Syndrom bělavé bradavky - může pomoci gingko biloba?
Dotaz: Milá Jiřinko.
Jsem vám stejně jako všichni tady nesmírně vděčná za tyto stránky. Kojím své první dítě a na vlastní kůži jsem se několikrát přesvědčila o tom, že „nejčastější problémy při kojení“ uváděné v knihách o mateřství ale třeba i na stránkách Laktační ligy zdaleka nevyčerpávají všechno, co se může stát. Naštěstí jsem radu na všechny své trable našla na vašich stránkách a díky nim si také přestala připadat jako hypochondr. Od začátku mě kojení bolelo (tušila jsem to předem, mám hodně citlivé bradavky) a poučka „správné kojení nebolí“ mě přiváděla k šílenství; sestry v porodnici mi tvrdily, že opravdu kojím správně, a že si ty moje přecitlivělé bradavky časem zvyknou. Nezvykly si. V prvních dnech po spuštění laktace tu bolest přehlušila bolest při nalévání prsou, ale časem se zase ohlásila, a navíc už nebolely jen bradavky, ale celé prsy – po kojení, mezi kojením – a pálivá bolest se táhla podpažím až k lopatkám. Bylo to, jako bych měla paralyzovaný celý průřez hrudníkem. Řekla jsem si, že to snad už asi není jen nějaká přecitlivělost, a začala pátrat na Internetu a podle symptomů se dopátrala kvasinkové infekce a syndromu bělavé bradavky. Protože kvasinka je běžnější a také proto, že jsem na prsou nesnesla žádný oděv a nemohla se v noci ani přikrýt, navíc jsem měla před porodem kvasinku v kultivaci a 4 dny po porodu brala kvůli poranění antibiotika, vsadila jsem na kvasinku. Mazala jsem se skoro 2 týdny Canestenem, což nepomohlo, doktorka mi předepsala Pevaryl, což taky nepomohlo, a když jsem si šla vyprosit celková antimykotika (v domnění, že kvasinka je za tu dobu už tak hluboko zažraná, že mastičky nezabírají), odcházela jsem s pláčem, protože můj gynekolog prohlásil, že mě prsy bolí, protože jsou nalité (po pár hodinách čekání v čekárně trošku byly, ale po šestém týdnu už se moc nenalévají a prakticky kvůli tomu nebolí, a když už, tak přece po šesti týdnech kojení poznám ten rozdíl), že žádné symptomy kvasinky nevidí a že mi tedy nic nepředepíše. Že se v problémech kojících prsou moc nevyzná, potvrdil i tím, že na můj dotaz, zda to tedy nemůže být SBB, odpověděl, že o ničem takovém nikdy neslyšel; mrzelo mě, že mi alespoň nedoporučil obrátit se na někoho jiného, když už si sám nevěděl rady. Bála jsem se, že je to opravdu kvasinka a že kvůli jeho neochotě se jí nezbavím a budu kojit s bolestí celou dobu.
Přestala jsem ale mazat mastičkami a trochu se mi ulevilo. Pak jsem zjistila, že mi vlastně nevadí teplo (to naopak pomáhá), ale tření o oděv, a nakonec si všimla té bělavé barvy, která je patrná zrovna, když se mezi kojením ta táhlá bolest objeví (bradavky ale nezbělají úplně vždy, když se bolest objeví, a ona se objevuje nepravidelně, proto je obtížné nechat si tu diagnózu potvrdit nějakým odborníkem). Teď už nepochybuju, že je to právě SBB, a je mi velikou útěchou vědomí, že by bolesti měly po třetím měsíci kojení odeznít; vlastně už pociťuju, že odeznívají (malému jsou dva měsíce pryč). Zkouším také užívat vápník a hořčík. Doma bývám od pasu nahoru nahá a abych mohla občas ven a mezi lidi, koupila jsem si mušličky od Aventu, které udržují bradavky nedotčené oděvem a díky kterým taky můžu nosit dítko v šátku, což bylo před tím nemyslitelné. Zažívám s nimi ovšem spoustu trapasů – zapomenu, že je mám, stačí rozvázaná tkanička nebo spadlý dudlík, a jsem hned celá politá mlékem :o) a i když nezapomenu, tak kojení mimo domov (např. v čekárně) si žádá téměř akrobatických schopností – v jedné ruce nedočkavé dítě, druhou rukou rozepnout podprsenku, „třetí rukou“ opatrně sejmout mušličku a mléko nerozlít, jenomže kam s ním...? :o))
Přesto mám dotaz (nebo spíš nápad) a myslím si, že by mohl pomoci především ostatním maminkám se SBB a mně potom při kojení dalších dětí – SBB je prý spojený s poruchou krevního oběhu v periferních částech těla (jestli to píšu správně) a ta se projevuje zimomřivostí. Já jsem byla zimomřivá, než mě to v těhotenství přešlo; pracovala jsem v kanceláři a často si v zimě na práci s PC nasazovala prstové rukavice :o). Jednu dobu jsem zkoušela pít čaj z gingko biloby a nyní mě napadlo, že by mohl tento čaj nebo tablety pomoci i při potížích se SBB. A tak se ptám: nemůže gingko negativně ovlivnit laktaci nebo ublížit dítěti? V příbalových letácích jsem se dočetla, že tablety nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, ale tuto větu přece nacházíme i na Paralenu a dalších snad neškodných lécích – je to tam napsáno jen pro jistotu nebo je gingko pro kojení opravdu nevhodné?
Odpověď: Dobrý den Jani, mám radost z takových maminek jako jste Vy. Jste šikovná, že jste to nevzdala přestože ty bolesti musí být strašné. Opravdu, klobouk dolů! Ale máme tady jaro, teplíčko a to bude i pro Vás a VAše prsa balzám a bolesti by měly postupně ustoupit. Ginkgo biloba by neměla být problémem, podle dostupných informací na netu, i podle stránek kolegyně, která se zabývá i bylinkama (www.kojeni.arcs.cz) by měl být jinan dvoulaločnatý - gingko biloba bez kontraindikací při kojení. Ale opatrnost je samozřejmě na místě, takže prcka sledujte. Ale myslím si, že to bude v pořádku a pokud Vám to pomůže, tak je to super!