on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Opakované laktační krize, každých 10 dnů mi na týden prudce poklesne laktace

Dotaz: Dobré ranko Jiřinko,
chtěla bych vás poprosit o radu,jelikož právě prodělávám 11.lakatční krizi a kojení se pro mě stalo noční můrou.Mám 4,5 měsíčního syna (p.v.4100g,při odchodu z por.3890g,ve 4.m 7120g).Kojím normálně max.10 dní v měsíci,poté laktace klesne téměř k nule(je to viditelné znát,že mlíčka je jen trošičku),takže dělám vše abych laktaci opět zvýšila(časté přikládání,nahřívání před kojením,pití teplého nápoje atd.),jedno kojení mi trvá i hodinu a půl,syn chviličku pije,pak už jen dujdá,jelikož mu nic neteče(let-dowm reflex skoro žádný),takže odstříkávám na lžičku a dokrmuji ho,aby alespoň něco vypil,takže prakticky celý den jen kojím,což je pro mě velice vyčerpávající,nemám na nic čas,2.měsíce již pracuji na půl úvazku(doma),takže jsem opravdu v jednom kole.Po týdnu namáhy se laktace opět nastartuje,mlíka mám hodně,ale po max. 10 dnech se zase celý kolotoč opakuje.Syn přibývá,ale to jen díky tomu,že během lak.krize je ze mě doslova a do písmene laktační otrok:-)Kdyby mi měla laktaci udržovat el.odsávačka,velmi ráda do ni investuji,ale nevím,jestli mi to pomůže.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Katko, dobrý den, moc Vás nepotěším. Právě před týdnem mi psala maminka s úplně stejným problémem. Bohužel se tato potíž vyskytuje u čím dál většího množství maminek a moc se s tím dělat nedá. Jde o hormonální pochody, kdy u Vás klesá hladina prolaktinu. BUď může být způsoben menstruací nebo ovulací nebo ne zcela optimální funkcí štítné žlázy. Zkuste si tedy nechat vyšetřit štítnou žlázu, udělat rozbory krve a zjistit, zda potíž není právě někde tam.
Jinak prevence opravdu žádná není, maminky se naučí s touto nepříjemnou situací žít. Je překvapivé, že drtivá většina dětí těchto maminek krásně prospívá, stejně jako Váš syn. Takže opravdu prcek nestrádá, to musí být pro Vás ten nejpozitivnější impuls. Je to těžké, znám to dobře, mám také tyto výkyvy laktace, ale ne tak urputné. Asi tak 2-3x do měsíce laktace poklesne na 3 dny skoro na nulu. RAději to ani neřeším a prostě kojím, kojím. Ale je to těžké. Už se Vám blíží doba, kdy můžete začít zavádět příkrmy a pak se Vám i psychicky uleví. Ona totiž i psychika může mít na tuto situaci negativní vliv, protože už dopředu to očekáváte a hrozíte se toho, což celou situaci ještě zhoršuje. Když se pokusíte být v pohodě, tak ty krize určitě překonáte lépe.
El. odsávačka není řešení, protože toto není běžná laktační krize, ale pravidelný pokles hormonální činnosti a na to odsávání nepomůže, stačí přikládat dítě a tím laktaci udržovat a hned jak se zase hladina hormonů ustálí, tak laktace sama zase naskočí.
Mrzí mne, že Vám nemohu lépe poradit, ale budu Vám alespoň držet pěsti, ať se to lepší. A hlavně Vám přeji dostatek sil. Maminky v podobné situaci si musí kojení doslova vybojovat, ale nakonec to většina zvládne. Pokud Vám ještě zbyde nějaká energie, tak zkuste zabojovat - ještě pár týdnů a už můžete začít s příkrmy a opravdu se Vám i psychicky uleví, když nebude 100% výživa dítěte jen na Vás.

Odpověď: Dobrý den,Katko.
Mám úplně stejný problém jako vy,ani odsávačka mléka nepomohla.jediné co sem vypozorovala je, že ve chvíli kdy mám dostat menstruaci mě prudce klesá laktace začíná to týden před menstruací ,v době menstruace mam laktaci téměř na nule a po menstruaci je na krátkou dobu zase vše v pohodě. Tyto stavy jsem měla ještě před menstruací(menstruaci mám teprve dva měsíce). Můj gynekolog mě vysvětlil, že mě laktace skáče diky hormonálním změnám.Bohužel jsme nenašli žádný způsob jak to upravit.Jediné co zabírá je naprostý klid a kojení třeba i po hodině potom ještě odsávání prostě to co děláte el. odsávačka vám ušetří pouze ruce, ale nic asi nevyřeší(aspoň mě nevyřešila).Syn má teď sedm měsíců a já jsem rozhodnutá ještě aspoň tři vydržet, a pak to nechám už na přírodě protože je to velmi vyčerpávající ,ale to už víte.prostě sem se s tím naučila žít a vždy když mám mléka dost tak si ho mrazím do zásoby ,a při krizi syna sním dokrmuji je to časově méně náročné .Dokrm musím dávat pouze při menstruaci jinak to zvládáme kojením.Tedˇ jsem začala syna přikrmovat zeleninkou tento měsíc byl v pohodě .Asi sem vás moc nepotěšila ,ale třeba vám pomůže ,když budete vědět ,že v tom nejste sama.Do práce sice nechodím ,ale starám se sama o tři děti(manžel pracuje v zahraničí jezdí jen na víkendy).Takže úplně chápu jak vám je,a držím palečky .Helena


Odpověď: Moc děkuji Helenko za podporu,nečekala jsem,že bude mít někdo stejný problém jako já.Obdivuji vás,že zvládáte výchovu 3 dětí,já zvládám s bídou to jedno a to za patřičné pomoci manžela:-).Já mestruaci ještě nemám,tak nevím,čím to může být:-(Nejhorší je,že mi malý absolutně odmítá mlíko,které jsem si zamrazila do zásoby.Jedinou mou útěchou je,že je to pouze přechodný stav,ale za to často se opakující:-(.

Autor
-
ID otázky: 31407

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit