on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolest při kojení,14 dní, stále horší, puchýřky na prsou

Dotaz: dobrý den,
už si nevím rady. Mám 7 týdenního chlapečka, po porodu měl hned operaci, v nemocnici problémy s kojením- sestry nás v něm omezovaly jak časově, tak frekvencí a malý nemohl jíst kdy chtěl a jak dlouho, takže doma pije tak hodinu a cca po třech hodinách. techniku máme dobrou, kontrolovala laktační poradkyně, ježe před 14 dny začalo kojení strašně bolet, zdálo se, jako by silněji tiskl ( byl zase v nemocnici, kvůli anestezii nesměl 6 hodin jíst, přikrmovala jsem odstříkaným mlékem z lahve, jinak to nešlo, pak ještě párkrát v noci), myslela jsem, že je to tou lahví a snaží se ze mně vydoloval mléko rychleji a více..stále jsem v noci odstříkávala mléko, aby měl do zásoby, protože pije hodně a taky přibírá, což je po operaci moc důležité..jenže bolest trvá. Asi před 5 dny se mi na bradavkách začaly tvořit puchýřky a při jednom kojení se otevřel a zažalo z něj stříkat mléko..myslela jsem, že to bude dobré, ale je to stále horší- občas bradavky krvácí,ale ne moc. na lince kojení říkali rozrušit puchýřky, jenže bolest už je tak strašná, že při kojení pláču bolestí a malý zase hladem- snaží se najíst a nejde to. Bolest jde až do žeber, do zad a bolí to i mezi kojením..zkoušela jsem bepanthen, obklady, olej na tvorbu mléka, hojivé hedvábí, prakticky bezvýsledně..malý jí co dvě hodiny, vždy tak hodinu, takže je to prakticky neustálá agónie, už nevím, co dělat....kojit rozhodně chci, ale už je to nesnesitelné. nevím, jestli tedy teď jen odsávat, podle mně to nepomůže, protože braadavky se zase uzavřou..nebo ano?bojím se, abych nepřišla o mléko, dřív bylo mléka až moc (odsála jsem tak 150 ml z jednoho), teď tak 60, asi jak se malému nepodaří z nich dostat víc, neutvoří se dost. bojím se o něj, aby neměl hlad a neubýval, jsme z toho oba nešťastní a neustále pláčeme...

Odpověď: Katko, dobrý večer, to se mi vůbec nelíbí - doporučuji urychlenou návštěvu kožního lékaře. Puchýřky jsou velmi nestandartní při kojení, takže nemohu doporučit více než vyzkoušet genciánovou violeť a případně hydrogelové polštářky od firmy Chicco (zrovna nedávno byly na prodej v sekci inzerce kojících potřeb), která to bude dezinfikovat, aby nevznikl zánět z případného prostupu infekce těmi rankami dovnitř prsu. Ale může jít o různé kožní potíže, ekzém, zánět - toto opravdu lépe vidět.
Moc Vám přeji, aby bylo brzy po potížích a dejte, prosím, vědět, jak jste dopadla.
Odsávání a další udržování laktace - samozřejmě kojení či alespoň pokusy o priložení k prsu jsou velmi vhodné, pomohou tu laktaci udržet a pak to bude vše mnohem snadnější, až si budete kojení zase užívat.
Jinak ještě poznámka k té délce kojení - zkuste se mrknout vlevo do sekce Technika kojení a tam na ty videa o správném sání. Jak rozpoznáte účinné a neúčinné sání. Dítě určitě teď nechávejte u prsu jen když bude účinně sát - často polykat - pokud nebude, ta odpojit a zkusti druhé prso, ale více bych už neslevila. :-)
Moc džím pěsti!

Autor
-
ID otázky: 31396

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit