 50-100 ml (alespoň něco). Minulý týden jsem jí ubrala dopolední kojení a myslela jsem si, že začne pít více. Opak je ale pravdou, zdá se, že to ani nepostřehla, nedávala to najevo žádnou rozmrzelostí, ale pití začala úplně sabotovat! Jak se k ní přiblížím s něčím v čem je tekutina, okamžitě to ručičkou odstrčí. Když jím nebo piji já, tak se přijde podívat, chce ochutnávat, ale jakmile zjistí, že je ve skleničce něco k pití, okamžitě ztratí zájem. To opravdu nemá žízeň nebo je to jen v její hlavičce? Nenahrazuje si ten nedostatek tekutin přes den kojením v noci? Začne pít, až ji v noci odstavím (chtěla bych co nejdřív)? Začnou vedra, tak bych chtěla, aby pěkně pila, ale možná to přijde samo a já si dělám jen zbytečné starosti. Teď jsem zkusila strategii nenabízet jí celý týden žádné pití, možná, že čím víc jí to nabízím, tím více to odmítá. Doktorka říká, že ji asi budu muset odstavit úplně. To by mě mrzelo, chtěla bych ji po roce ještě 1x denně kojit. Předem děkuji za odpověď a abych Vám taky alespoň trochu pomohla, vyplnila jsem Váš dotazníček. Pavla

Odpověď: Pavli, děkuji za dotazníček.
A k tomu pití. Přesně vím, v jaké jste situaci, můj 9,5 měsíční syn je na tom úúúplně stejně. :-) Když do něj dostanu za den 100 ml, tak je to obrovský úspěch, ale většinou to více než 50 ml není. Ono umí pít krásně z Avent hrníčku, ale on prostě nechce. Takže my po každém příkrmu "lžičkujeme". Prostě mu podávám vodu, čaj nebo ředěnou ovocnou šťávu po lžičkách. A tak se dostaneme alespoň na 50 ml. :-) Co naděláme, že?
Určitě dcerku neodstavujte, alespoň nějaké tekutinky má. Vůbec není jisté, že by pila více, když by nebyla kojena. Můj starší syn se odstavil ve 13 měsících a přesto jsme s pitím bojovali až do 2,5 let! To byl přímo horor. Ale nakonec se naučil a nyní, když je potřeba, tak i litr a více za den zvládne.
Takže zkoušet, zkoušet, zkoušet, ono se to jednou poddá. Přeji pevné nervy!

Odpověď: Ahoj,nedělej si těžkou hlavu.Můj starší syn kojen nebyl a s tekutinami jsme měli problém taky. Do léta a veder jsou ještě zhruba dva měsíce,dcera bude starší a může být všechno jinak. U nás pomáhala výměna lahviček. Chodily jsme ven s maminkami a dětmi skoro stejného věku a děti si vždy vyměnily lahvičky a pily jak duhy. Dítě chce vždy to co nemá. Teď mám taky dceru 1O měsíců a taky je problém s pitím,ale když jí teď teklo do bot a měla vysoké horečky,tak dokázala vypít i 500 ml za den. Takže odstavením dceru pití jiných tekutin nenaučíš,ba naopak si vezmeš zdroj.

Autor
-
Odmítání tekutin
16. 04. 2008 12:13:45
ID otázky: 31430

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit