on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Týdenní miminko naprosto odmítá prs, vůbec se nechce přisát

dotaz: obracím se na Vás s žádostí o radu , při problému s kojením. Před týdnem se nám narodil syn (první dítě) - váha 3680g 50 cm. Porod byl spontální, bez problémů. Na sále mi byl syn přinešen k přiložení k prsu - ač sem se snažila sebevíc, nezdařilo se a malý se nepřisál. Od personálu šestinedělí mi bylo vysvětleno, že cca 24 hod miminko asi pít nebude, protože zvracel vodu (při porodu se nenalokal), ale dle sestřiček prý to tak je a je to běžné /než se tělíčko vyčistí). Snažila sem se pokaždé, když měl malý hlad ho přiložit (mám větší prsy a menší bradavky, ale ne vpáčené, ale ploché) - vyzkoušela jsem spoustu poloh - chodili jsme s manželem do kurzíku a teoreticky jsme byli dokonale připraveni na to , syna co nejdéle kojit. Snažím se syna příkládat, ale prs prostě odmítá. Mléka mám dost - pravidelně odstříkávám a krmíme ho stříkačkou přes prst, miminko pije bez problémů, sací reflex má taky dobrý - ale prso odmítá. Vždycky je to boj, nechytne ani bradavku, zkoušela jsem i kojení s kloboučkem a také bez úspěchu. Když mu dám bradavku a snažím se ho "očůrat", že mu ze stříkačky nakapu trochu do pusiny a pak zase přiložím - nic bradavku vyplivne. Nebo mu dám podudlat prst, ten chytne bez problémů a okamžitě začne sát a po té co ho uvolní hned mu tam strčím bradavku - okamžitě začne řičet a bradavku vyplivne, ani se nepřicucne. Dudlíka jsme mu ještě nedali. Jsem z toho bezradná a už si nevím rady - co mám udělat, aby se malý chytil. Po celou dobu pije moje mléko, ale po stříkačce a to se snažíme, aby sál sám a dáváme mu po malých dávkách, aby si nezvykal, že má sání lehčí. Bohužel se nedaří. Prosím, pokud máte nějakou radu nebo nápad, jak synka "donutit", aby se přisál, prosím o pomoc. Popř. pokud nemáte kontakt na laktační poradkyni v Karlových Varech, kterou bych mohla kontaktovat.

rada: Dobrý večer Martino, hlavu vzhůru, miminečko je ještě malinké, teprve se vyklubalo na svět a je ještě veliká šance, že k prsu rádo půjde. Nevzdávejte to, stále to zkoušejte, zkoušejte, trpělivě, v klidu. Vím, že je to moc těžké zachovat si v šestinedělí chladnou hlavu, ale dejte mrňouskovi šanci, ještě pár týdnů to rozhodně bude stát za to. Snažte se vždy prso před kojením nahřát, lehce odstříkat, rozmasírovat dvorec, vytáhnout bradavku, prostě udělat cokoliv, aby prcek mohl prso co nejlépe chytnout. Samozřejmě, že návštěva laktační poradkyně je ve Vašem případě velmi vhodná, pomůže Vám s konkrétní technikou a polohou. Ale nečekejte zázraky -ukáže, poradí, ale zase to bude jen na Vás dvou s prckem. Seznam laktačních poradců je zde: http://www.kojeni.cz/poradci.php , mezi zdravotníky tam nějaké poradkyně jsou, snad Vám některá pomůže i osobně.
Vaše nejdůležitější práce je nyní rozjezd laktace, kterou musíte zastat sama, když děťátko není ochotné pomoci. Je potřeba odsávat minimálně 8x za den, co 2-3 h přes den, co 3-4 h v noci, každé prso asi 15 minut, při odsávání střídat. Váš prcek nyní potřebuje za den asi 550 ml mléka (počítejte asi 150 ml na 1 kg váhy a den) a to tedy do něj dostat zatím alternativně (nemusí to být nutně stříkačkou, mrkněte na mých stránkách www.kojeni.net do sekce Technika kojení, kde jsou i různé způsoby alternat. dokrmu. Nebojte se, laktaci lze i dlouhodobě udržovat odsáváním, pokud se prcek do pár dnů nechytí, tak doporučuji elektrickou odsávačku. Dobře laktaci stimuluje a šetří Vaše ruce.

Moc, moc Vám držím pěsti a opravdu nezoufejte, jste na úplném začátku Vaší společné cesty životem a věřím, že mrňous ještě ráda u prsa bude vegetit. Přeji hodně štěstí a budu ráda, když se ozvete, jak se daří!

Autor
-
ID otázky: 31326

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit