on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Od narození jíme hodně často, nyní ve 3 měsících co 1,5-2 h ve dne, v noci

Dotaz: Dobrý den, mám dotaz ohledně frekvence kojení 3 měsíčního dítěte. Už od příchodu z porodnice papá Tedík co 1-1,5. Nyní se mu interval trošku natáhl a papá co 1,5 -2hod - vyjímečně vydrží déle. Jediné kdy vydrží 3 - někdy i 4hod tak je na procházce v kočárku. Budíme se co 1,5-2hod i v noci. Malej dobře prospívá. Já bych to osobně moc neřešila, ale pořád mi někdo říká, že jí moc často a pod.... Hlavně moje máma, že prý mu mám dávat vodu nebo čaj a že má žízen, že my sme spali celou noc a co na tom kojení máme (kojila nás jsme 3 sourozenci všechny asi 3 až 6 týdnů - pak sme byli na sunaru) - samozřejmě odolávám, ale spíš to narušuje mou psychickou pohodu protože se vždycky rozčílím. Takže bych chtěla znát váš názor zda je všechno vpořádku. Ještě bych chtěla podotknout, že prcek je živé dítě a tak si myslím, že spotřebovává i dost energie. Myslím si, že stejně nemá cenu to ted ještě řešit - snad až začneme s příkrmy. Délka kojení je různá někdy kojím půl hodiny a z toho si 2x sosne a je po jídle (to bych řekla, že má asi žízen).
A ještě se chci zeptat - kojíme téměř výhradně v leže nevadí to?- v sedě jen pokud nejsme doma. U technik kojení jsem se dočetla, že to není úplně ideální poloha, ale nám vyhovuje - když papáme v sedě malej má hlad mnohem dřív - to je ale určitě špatnou technikou - v sedě mi to prostě moc nejde. V porodnici nás nic nenaučili - připleskli mi dítě na prso a že mám kojit 5min a pak si ho dát na druhý a tím skončili a odešli - musím se smát - protože naše porodnice má status Baby friendly hospitl a rozhodně ho asi ve 4 bodech porušuje :-(

Odpověď: Dobrý den Světlano, no, bohužel BF Hospital jsou kapitolou samy o sobě. :-( To by bylo skutečně na dlouhé povídání, obecně mám s většinou porodnic v oblasti kojení dost špatné zkušenosti.
Co se týče toho častého kojení. Nepíšete, jak dítě prospívá, ale předpokládám, že dobře. Pokud ano, tak bych to neřešila, ty přestávky 1,5-2 h jsou takovou minimální normou, takže u Vás probléme nevidím. Sama vidíte, že dítě si samo rozhodne, zda se napije na hlad či na žízeň a není důvod mu ten jeho rytmus nabourávat. Nicméně u toho nočního kojení bych se snažila ty intervaly už trošku natahovat, takže pokuste se děťátko uspat nejdříve jinak, než mu nabídnete prso. Po 3. měsíci by se skutečně ty noční intervaly již měly prodlužovat, protože se to spíše stane nepříjemným zvykem, kdy se dítě u prsu uspává. Takže tohle bych pomalu zkoušela natahovat.
Kojení vleže ničemu nevadí, pokud jste schopná někde mimo domov nakojit i vsedě. :-) Tady jde opravdu o to praktické hledisko, protože mnohé děti, které jsou kojeny pouze vleže tak se jinak nenechají nakojit, což může být třeba v čekárně u lékaře dost potíž. :-)

Odpověď: My také kojíme téměř výlučně vleže, také mi nejde poloha vsedě. Někdy - ale to není dlouho k vydržení - i vkleče nad malou, za chvíli ale začnou brnět nohy a bolet záda. A zřejmě jsem nebyla ve stejné porodnici, ale přístup byl stejný: byla jsem po císařském řezu, malou mi rovněž připleskli a bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení odešli (natož aby mi poradili, které polohy jsou po císaři vhodné)... Takže jsme s malou bojovaly samy, až jsme vybojovaly:-)

Autor
-
ID otázky: 31252

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit