on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Extrémně dlouhé kojení u 7 týdenního syna

Dotaz: Dobrý den, chtěla abych Vás moc požádat o pomoc. Od té doby, co jsme doma z porodnice, mám problém s opravdu nenormální délkou kojení syna (v úterý mu bude 7 týdnů).
Jakmile si “zajel” svůj režim, doba kojení se oproti porodnici neúnosně prodloužila. Sice už jsem si skoro zvykla, že prokojím takřka celý den, vzhledem k tomu, že jsem chtěla kojit déle a leckdy se ani nenajím, což je špatná progózna do následujících měsíců, chtěla bych znát Váš názor a zkušenosti – buď je problém ve mně (přemýšlela jsem nad vším možným i nemožným, např. i o třeba o nějakém ztíženém toku mléka a případném podávání oxytocinu), anebo spíš v klukovi (zlozvyk by to být neměl, začal s tím velmi brzy..., ale je jedna divná věc – už v porodnici se sestřičkám ucpala jehla, jak mu vůbec netekla krev, totéž 1x v poradně – pak jsem ho podruhé už klasicky hodně nakojila a tekla normálně...). (pozn. - já piju opravdu dost). Psala jsem do jiné internetové poradny (bez odezvy), sledovala diskuse, nikde ale žádná odpověď. Je fakt, že při porodu jsem měla přímo na sále hrozně málo stahů, takže při tlačení jsem musela dostat do žíly oxytocin (snad to bylo ono), aby se vůbec dostal ven – já měla stále frekvenci tak asi jeden stah za 3 – 5 minut. Taky mi nejde odstříkávat mléko – ručně jen pár kapek a mechanickou odsávačkou Cannpol babies se mi podařilo zprvu 20ml z každého prsu (při návalech), potom při problému s retencí jen necelých 40ml z pravého za 1,5 hodiny ve sprše (vč. masáží). V pravém prsu jsem měla asi už 4krát retenci, zánět žádný (z toho 1x retence v porodnici a 3x v jednom týdnu), v levém zatím nic. Dnes se mi syn z toho horšího pravého prsu vysál asi 3mm dlouhý bílý “špuntík”, o kterém jsem u Vás už četla – rozhodně jsem prsy prohlížela, určitě tam předtím viditelně nebyl. Mléko teklo možná trošku líp, ale to se těžko posuzuje – záleží, jak on tahá...
Začnu ještě raději na závěr od začátku: Prospíváme, měli jsme v porodnici žloutenku (22 hod fototerapie) a dlouho ještě její zbytky (jaterní testy v pořádku), nyní už odezněla. Porodní váha 3500g/výška 54cm, v porodnici jsme spadli až na 3006g, nyní máme cca 4120g. Lukáška jsem od počátku nechala u prsu tak dlouho, jak on chce, a tak si bohužel dokázal vydupat, že naše kojení probíhá pravidelně cca následovně – koupáme od 20-21 hod, potom bez přestávky kojím od 21.00 do 22-22.30, kdy pravidelně usíná – výhradně u prsu, jinak to neumíme... Dál v noci se budí kolem 3 nebo 4 hodiny, to ale pije dost intenzivně cca jen 20-35 minut (to by byla paráda, kdyby to takhle vypadalo ve dne :). Pak se budí kolem 6 nebo 7 hodiny (pije cca hodinu někdy už hodinu a půl – včetně třeba i několikerého pokusu o uspání u prsu). Když to uspání většinou nevyjde, tak od 7 do 9 nebo 9.30 kojím v posteli, kdy u toho oba střídavě usínáme, takže nemám přehled, jak dlouho z toho přesně pije. Pak vstaneme a kojíme od 9.30 většinou do 11, pak někdy usne, někdy až kolem oběda, někdy vůbec (někdy je zrovna chvíli v klidu a po dopoledním kojení kupodivu vydrží někdy až půl hodiny bez prsa, ale pak chce znovu – cpe si prsty do ruky, cucá, otáčí hlavičku, hledá...). Takže se snažím ho alespoň zabavit kolotočem nebo něčím jiným, chovat ani nechce, to hned hledá, kdy to se spaním většinou nevyjde, nezbývá než vzít ven kočár a vyjet bez mého oběda, který mi musí zajišťovat jiní... (sotva stíhám snídani při kojení), venku samozřejmě spokojeně za jízdy usíná (venku spí bez problémů 2,5-3 hodiny, někdy i 3,5 hod, což by doma nevyšlo, doma tak max. hodinu půl, a to je ještě sláva. A po procházce (standardně tak cca od 14.30-17) kojíme zase až do koupání...
Kojíme tedy až v nepochopitelných tříhodinových blocích, kdy Lukáš stíhá to snědené už i vytrávit a vyloučit, takže jediná přestávka bývá přebalování a moje WC atd. Samozřejmě zpočátku pije intenzivně (v porodnici nás chválili, že tahá přímo ukázkově...), po 10-15 minutách už méně, pak to střídavě jen tak jemně polyká, semtam tím uklidňuje prdíky (tak 1-2x denně do toho brečí a vzteká se), ale spíš jen tak v pohodě sosá a relaxuje, párkrát u toho skoro usne, většinou tak 4x za hodinu a půl se pustí a odpočívá v lehu na zádech až 5 minut, pak otevře oči a chce znovu. Zkoušela jsem ho dřív ukládat, jakmile vypadal, že usíná, vždycky se ale do 10-ti minut probral a kojili jsme dál... Zkoušela jsem vážit ho před a po kojení, bohužel jsme z váhy odečetli různé výsledky, které nebyly zrovna validní, takže nám to nic nedalo. Dudlíka jsme dali asi ve třech týdnech, protože když opravdu nedostal hned znovu najíst, byl oheň na střeše. Má ho ale jen v kritických chvílích, někdy celý den ne, většinou ho sám vyplivne. Kojím v klasické poloze v sedě, někdy po ránu v leže. Vím, že mám polohy střídat, ale takhle nám to jde nejlíp. Ještě jedna dílčí otázka – dnes celé dopoledne asi až do jedné hodiny mně tak strašně bolela prsa při přisátí (uvnitř za bradavkami, a pak v průběhu kojení i po jeho skončení, že mi až vyhrkly slzy), odpoledne se to zlepšilo, přičítám to růstovému spurtu, že tahá víc, než tam je – je to možné? Jinak bradavky mám v pořádku (vyléčené po prvních 10-ti dnech). Zkoušela jsem ho i nechat křičet, vydržela jsem ale 2x jen půl hodiny – řval pořád stejně, tak jsem to vzdala a kojila... Je z toho slohovka, ale je to taky nepěkná situace, tak jsem se ji alespoň snažila důkladně vylíčit... Pokud mi odpovíte, budu Vám moc vděčná.

Odpověď: Dobrý večer Irčo, jen krátce k té bolavé bradavce - pokud se to nebude opakovat, tak to nijak neřešte. Kdyby se bolest zase objevila, tak můžete zkusit genciánovou violeť. Ale skutečně při sporadickém výskytu bolesti se může jednat jen o vyjimečně špatné přisátí, kdy třeba prcek skřípnul tkáň prsu, dvorce či bradavky.
A teď k Vašemu hlavnímu dotazu. Ona vlastně není žádný problém, jen si Vás prcek pěkně omotal kolem prstu a Vy jste se stala kojícím otrokem. To skutečně má jen jediné řešení a řešit by se to mělo, protože stav věcí, který je nyní u Vás může časem vést až k neprospívání dítěte, které si evidentně čím dál více fixuje, že život probíhá u mámina prsu. Nějak se tam ztrácí ten hlavní prvek kojení a to je nasycení dítěte. Takže mé doporučení je jasné - opravdu nechte syna u prsu jen dokud saje účinně, často polyká. Jedno prso, odříhnout, druhé prso, odříhnout, ještě lehce nabídnout znova první a pokud bude dudlat, usínat, relaxovat, tak nekompromisně prso odejmout a nasadit třeba dudlík nebo náruč či postýlku, kočárek, léhatko, sedačku - cokoliv je lepší, než sloužit dítěti za živý dudlík od rána do večera. Tento režim je akceptovatelný u novorozence, ale u 7 týdenního dítěte by již nějaký režim měl být a pokud si ho syn sám určil takto, tak mu musíte pomoci. Opravdu to takto dále nejde, sama to cítíte. Dítě po 6. týdnu již velmi dobře vidí, vnímá své okolí, je možné s ním navázat kontakt, využijte toho a ukažte mu svět, ukažte mu, že svět není jen mámino prso. Přeji pevné nervy!

Odpověď: Moc Vám děkuju za bleskovou odpověď. Ujistila jste mně v tom, že by se kluk měl začít společensky rozvíjet, mít čas si hrát a zkoumat věci... Já jsem to samozřejmě věděla, jen nějak pořád vyčkávala, že ho to přejde, až bude trošku starší - že bude sát silněji a kratší dobu, ale ono se nějak nedělo nic a já u toho zůstala... :( Myslíte, že se tentokrát zařídí podle mně - když bude pít kratší dobu, bude sát intenzívněji? (Měla jsem obavu, aby nezačal strádat - aby vypil dost...). Jsem jen zvědavá na ten budoucí režim - dneska jsme byli např. 2x venku - jedna procházka 2,5 hod (tu prospal), kojení hodinu, venku znovu hodinu a půl (to byl manžel - dal mu dudlíka, vůbec nespal). Asi bude zpočátku pěkně rušno :). Mám zkusit zachovat nějaký časový interval mezi kojením - dvě nebo tři hodiny?
A k té dnešní bolesti - nešlo jen o bradavku. Víceméně vlastně vůbec nešlo o bradavku, ale o bodavou a řezavou bolest tryskající až do podpaží nebo k okrajům prsů (ve více směrech). Přisátí bylo podle mně v pořádku, ale strašně razantní. Do minuty, dvou to trochu opadlo, ale přetrvávalo třeba i půl hodiny... Normálně mi bylo vždycky trochu nepříjemné a bolestivé přisátí, jinak v pohodě, ale tentokrát to bylo od rána až do odpoledne nesnesitelné. Pak to přešlo. Divné, ne? Bradavku mám často až bílou - ale o syndrom bělavé bradavky asi nepůjde?
Mějte se moc krásně, jsem Vám opravdu moc vděčná za pomoc. Irča

Odpověď: No, většinu dětí to skutečně přejde, ale některé děti se nechají rády unášet koloběhem života, jen tak proplouvají životem u prsu. Jsou takoví prcci. :-) To víte, že ty začátky, první týden či dva budou náročné a chlapeček bude uplakaný, s tím musíte počítat. On si už na režim-nerežim zvykl a teď se bude měnit a bude se tomu bránit. Vhodné intervaly mezi kojením přes den jsou 2-3 h, nemusí to být nějak striktně určeno. Když bude spinkat, tak lze někdy akceptovat i 3,5-4 h. A to víte, že chlapeček velmi rychle pochopí (do týdne či dvou), že u prsu se musí rychle nabaštit, že prso je skutečně na jídlo. Jak jsem psala již výše, tak právě takový režim, který máte může vést k neprospívání dítěte, protože to se naučí u prsu spát a časem může úplně přestat sát účinně - spustí se mechanismus podmíněně vypěstovaného reflexu - prso = spánek, dřímání a dudlání. Zkuste tedy vypěstovat ten správný podmíněný reflex - prso = papání a trochu dudlání. :-)
Hmm, přemýšlím o té Vaší bolesti, snažím si to živě představit na sobě. Je možné, že občas trpíte lehkou formou vazospasmů mléčných vývodů a dneska byla ta křeč horší. O SBB asi nepůjde, to by se již projevilo dříve a dramatičtěji. Pokud by se to opakovalo, tak mějte po ruce teplý obklad, teplý čajík a také odsávačku, kterou můžete ten křečovitý stah roztáhnout. Ale opravdu věřím, že to byl jen vyjimečný výskyt a že při teplém počasí, které snad již trvale zavládne se to nebude opakovat.

Autor
-
ID otázky: 31425

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit