on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak často kojit? Mohu jen 4x denně?

Dotaz: Dobrý den, mám na Vás hned několik dotazů. Mému synovi bude příští týden pět měsíců.Na poslední kontrole ve čtyřech měsících měl 6apůl kilo a 64cm.Paní doktorka říkala, že krásně prospívá. Již od šesti týdnů mi v noci spinká osm až devět hodin a přes den jsem kojila co tři až čtyři hodiny. Poslední dobou ale celý den pořád blinká a pije třeba jen tři čtyři minutky, tak jsem si řekla, že mu zkusím dávat co pět hodin a krmit dohromady jen čtyřikrát denně. Nevím, jestli to je správné a jestli nebude strádat.Snad nikdy mi neplakal hlady,tak nevím, jak to poznám. Zažili jsme si i bojkot, ale dle vašich rad jsme to nějak zvládli. Taky se chci prosím zeptat, co dělat s křikem po koupání, jakmile se blíží oblíkání do pyžamka, zvrhne se vše v neskutečný křik, který trval třeba i hodinu. Už jsme byli zoufalí a nic nepomáhalo, jen jsme ho museli nechat vykřičet. Dokonce jsme posunuli dobu koupání na dřív, ale ani to nepomáhá. Jinak celé koupání je v pohodě. Poslední dotaz je ohledně kakání. Poslední dobou se stává, že mi kaká co dva někdy i co tři dny a jde vidět, že už se u toho trápí. Je to správné? CO s tím dělat? Mockrát děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Odpověď: Dobrý den, takto bych do kojícího režimu určitě nezasahovala, těch 5-6 krmení je v tomto věku nutností, aby dítě bylo správně hydratované. Navíc si myslím, že by mohl blinkat ještě více, protože by se mléka rychleji a hladověji nahltal. Toto období se holt musí vydržet, dítě se začíná čím dál více hýbat a pohybovat na bříšku, takže ten žaludek je ve stálém pohybu a holt děti více blinkají. Až začnete po 6. měsíci s příkrmy a prcek později poleze, již nebude jen na bříšku, tak se to bude lepšit. Takže vydržet. :-) Znám to dobře, mám doma děsného blinkavce, mlíko mu teče z pusy pořád.
S křikem po koupání se nedá moc dělat. Nejdůležitější je Váš klid a pohoda, stálý úsměv a něžné dotyky, zkuste jemné masáže olejíčkem na těle miminka, prostě mu zpříjemnit ty okamžiky po koupání co nejvíce, aby se těšil. Pokud Vy už dopředu se toho křiku obáváte, tak jste nejistí, rozrušení a dítě to cítí a přenáší se to na něj. Můj mrňous také plakal, ale vytrvala jsem a stále jsem byla v pohodě a v klidu a ono se to časem zlomilo - prostě dítě na to přišlo samo, že se mu nic hrozného neděje a nyní si ty okamžiky vychutnává a je to naše povídací chvilka. Samozřejmě jen pokud není příliš unavený.
Kojené dítě může mít různou frekvenci stoličky - normální je 6x denně, ale také 1x za 3 týdny. :-) S tím mnoho nenaděláte a počítejte s tím, že po zavedení příkrmů budou velké změny a dítě může dokonce trpět i zácpou. Nyní bych to příliš neřešila, ale rozhodně by tomu neprospělo méně časté kojení - naopak častější kojení může lepšímu vyprazdňování poněkud pomoci.

Autor
-
ID otázky: 31087

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit