on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Výživa 16.měsíčního drobného dítěte

Dotaz: Můj dotaz se týká váhy a stravy mého 16.měsíčního syna.Jeho porodní váha byla 2,80kg a délka 47cm,nyní se váha pohybuje od 8,60-8,90kg a výška je 78cm.Jídelníček vypadá takto ráno 200g přesnídávka a sušenky Sunarka,oběd 150-180g maso,zelenina,těstoviny nebo rýže jako příloha,odpoledne 80g jogurt nebo pribináček,večer 120-150g obilná nebo rýžová kaše přislazená glukopurem,pití je 0,5-0,75l čaje za den.Kojený byl do 6.měsíců plně a pak do 13.měsíce 1-2xdenně.Chtěla bych vědět jestli je jeho váha dostatečná a taktéž strava.Jeho váha kolísá,když trochu přibere tak to zase zhubne,co mu dávat jíst,aby přibral a nehubnul.Také odmítá mléko,poradˇte mi jak zajistit dostatek vápníku.Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď: Dobrý den, tak chlapeček je na svůj věk velmi drobný a hubený a také ta výživa není zcela dostatečná. V tomto věku by měl mít minimálně 5 jídel za den - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Vzhledem k opravdu malé váze chlapečka hlasuji v jeho případě pro 6 jídel (2 odpolední svačinky, např. ve 14 a 16 h). Ta svačinka dopoledne je v pořádku. Obědu by mohlo být více až o 100g, večeře rovněž. Odpolední svačinka je velmi slabá, tam také zkuste přidat, alespoň těch 150g by to být mělo. Takže prostě to chce opravdu přidat toho jídla, chlapeček je okolo 5. percentilu v poměru výška/váha, tzn., že je opravdu hodně hubený.
Odmítání mléka není problém, ale musí být nahrazeno jinými mléčnými produkty, které jsou v synkově jídelníčku velmi nedostatečné. Jogurty, mléčné kaše, sýry, tvaroh, kysané mléčné výrobky, jogurtová či kysaná mléka atd., atd. Pokud chlapeček odmítá přímo mléko, tak by to měly být každý den alespoň 3 mléčné produkty, třeba jogurt 150 g, tvaroh´100 g a k snídani kousek sýra. Nebo ke snídani na pití nějaké kysané mlíčo. Podívejte se do souborů o zavádění příkrmů vlevo na stránce, tam najdete spoustu informací. CHlapeček potřebuje tu stravu dost změnit, zvýšit počet krmení, množství i složení jídla. Také si můžete nechat poradit na http://www.vyzivadeti.cz/

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit