on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Syn odmítá kojení, kroutí se a pláče, je velmi hubený, dr. vyhrožuje Nutrilonem

Dotaz: Dobrý den, můj syn měl 13.1. 4. měsíce, porodní váha 2,92kg, délka 49 cm, v 1. měsíci 3,56kg, ve 2. měsíci 4,54kg, ve 3. měsíci 5,27 kg a ve 4. měsíci 5, 73 kg a délka 67 cm. Délka vychází mezi 75-90 percentilem, ale poměr délka a hmotnost jen mezi 0-3 percentilem. Syn nikdy nebyl u prsu spokojené miminko, vždycky se různě kroutil a trhal hlavou a propínal se jako luk a kopal nohama. Taky je hodně blinkací,jsou dny kdy problinká celé dvě hodiny, co je vzhůru. Poslední měsíc je ale co kojení, to boj, on řve až vříská a já se mu snažím cpát prso do pusy. Někdy se ani nechce chytit, jindy to začne 2-3 minuty po začátku kojení, přitom pije pěkně a najednou se pustí a vříská, mlíko teče proudem, takže nedostatkem mléka to není, navíc to dělá hlavně ráno, kdy mám prsa určitě plná. Večer a v noci většinou pije bez řevu. Když se přes den podaří a je rozespalý, tak taky vydrží pít třeba 5 minut. Vždy mu ještě nabízím druhý prs, někdy se chytne a pije ještě 2-3 minuty z druhého, pak se ale opakuje řev a vřískot. Jakmile se s ním zvednu, je po řevu, odříhne si a je klid. Pak si celkem spokojeně hraje, vydrží být vzhůru 1,5 h až 2 hodiny, pak spinká tak půl hodiny, a tak to jde až do večera, pak spí od půl osmé do půl osmé a krmíme v 1-2 h., pak v 6, jak kdy. Často ho bloí bříško, to pak řve a prdí, i při pití slyším jak mu škrundá v břiše. Vím, že teď stačí, aby přibíral 70 dkg týdně, doktorce to ale nestačí, vyžaduje půl kila za měsíc, jinak mi nařídí Nutrilon. už jsem z toho zoufalá, přestava vyvařování lahviček a přípravy UM a těch peněz za to, když mám svoje, je hrozná. Odstříkávání mi moc nejde, včera jsem to synovi dávala po lžičkách, asi 40 ml, odstříkaných za noc, ale za hodinu to všechno vyblinkal. Kojíme vždy ve stejné místnosti, TV ani rádio nejde, nikdo doma není, máme klid, popíjení teplého nápoje nejde, protože mám co dělat, abych vzpouzejícího se syna udržela, ještě bych ho polila :-( Omlouvám se za dlouhý dotaz a možná zmatený, ale jsem z toho už opravdu hrozně zoufalá, chtěla bych kojit v pohodě a ne se tak stresovat, ale jak to udělat, když syn prostě nechce? Mám ho přestat nutit? Co když pak začne hubnout? Připadá mi, že vůbec nechce jíst. Děkuji za tyto stránky, dodávají mi aspoň trochu naděje.

Odpověď: Dobrý den Věrko, dala jsem si údaje chlapečka do grafu a on opravdu velice skokově vyrostl. Váha je vcelku v normě, ta křivka je v pořádku, ale opravdu v poměru váha/délka je chlapeček pod grafem, pod 0. percentilem, tzn., že je velmi hubený. Myslím, že potíž je v tom jeho blinkání, podle všeho má dost silný reflux a při tom ho hodně pálí žáha, což mu nedopřeje při kojení klidu a nemůže se pořádně napapat. I sama to musíte vysledovat, že jakmile je v poloze, kdy se mu mléko nevrací zpátky do jícnu a do krčku a pusinky (takže ustane ten nepříjemní pocit pálení žáhy), tak se hned zklidní - tzn. svislejší poloha, hlavička výše než bříško, odříhávání atd. Prostudujte si v databázi sekci o refluxu, blinkání a zkuste dodržovat antirefluxní opatření a ve Vašem případě, kdy chlapeček potřebuje přibrat, tak bych vyzkoušela i přípravek Nutriton před kojením (veškeré info najdete v databázi).
Jinak chlapečkovi to prso nenuťte, to nemá smysl, je to kontraproduktivní, bude se o to více bránit. Naopak musíte se uklidnit, aby mohl být klidný i chlapeček. Vzájemně na sebe totiž přenášíte neklid. Když najdete polohu, kdy se mu to mlíčko nebude vracet, tak se jistě zklidní a začne lépe baštit.
CO se týče dokrmu UM - Vy jste matka VAšeho synka a lékařka Vám nemůže nic nařizovat. Ani já Vám nemohu nic nařizovat. Obě můžeme pouze doporučovat a pokud má lékařka takto direktivní přístup a Vy z ní máte strach, tak je na místě lékařku změnit. Vždyť jste na stejné úrovni - Vy jste klientka, ne nějaká podřízená a jdete do poradny se PORADIT, ne si pro rozkazy. Musí fungovat vzájemná důvěra, jinak to není v pořádku. Přeci budete s dítětem chodit k pediatrovi (respektive později dítě samo) až do jeho 19 let, to je hrozně dlouhá doba a přeci se nebudete z každé návštěvy lékaře třepat? Lékařka Vám měla spíše poradit, co s tím blinkáním, protože to opravdu vidím jako největší potíž, která chlapečkovi nedopřeje klidu. Vyzkoušet na to bolavé bříško ovšem můžete i kapičky Baby calm či probiotické kapky.
Já to zatím s UM nevidím nijak žhavě, zkuste ty antirefluxní opatření a děťátko se jistě uklidní a bude baštit lépe a v klidu. Když to bude nutné, tak můžete už po 5. měsíci začít s příkrmy (zelenina, ovoce, kaše) a to by se pak reflux měl postupně lepšit.

Autor
-
ID otázky: 31315

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit