on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zakuckání při kojení - bojím se, že se mi miminko zadusí!

Dotaz: dobrý den Jiřinko,
snažila jsem se najít odpověď na svůj problém v databázi, ale úplně se mi to nepodařilo:( mám pětitýdenní holčičku, narozena v 37+2tt, porodní váha 2820 g, při propuštění z porodnice 2660g, poslední vážení v úterý 4.12. 3300 g. holčička byla v začátku hodně spavá (zřejmě díky novorozenecké žloutence) a špatně se přisávala, takže jsem kvůli tomu a mým plochým (dle sestřičky v porodnici vpáčeným, ale mně to tak nepřipadá)bradavkám jsem od začátku používala při kojení kloboučky. poslední dobou (cca 10 dnů) jsem se snažila střídat kojení s kloboučkem a bez, ale většinou jsme stejně skončily na kloboučku, uznávám že mám někdy i málo trpělivosti. ale teď už k mému dotazu - včera ráno se nám stalo, že se holčička při kojení zakuckala a chvíli nemohla popadnout dech, plácala jsem jí do zadíček, byla stočená do klubíčka, potom jsem jí obrátila dolů a ještě plácala, potom už dýchala. modrá nebyla. celá ta situace trvala podlě mě cca 15 sekund, ale nevím přesně, byla jsem hrozně vyděšená a nedokážu to zpětně úplně správně vyhodnotit. byly jsme potom na pohotovosti i na rtg plic, měla by být v pořádku. jen mám teď hrozný strach kojit, aby se to nestalo znovu. dá se tomu nějak předejít? díky tomu jsem kloboučky úplně odstranila, nevím jestli to je jejich vina, ale už je nechci ani vidět:) holčička při kojení většinou nehltá, oproti tomu jak sála s kloboučkem bych řekla, že teď saje pomaleji a s přestávkami, někdy se u toho i trochu kroutí.
moc se omlouvám za dlouhý text.
moc děkuji za čas, který mi věnujete.
přeji krásný víkend,
tereza

Odpověď: Dobrý večer Terezko, nebojte se, na to si zvyknete. :-) Opravdu je to je tak. Já znám tyto situace více než důvěrně, můj syn se ze začátku dusil a opravdu hrozně zakuckával mlékem velmi často, v podstatě při každém kojení, někdy i vícekrát. Byl takový pomalý a opatrný savec a mléko teklo pro něj příliš prudce, takže se jím prostě dusil (přestože znám ty opatření, jak ten tok zvolnit dobře). Nyní se mu to občas ještě také stane, když je nepozorný. Ale je to už lepší. Já už také přesně vím, kdy tu situaci čekat, prostě ze začátku je slyšet, jak polyká, polyká a když nestíhá, tak vypne dýchání a prostě třeba 5 vteřin jen polyká a nedýchá. Pak se zhluboka nadechne a v tu chvíli mu mléko zaskočí. Už když slyším, jak vynechává ty nádechy, tak se na to chystám, dám ho do zvýšené polohy a tím se rychleji rozdýchá a to mléko vykucká.
Takže opravdu nejde o nic vážného, poradila jste si velmi dobře. Poprvé je to vždycky šok, já vím. Ale 15 s to nebylo, to mi věřte - když je taková situace, tak každá sekunda vypadá jako půl minuty. :-) Takže můj postup (aplikovaný už asi 300x :-) - kojte dítě ve zvýšené poloze, hlavičku výše než nožky (jiná preventivní opatření bych nedělala, protože mléko Vám asi tak šíleně nestříká, jinak by jste se s touto situací už musela setkat, to spíše dcerka vyjimečně špatně zkoordinovala sání, polykání a dýchání) a když se dítě takto zakucká, tak ho dejte do svislé polohy a bouchání do zádíček je zcela dostatečným opatřením.
Žádné obavy, jste s dcerkou, takže se určitě neudusí. U svého syna jsem sice takový pocit měla už mnohokrát, protože se někdy zakucká opravdu tak, že ten dech nemůže polapit hodně dlouho, ale zatím přežíváme. Už 5 měsíců. :-)

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit